@the.adventure.bakery js51301
21 października 2023 Karolina Obstój Newsy

Madalina Florea wygrywa Bieg Finałowy Golden Trail World Series 2023, a zwyciężczynią całej serii GTWS 2023 została Sophia Laukli


Sobotni Bieg Główny Wielkiego Finału Golden Trail World Series 2023 wygrała Rumunka Madalina Florea, tuż za nią dobiegła Judith Wyder, a na trzeciej pozycji finiszowała Sophia Laukli, dotychczasowa liderka rankingu GTWS 2023. Zwycięstwo w całej serii GTWS 2023 wywalczyła Sophia Laukli, mimo że w klasyfikacji generalnej zdobyła dokładnie tyle samo punktów co Judith Wyder! 

Finałowy Bieg Główny rozgrywany był na trasie o długości 26 kilometrów i 1430 metrów przewyższenia. Sporo o trasie opowiedzieli nam polscy zawodnicy, którzy startują w Biegu Głównym w niedzielę. Liczy się na niej zarówno szybkość, jak i umiejętność poruszania się w trudnym, technicznym terenie. Walka na trasie była niezwykle emocjonująca, a dzięki temu, że zawodniczki aż pięć razy przebiegały przez miasto, gdzie znajdował się punkt odżywczy, miały regularny doping kibiców podczas ścigania. 

Na pierwszym punkcie odżywczym prowadziła Judith Wyder, a tuż za nią biegły Sophia Laukli i Madalina Florea. Zatem zaskoczenia nie było, bo Laukli i Wyder, to odpowiednio liderka i wiceliderka klasyfikacji generalnej, a Madalina Florea wygrała Prolog, pokazując tym samym, że będzie bardzo groźną przeciwniczką w Biegu Głównym. O Madalinie pisaliśmy więcej przy okazji Prologu. Jest to szybka zawodniczka, której rekord życiowy na 10 000 metrów wynosi 32 minuty i 55 sekund. Oczywiście takie wyniki nie muszą przekładać się na powodzenie w biegach górskich, ale jak widać w przypadku Rumunki, transfer z biegów płaskich na trailowe okazał się strzałem w dziesiątkę.

@the.adventure.bakery js51020

Zgodnie z przewidywaniami Rumunka Madalina Florea wyszła na prowadzenie na 8. kilometrze, a Amerykanka i Szwajcarka biegły razem na drugiej i trzeciej pozycji. Na 11 km Wyder biegła tuż za Floreą, a na trzeciej pozycji biegła Laukli. Przez cały bieg w TOP3 znajdowały się tylko te trzy zawodniczki. Na 15 km nadal na prowadzeniu była Rumunka, a Amerykanka i Szwajcarka biegły obok siebie. Na ostatnim zbiegu do miasta Wyder miała 23 sekundy straty do Florei, ale nie zdołała jej dogonić. Finałowy bieg wygrała Madalina Florea z czasem 2:18:04. Judith Wyder dobiegła na drugiej pozycji, tracąc tylko 16 sekund do Rumunki. Wyder i Florea spisały się fantastycznie i stoczyły piękną i widowiskową walkę. TOP3 zamknęła Sophia Laukli z wynikiem 2:22:24 i całkiem sporą stratą do Szwajcarki. Czwarte miejsce wywalczyła Chinka Miao Yao, a piąte Hiszpanka Malen Osa.

TOP10 Biegu Głównego

  1. Madalina Florea 2:18:04
  2. Judith Wyder 2:18:20
  3. Sophia Laukli 2:22:24
  4. Miao Yao 2:27:14
  5. Malen Osa 2:28:18
  6. Julia Font Gomez 2:29:39
  7. Sara Alonso 2:29:47
  8. Elise Poncet 2:30:35
  9. Alice Gaggi 2:31:57
  10. Eef Van Dongen 2:33:09

Pełne wyniki z Biegu Głównego kobiet znajdziecie tutaj. 

Sophia Laukli zwyciężczynią Golden Trail World Series 2023

Zwycięstwo w Biegu Finałowym nie jest jednak równoznaczne z wygraniem całej serii GTWS 2023. Do końcowej punktacji, która decyduje o tym, kto wygra GTWS 2023, wliczają się punkty z biegów klasyfikacyjnych oraz biegów finałowych Prologu i Biegu Głównego. Niebywała sytuacja spotkała Sophię Laukli i Judith Wyder, które finalnie zakończyły serię z taką samą liczbą punktów! Obie zgromadziły 958 punktów. Zgodnie z regulaminem GTWS 2023:

“W przypadku remisu, przy ustalaniu kolejności zawodników zastosujemy następujące zasady: 

1. najlepsze miejsce na jednym z wyścigów GTWS. 

2. drugie najlepsze miejsce w jednym z wyścigów GTWS. 

3. trzecie najlepsze miejsce w jednym z wyścigów GTWS. 

