mofarah
1 września 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Gwiazdy na półmaratonie The Big Half – Mo Farah wraca na trasę


Mohamed Farah, Eilish McColgan i David Weir – ci znakomici zawodnicy wystartują w „Wielkiej Połówce” w Londynie. Na starcie ma pojawić się 16 000 biegaczy. Mo Farah wraca na trasy biegowe w ramach przygotowań przygotowując się do docelowej imprezy, czyli Maratonu w Londynie (2 październik). Jak mówi sam Brytyjczyk: „Ostatni raz brałem udział w pełnym maratonie w 2019 roku i nie mogę się doczekać powrotu tam, sprawdzenia się z najlepszymi maratończykami na świecie i cieszenia się tym gwarem i niesamowitą atmosferą, jaką tworzy Londyn w dniu maratonu. Póki co skupiam się na tym, aby dobrze się przygotować do startu.

Półmaraton The Big Half odbędzie się już w najbliższy weekend 4 września. Rok temu zwyciężył Brytyjczyk Jake Smith. W 2020 wygrał jeden z najwybitniejszych długodystansowców w historii Etiopczyk Kenenisa Bekele, do którego należy rekord trasy (1:00.22). Wcześniej dwukrotnie najlepszy był tu Farah, który powalczy o odzyskanie tytułu.

Czterokrotnego mistrza olimpijskiego postarają się powstrzymać Smith, Chris Thompson i Ellis Cross.

Wśród kobiet trzy zwycięstwa ma Charlotte Purdue, do której należy ustanowiony w ubiegłym roku rekord trasy (1:09.51).  To ona wydaje się najgroźniejszą rywalką dla McColgan. Wśród faworytek są też Samantha Harrison i Steph Twell.

Przewidziano też rywalizację w wyścigach na wózkach. Wielką gwiazdą będzie sześciokrotny mistrz paraolimpijski Weir. W ramach imprezy odbędzie się też New Balance Big Relay – to czteroosobowa sztafeta, w której każdy z zawodników pokona 13,1 mili. Dla rodzin przygotowano The Big Mile. To towarzyski bieg familijny na ostatnim kilometrze trasy.

Wyścigi na wózkach wystartują o 8:25. Pięć minut później rozpocznie się półmaraton.

Możliwość komentowania została wyłączona.