0d2e73e3 ae7e 40f4 946a c9053f14d36c
7 lipca 2024 Iza Żaczek Newsy

Faith Kipyegon bije rekord świata na 1500 m podczas Diamentowej Ligi w Paryżu


Zaledwie kilkanaście dni przed najważniejszą imprezą tego roku – igrzyskami w Paryżu, Faith Kipyegon bije własny rekord świata na 1500 m podczas rozgrywanej dziś Diamentowej Ligi w Paryżu, osiągając czas 3:49,04 i biegnąc szybciej od swojego własnego rekordu o 0,07 sekundy.

Lekkoatletka, która już jako juniorka zainstniała na arenie międzynarodowej, a później zdobywała złote medale na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro oraz w Tokio, po raz pierwszy ustanowiła rekord świata na 1500 m w zeszłym roku we Florencji (Włochy), osiągając czas 3:49,11.

Podczas dzisiejszego mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu pokazała, że jest jedną z faworytek do medalu podczas igrzysk w Paryżu. Wygrała bieg na 1500 m osiągając czas 3:49,04 i ustanowiła nowy rekord świata na 1500 m, pobijając o 0,07 sekundy rekord osiągnięty w czerwcu 2023 roku we Włoszech. Kenijka przez długi czas rywalizowała w biegu z Australijką Jessicą Hull. Jednak na ostatnim okrążeniu pokazała swoją fenomenalną dyspozycję i pokonała konkurentkę. Przekraczając linię mety, nie kryła radości z wyniku, chociaż wyglądało to, jakby to była dla niej bardzo oczywista wygrana. Druga na mecie, Jessica Hull, ustanowiła nowy rekord Australii z czasem 3:50,83. Natomiast trzecia na mecie, Laura Muir, ustanowiła rekord Wielkiej Brytanii z czasem 3:53,79.

źródło : X / Track & Field Gazette

Podczas dzisiejszego biegu na 1500 m jedną z pacemakerek była nasza reprezentantka, Martyna Galant, która miała za zadanie rozprowadzanie tempa drugiej grupie zawodniczek.

Warto wspomnieć, że dzisiejsze osiem pierwszych wyników na mecie to rekordy życiowe zawodniczek.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
7 dni temu

czy kiedykolwiek wcześniej na stadionie były zające dla wolniejszej grupy, tak jak tutaj Galant prowadziła?

Jakub Jelonek
Editor
7 dni temu
Reply to  ...

Wielokrotnie takie sytuacje zdarzały się w przeszłości. Podobnie w maratonach są pacemakerzy na różne grupy, tak i na mityngach lekkoatletycznych ustawia się prowadzących na dane tempo dla wybranych zawodników.

...
...
7 dni temu
Reply to  Jakub Jelonek

w biegach ulicznych to wiem. Ale na stadionie widocznie nigdy się nie zwróciło uwagi, że w drugiej grupie schodził prowadzący… w pierwszej każdy widział 🙂

Zbigniew
Zbigniew
6 dni temu

Najważniejsze, że Polska ma najlepszych zająców !!!! Może by tak zorganizować mistrzostwa zająców, wtedy mielibyśmy duże szanse na medale !!!!