poznan
10 listopada 2023 Artur Kozłowski Newsy

Łódź gospodarzem Mistrzostw Polski w maratonie


Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił gospodarzy mistrzostw Polski w 2024 roku. Te przyciągające największe zainteresowanie, szczególnie w roku olimpijskim, czyli mistrzostwa w maratonie, rozegrane zostaną w ramach łódzkiego maratonu, który odbędzie się 7 kwietnia.

Łódź już wcześniej była gospodarzem mistrzostw Polski. Pierwsze w tym mieście mistrzostwa kraju w maratonie rozegrano w 1937 roku, a najlepszym okazał się Stanisław Przybyłko z czasem 2:37:02. W kolejnych latach o miano najlepszego maratończyka na ulicach Łodzi ścigano się również w 1946, 1955 i 1964 r. Przyszłoroczny maraton będzie więc po raz piąty gościł najlepszych biegaczy w Polsce na dystansie 42,195 km.

W tym roku w łódzkim maratonie najlepszy okazał się Joseph Munywoki, który wygrał z czasem 2:12:50, wyprzedzając Kamila Karbowiaka z 2:14:10 oraz Bernarda Bosuben Kipkemoi z 2:14:46. Biorąc pod uwagę fakt, że przyszły rok jest rokiem olimpijskim, a czasy dające kwalifikację do Paryża można zdobywać do 30 kwietnia 2024, można zakładać, że stawka biegu będzie dużo mocniejsza. Szczególnie, że zawody tej rangi dają dużo wyższy przelicznik wyniku na mecie w rankingu olimpijskim.

Oprócz maratońskich mistrzostw PZLA ogłosiło również gospodarza półmaratonu. Związek poszedł tropem ubiegłorocznego wyboru i na miasto organizujące mistrzostwa Polski w półmaratonie wybrał imprezę, która odbędzie się po raz pierwszy. 10 marca w Gnieźnie odbędzie się bowiem pierwsza edycja maratonu, który ma być jednym z biegów z najszybszą trasą w Polsce. Oprócz maratonu rozegrany zostanie półmaraton w randze mistrzostw Polski, a także bieg na 5 kilometrów.

Kolejnymi ogłoszonymi zawodami w randze mistrzostw Polski będą mistrzostwa na 10000 metrów, które odbędą się 14 kwietnia w Ustce oraz mistrzostwa kraju w kategorii U20 i U23 na 5000 metrów, które odbędą się 1 czerwca w Ciechanowie.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

I to jest dobra wiadomość bo w Łodzi maratonu jeszcze nie biegłem więc będzie trzeba powalczyć o nowe PB minimum 2.28😀

Bogusław
Bogusław
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Ja już mam dwa tam bardzo polecam fajna trasa i organizacja dużo ludzi na trasie

Bartek
Bartek
7 miesięcy temu

Szacun, że PZLA doceniło przyszłoroczną 50tą edycję najstarszego maratonu w Dębnie👋👋👋Brawa dla komisji biegów PZLA-w nagrodę należą się Wam honorowe obywatelstwa Dębna. Czekamy na Was….jak zawsze👍

Janek
Janek
7 miesięcy temu
Reply to  Bartek

Dębno? A gdzie to jest?

okazja
okazja
7 miesięcy temu
Reply to  Janek

tam gdzie robią największe przekręty na biegu – trasy niedomierzone, zające wchodzą w trakcie biegu, trenerzy na rowerach, picia podają w trakcie zawodniczkom

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

Jak dobrze że nie Dębno, bieganie po pętlach w lesie, dramat

okazja
okazja
7 miesięcy temu

A jaka to „merytoryczna” mądrość Zarządu PZLA zadecydowała o wyborze organizatora no-name na mistrzostwa Polski?