proxy 1
18 października 2023 Jakub Jelonek Newsy

Lekkoatleci w końcu dostaną nagrody na mistrzostwach Europy!


Rada European Athletics (Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej) jednomyślnie zatwierdziła przyznawanie nagród finansowych najlepszym zawodnikom Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie, które odbędą się w czerwcu 2024 r. Decyzję podjęto podczas 171. posiedzenia Rady, które odbyło się w środę 18 października w Wilnie na Litwie. Przypomnijmy, że dotychczas najlepsi europejscy lekkoatleci dostawali w nagrodę jedynie medale…

Przełomowa decyzja

Wysokość premii finansowych zostanie ujawniona w późniejszym terminie, ale jest to przełomowa decyzja dla europejskiej lekkoatletyki, ponieważ po raz pierwszy od inauguracji Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w 1934 r. zawodnicy otrzymają jakiekolwiek nagrody finansowe.

 – Jest mi bardzo miło, że mogliśmy ogłosić, że po raz pierwszy na Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce będą przyznawane premie za wyniki. To historyczna decyzja – powiedział Prezydent Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej Dobromir Karamarinow.

Zawodnicy w końcu będą docenieni

 – Oferowanie specjalnych premii za osiągnięcia naszych sportowców w tych zawodach będzie dodatkową zachętą dla najlepszych europejskich sportowców rywalizujących w Rzymie latem przyszłego roku, ale także stanowi dodatkowy punkt zainteresowania dla fanów i mediów, co z kolei zdecydowanie dodaje wartości mistrzostwom. Będziemy oczywiście kontynuować nasze bardzo stabilne i zrównoważone inwestycje w wydarzenia, zawody, federacje członkowskie i rozwój lekkoatletyki. Jednak ta historyczna decyzja Rady jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję, zgodnie z którą w naszych działaniach zawsze skupiamy się na samych sportowcach. European Athletics jest teraz w stanie jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność najważniejszej imprezy w naszym portfolio, nie umniejszając naszych innych ważnych zobowiązań – dodał Karamarinow.

proxy

Władze European Athletics. Od lewej: pierwszy wiceprezes EA – Jean Gracia, prezydent Dobromir Karamarinov, dyrektor generalny Christian Milz i wiceprezes Cherry Alexander

Wysiłki Komisji Zawodniczej przyniosły skutek

Ja i reszta Komisji Zawodniczej z radością przyjmujemy tę decyzję w sprawie Mistrzostw Europy w lekkoatletyce – skomentowała przewodnicząca Europejskiej Komisji Zawodniczej Lea Sprunger. – Wszyscy w Komisji od dawana nalegaliśmy o zapewnienie sportowcom gratyfikacji finansowych i postrzegamy to jako pierwszy dobry krok we właściwym kierunku – dodała reprezentantka Szwajcarii, mistrzyni Europy z 2018 roku w biegu na 400 m przez płotki.

Ambasadorzy będą promować mistrzostwa w Rzymie

Rada zatwierdziła również „Program Ambasadorów” Mistrzostw Europy w lekkoatletyce – Rzym 2024, w ramach którego międzynarodowe i włoskie gwiazdy lekkoatletyki staną na czele kampanii promocyjnej i marketingowej związanej z mistrzostwami.

Mistrzostwa Europy w cieniu piłkarskiego EURO i Igrzysk Olimpijskich w Paryżu?

Karamarinov przyznał, że rok 2024 będzie pracowity pod względem wydarzeń sportowych o dużej randze, do których należy zaliczyć piłkarskie EURO i Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 zorganizowane wkrótce po Mistrzostwach Europy w Rzymie 2024, jednak podkreślił doskonałą współpracę między European Athletics, jej federacjami członkowskimi, Włoską Federacją Lekkoatletyczną (FIDAL) i Komitetem Organizacyjnym ME w Rzymie 2024, aby uczynić z najważniejszej imprezy lekkoatletycznej w Europie jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych przyszłego roku.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hans
hans
7 miesięcy temu

Ciekawe, nawet nie wiedziałem, że za Mistrzostwa Europy nie ma wogóle nagród finansowych. Na Mistrzostwach Świata są, i to niezłe – 70k USD za złoto. Dla naszych kiepska informacja, będzie prawdziwa rywalizacja, trudniej będzie wywalczyć stypendium z ministerstwa.