paryzmaraton
7 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Etiopczycy zgarniają maraton w Paryżu, biegacz na orientację z minimum na Igrzyska

Podwójnym zwycięstwem zawodników z Etiopii zakończył się dzisiejszy maraton rozgrywany ulicami Paryża. Największą niespodzianką był jednak Mathias Kyburz, który do tej pory specjalizował się w biegach na orientację. Szwajcar swoim znakomitym czasem 2:07.44 zapewnił sobie przepustkę na Igrzyska Olimpijskie!

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Mulugeta Uma, który w 2023 roku w Sewilli był siódmy. Tym razem z czasem 2:05:33 pokonał Kenijczyków Titusa Kipruto (2:05:48) i Elishę Roticha (2:06:54). Siódme miejsce zajął wspomniany Mathias Kyburz, który na swoim koncie ma osiem tytułów mistrza świata w biegach na orientację. W tym roku 34-latek postawił na bieganie, zostając mistrzem Szwajcarii w półmaratonie z wynikiem 1:02.25.

8Dejane Megersa02:08:41

Bieg kobiet w pierwszym maratonie w życiu wygrała 24-letnia Etiopka Mestawut Fikir, która w sprinterskim pojedynku na finiszu pokonała swoją rodaczkę Enat Tirusew. Na podium stanęła jeszcze Kenijka Vivian Cheruiyot, która w wieku 41 lat kolejny raz pokazuje wielką klasę. Mestawut Fikir, mimo że był to jej pierwszy maraton, ma duże doświadczenie w biegach ulicznych, zwyciężając wcześniej w półmaratonach w Larne i Cardiff w 2023 roku oraz Rio de Janeiro w 2022 roku.