kenia
30 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Maraton w stolicy Kenii – czy rodzą się nowe talenty?

Elias Kemboi z wynikiem 2:10.22 oraz Sheila Chepkoech z czasem 2:27.04 zostali zwycięzcami Standard Chartered Nairobi Marathon. Stolica Kenii jest na tyle trudnym wyzwaniem dla biegaczy, że znajduje się na poziomie 1700 metrów nad poziomem morza.

Maraton ukończyło w sumie 692 biegaczy, w większości byli to Kenijczycy. Zwycięzca Elias Kemboi, który podczas zeszłorocznej edycji zajął ósme miejsce już ostatnie 8 kilometrów biegł samotnie. Na metę dobiegł przed Wilfredem Kirwą (2:10:50) i Felixem Kipkorirem (2:11:08). W biegu kobiet oprócz Chepkoech na podium znalazły się Beatrice Cheptoo (2:28:42) i Shykine Jepkorir (2:29:36), które zajęły drugie i trzecie miejsce.

O poziomie zawodów może świadczyć fakt, że wynik 2:15 gwarantował jedynie … 28 miejsce, wynik 2:20 miejsce 64, a wynik 2:30 miejsce 114.

Równolegle rozgrywana była również rywalizacja półmaratońska i na dystansie 10km. Wśród kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Evaline Chirchir (1:09:58), a za nią Nelly Jeptoo i Edith Jepchumba. Daniel Ebenyo wygrał w kategorii mężczyzn po przebiegnięciu linii mety w 1:00:50. Podium uzupełnili Isaiah Lasoi (1:01:23) i Samuel Naibei (1:01:31).

W kategorii 10 km mężczyzn Patrick Mosin (31:39) zajął pierwsze miejsce przed Geoffreyem Kipchumbą i Bravinem Kipropem. Wśród kobiet wygrała Jessica Chelangat (35.26), a Beatrice Chepkoech i Rabecca Chepkwemoi zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Standard Chartered Nairobi Marathon jest często punktem startowym dla rozkwitu lokalnych talentów, gdzie początkujący sportowcy są dostrzegani i trenowani dalej, aby podbijać światowe biegi.