4. Jeżeli zawodnik pokonał swojego bezpośredniego konkurenta w GTWS.”

Moim zdaniem regulamin nie jest jednoznaczny, ale ostatecznie zwyciężczynią GTWS 2023 została Sophia Laukli, gdyż ma na swoim koncie więcej zwycięstw niż Judith Wyder. Amerykanka wygrała 3 biegi klasyfikacyjne, a w finale zajęła 2. miejsce w Prologu i 3. w Biegu Głównym. Natomiast Szwajcarka wygrała 2 z 3 biegów klasyfikacyjnych, a bilans miejsc w finale ma taki sam jak Laukli, czyli 3. miejsce w Prologu i 2. w Biegu Głównym. Dzięki zwycięstwu w obu biegach finałowych Madalina Florea w klasyfikacji generalnej awansowała z 9. pozycji na trzecią. Czwarte miejsce w tegorocznym GTWS wywalczyła Hiszpanka Malen Osa, a piąte Chinka Miao Yao.

@the.adventure.bakery js50823

Poniżej znajduje się tabela porównująca generalny ranking kobiet GTWS 2023:

Klasyfikacja TOP10 przed finałowym Biegiem GłównymKlasyfikacja TOP10 po Biegu Głównym, czyli zwyciężczynie GTWS 2023
MiejsceImię i nazwisko – Team – NarodowośćPunktacjaMiejsceImię i nazwisko – Team – NarodowośćPunktacja
1.Sophia Laukli(Salomon – USA)6941.Sophia Laukli(Salomon – USA)958
2.Judith Wyder(Hoka/Red Bull – Szwajcaria)6762.Judith Wyder(Hoka/Red Bull – Szwajcaria)958
3.Malen Osa (Salomon – Hiszpania)5713.Madalina FloreaCSM Sighisoara – Rumunia)832
4.Sylvia Nordskar(Hoka – Norwegia)5504.Malen Osa (Salomon – Hiszpania)805
5.Madalina FloreaCSM Sighisoara – Rumunia)5325.Miao Yao(Salomon – Chiny)779
6.Miao Yao(Salomon – Chiny)5306.Sylvia Nordskar(Hoka – Norwegia)736
7.Theres Leboeuf(Leboeuf/Compressport – Szwajcaria)5157.Elise Poncet (Millet – Francja)710
8.Elise Poncet (Millet – Francja)5008.Julia Font Gomez(Brooks – Hiszpania)710
9.Julia Font Gomez(Brooks – Hiszpania)4859.Alice Gaggi(Brooks – Włochy)648 
10.Daniela Oemus(Salomon – Niemcy)48410.Anna-Stina Erkkila(Asics – Finlandia)615

W niedzielę Wielki Finał Mężczyzn

W niedzielę, 22 października o 10:00 na tę samą trasę wyruszą mężczyźni. Remi Bonnet w klasyfikacji generalnej ma 93 punkty przewagi nad drugim zawodnikiem, więc w zwycięstwie w całej serii może przeszkodzić mu jedynie wielka katastrofa.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tkobos
tkobos
8 miesięcy temu

Z ciekawości: czemu te zasady nie są jednoznaczne? Ja to rozumiem tak, że te zasady są stosowane do pierwszej, która rozstrzyga remis. Czyli jeżeli np. jedna zawodniczka wygrała jakiś bieg, a druga zawodniczka była co najwyżej druga w każdym, to już pierwsza zasada rozstrzyga remis. W tym przypadku zasada 3 rozstrzyga remis, bo 3 najlepsze biegi Sophii to miejsce 1/1/1, zaś Judith 1/1/2. Wydaję mi się, że wedle tych reguł biegi finałowe nie mają tu żadnej specjalnej roli przy rozstrzyganiu remisu. Problem byłby, gdyby np. obie zawodniczki miały 3 najlepsze biegi 1/1/1 oraz pokonały siebie bezpośrednio nawzajem. Jeśli dobrze rozumiem, to zabrakło dokładnie 16 sekund do takiej sytuacji. Gdyby Judith przegoniła Madalinę, to mieliby zagwozdkę, bo dalej remis.

Robert
Robert
8 miesięcy temu
Reply to  tkobos

Idealnie i w punkt wyjaśnione – jaśniej się chyba już nie da 😉

Dla mnie też regulamin brzmi jednoznacznie i równocześnie – tak jak piszesz – gdyby Judith wygrała, to wedle regulaminu ciągle byłby remis…

Chyba, że są jakieś dalsze punkty np. wyższe miejsce w biegu finałowym lub lepsza suma czasów z prologu i biegu finałowego…

Ale to już zagwostki dla organizatorów, jeżeli w ogóle odkryją, to co my 😀

tkobos
tkobos
8 miesięcy temu
Reply to  Robert

Nie no, myślę, że już się zorientowali:) Ciekawe jednak czemu ułożyli te zasady tak, że w ogóle mogą nigdy ostatecznie nie rozstrzygnąć remisu. Pewnie im się wydawało, że to musi być jakaś kompletnie nieprawdopodobna sytuacja, a jak widać prawie się to zdarzyło. No chyba, że rzeczywiście są jakieś dalsze punkty, ale Karolina ich już tu nie przytaczała.

Marcin
Marcin
8 miesięcy temu
Reply to  tkobos

Ten 4 podpunkt reguł jest trochę bez sensu i chyba zabrakło tam słowa 'finał’, tzn. _prawdopodobnie_ miało chodzić o bezpośrednie pokonanie w finale GTWS.

tkobos
tkobos
8 miesięcy temu
Reply to  Marcin

No rzeczywiście, to by miało o wiele więcej sensu niż tak jak jest napisane.