338848018 249080024228971 5503591057161787896 n
10 lipca 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Liderka polskich list poza Diamentową Ligą?


W weekend media społecznościowe obiegało oświadczenie nagrane przez Adriannę Topolnicką. W tym sezonie zawodniczka AZS UMCS Lublin jest najszybszą polską zawodniczką na dystansie 800 metrów. Z oświadczenia zamieszczonego w serwisie Instagram wynika, że pomimo wcześniejszych zapewnień, nie będzie dla niej miejsca podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej zaliczanego do cyklu Diamentowej Ligi.

Zawodniczka, która podczas memoriału Kusocińskiego, w czerwcu uzyskała wynik 2:00,40, przygotowywała się do startu w Diamentowej Lidze na Stadionie Śląskim, który odbędzie się 16 lipca w Chorzowie. Czwartego lipca, agent zawodniczki, skontaktował się z organizatorem mitingu, by potwierdzić wszelkie ustalenia. Dowiedział się wtedy, że pomimo wcześniejszych zapewnień, że prawo startu będzie miała najszybsza na krajowych listach zawodniczka, dla Topolnickiej nie ma miejsca na liście biegu. Jak podała nam biegaczka, ze strony organizatora nie padł żaden argument na poparcie tej decyzji. Topolnicka w czerwcu zrezygnowała ze startu w Drużynowych Mistrzostwach Europy. Decyzję podjął jej lekarz po zdiagnozowaniu zapalenia płuc. Biegaczka sama jednak twierdzi, że decyzja była podyktowana dbaniem o zdrowie w dalszej części sezonu, a sama chciała trenować już po trzech dniach. Choroba nie miała żadnego długotrwałego wpływu na samopoczucie i możliwości biegaczki.

Start podczas mitingu Diamentowej Ligi miał oznaczać próbę uzyskania minimum na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie. Minimum 1:59.30 jest tylko nieznacznie lepsze od rekordu życiowego Topolnickiej wynoszącego 1:59,86, uzyskanego rok temu w Chorzowie. Zawodniczka jest bardzo rozczarowana decyzją organizatorów i w rozmowie z redakcją, wskazywała, że czuje straconą szansę wywalczenia przepustki do Paryża. Przypomnijmy, że po serii kontuzji, ten sezon dla podopiecznej Mirosława Barszcza jest bardzo udany. Na koronnym dystansie 800 metrów zajmowała m.in. drugie miejsca w Memoriale Szewińskiej z czasem 2:01,63, czy mitingu we włoskiej Savonie.

Po opublikowaniu oświadczenia i ciągłych staraniach agenta, Topolnicka została wpisana na listę rezerwową mitingu w Chorzowie. Na liście startowej biegu na 800 metrów znajduje się Sofia Ennaoui (1:58.98), która w tym roku nie startowała jeszcze na tym dystansie oraz Margarita Koczanowa (2:01.38), z rekordem sezonu 2:01.98.

W sprawę zaangażował się także Polski Związek Lekkiej Atletyki, który zabiega o umieszczenie Topolnickiej na liście startowej.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emil
Emil
10 miesięcy temu

i tak będzie w każdym mitingu, gdzie wpływ na obsadę mają inni ludzie( powiedzmy prywata) a nie PZLA , czas zrobić porządek i skończyć z utajnianiem list startowych, które ukazują się na dzień przed startem, a czasami jeszcze krócej.