toronto
16 października 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Elvis Kipchoge Cheboi wygrywa maraton w Toronto. Po drodze spóźniony lot i alarm przeciwpożarowy

Elvis Kipchoge Cheboi na długo zapamięta ostatni weekend. Kenijczyk swoją podróż do Toronto zaczął od opóźnionego o jeden dzień lotu, a w dzień biegu o godzinie 4:30 zaskoczył go alarm przeciwpożarowy w hotelu. Pomimo tych trudności 27-letni zawodnik pokonał wszystkich rywali, wbiegając jako pierwszy na metę tegorocznego TCS Toronto Waterfront Marathon z czasem 2:09.20.

Od początku bieg był rozgrywany w bardzo szybkim tempie. Prowadząca grupa minęła pierwsze 10 kilometrów w czasie 29:32, a półmetek biegu zawodnicy minęli w 1 godzinę, 2 minuty i 33 sekundy, co zapowiadało czas na mecie w okolicach 2 godzin i 5 minut.

Niestety bardzo wietrzne warunki spowodowały spory spadek tempa w drugiej części dystansu, przez co zwycięzca pokonał drugą część dystansu dużo wolniej, osiągając na mecie 2 godziny, 9 minut i 20 sekund. Na drugim miejscu uplasował się Adugna Takele Bikila, który legitymował się na listach startowych najlepszym rekordem życiowym. Podium zamknął Kenijczyk Alfred Kipchirchir Mukche.

Dla zwycięzcy biegu był to dopiero drugi maraton w życiu. Debiutował na początku roku w maratonie w Wiedniu, gdzie zajął siódme miejsce z czasem 2:10.21.

W biegu kobiet pierwsze cztery miejsca zajęły zawodniczki z Etiopii, wbiegając na metę w przeciągu sześciu sekund. Najszybsza z nich była Buze Diriba Kejela z czasem 2:23.11. W ramach TCS Toronto Waterfront Marathon rozegrano również mistrzostwa Kanady. Tu najszybsi okazali się Thomas Broatch, który pokonał trasę w 2:16.25 oraz Caroline Pomerleau z 2:34.44.

W zawodach w Toronto w biegu maratońskim, półmaratońskim oraz na 5 kilometrów wystartowało w sumie 25000 zawodników, w tym ponad 2000 spoza Kanady. Rejestracja na zawody skończyła się ponad miesiąc przed rozegraniem biegów.