adams
4 lipca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Elektryk trzeci w Gold Coast Marathon z czasem 2:08.39

Naoki Koyama z czasem 2:07.40 wygrał Gold Coast Marathon rozgrywany w ostatni weekend w Australii. Czas Japończyka jest nowym rekordem trasy. Na podium stanęli również znani z polskich biegów Kenijczyk Ezekiel Omullo oraz Liam Adams. Co ciekawe ten ostatni, będąc elektrykiem na pełny etat, zdołał osiągnąć znakomity czas 2:08.39.

Liam Adams swoim wynikiem pobił swój poprzedni rekord życiowy o ponad 2 minuty. Jest to również piąty wynik w historii australijskiego maratonu oraz najszybszy czas, jaki osiągnął jakikolwiek zawodnik z Australii we własnym kraju oraz. Zawodnik na co dzień jest elektrykiem i jak sam powiedział w wywiadzie po biegu, musiał mocno nadwyrężyć swoje oszczędności, aby dobrze przygotować się do tego startu.

Wydałem około 10.000$ na przygotowania do tego biegu, ponieważ trenowałem na wysokości we Flagstaff w Arizonie. Musiałem głęboko sięgnąć do swoich oszczędności, wyczerpałem również swój roczny urlop, więc myślę, że były to dobrze zainwestowane pieniądze. Nie sądzę, żeby wielu z tych zawodników z listy 10 najlepszych kiedykolwiek nie było finansowanych lub nie było wspieranych, więc chyba trochę się od nich różnię, prawda?

Liam Adams

37-letni zawodnik pracuje normalnie 40 godzin tygodniowo jako elektryk, bez żadnego wsparcia finansowego (biegł w koszulce bez żadnego logo, nawet sprzętowego). Jak sam twierdzi, nie ma łatwej szkoły treningowej, biegając bardzo często 200 kilometrów w tygodniu. Kolejnym startem australijskiego biegacza będzie maraton w Berlinie. Już w 2016 roku Adamsa mogliśmy podziwiać na ulicach Warszawy, gdzie zajął czwarte miejsce podczas Orlen Warsaw Marathon. Wówczas jego czas 2:14.59 dał mu przepustkę na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro. Brał też udział w olimpijskim maratonie w Tokio.

Drugi na mecie Kenijczyk Ezekiel Kemboi Omullo był swego czasu bywalcem na polskich biegach. W 2015, 2016 i 2018 roku wygrał Maraton Warszawski, a w 2019 roku był drugi na mecie ORLEN Warsaw Marathon.