64788 home 356582117 1256737321683717 2324144146627153945 n jpg
16 lipca 2023 Jakub Jelonek Newsy

Dwa medale dla Polski w zakończonych Mistrzostwach Europy U23 w Espoo

Z dwoma brązowymi medalami wraca do domu reprezentacja Polski z zakończonych w fińskim Espoo Młodzieżowych Mistrzostw Europy (w kategorii wiekowej poniżej 23 lat). Medale zdobyli Wiktoria Miąso w skoku wzwyż (187 cm) i sztafeta 4×100 m (39,06) w składzie Igor Bogaczyński, Adam Łukomski, Łukasz Żok i Patryk Krupa. W klasyfikacji punktowej (za miejsca 1–8) Polacy zajęli 7. miejsce (na 34 kraje) z 91 punktami.

Wiktoria Miąso zdobywa drugi medal dla Polski

Wiktoria Miąso ostatniego dnia mistrzostw dość niespodziewanie wywalczyła swój pierwszy medal na arenie międzynarodowej. Polska skoczkini wzwyż trenowana przez Michała Tittingera zaliczyła w pierwszej próbie wysokość 187 cm (wcześniej dopiero w trzeciej pokonała 184 cm), by trzykrotnie strącić poprzeczkę na 189 cm. Złoto wywalczyła Rosjanka w barwach Cypru Elena Kulichenko (191 cm).

Pechowe miejsca tuż za podium

Finalnego dnia czempionatu kontynentu Biało-czerwonych prześladowały miejsca tuż za podium. Czwarte miejsca zajęły obie sztafety 4×400 metrów. Panie w składzie Kinga Gacka, Aleksandra Formella, Nikola Horowska (która wcześniej tego dnia biegała dwukrotnie 200 m) i Wiktoria Drozd finiszowały z czasem 3:31,38, tracąc do brązu 0,27 sekundy. Jeszcze na 100 m do mety Polki prowadziły, ale na ostatniej prostej dały się wyprzedzić trzem sztafetom. Film z tego biegu można zobaczyć tutaj:

Podobnie na czwartym miejscu do mety dotarła męska sztafeta w składzie Igor Bogaczyński, Jan Wawrzkowicz, Patryk Grzegorzewski, Daniel Sołtysiak z czasem 3:03,79, także tracąc medal na ostatnich metrach.

Również Klaudia Kazimierska przez większość dystansu 1500 m biegła na medalowej pozycji, ale zabrakło jej sił na końcówce i dobiegła czwarta. Polka uzyskała czas 4:10,71, a wygrała Irlandka, córka doskonałej przed laty biegaczki Sonii – Sophie O’Sullivan (4:07,18 i rekord życiowy), której technika biegowa pozostawia wiele do życzenia. Finisz tego biegu można zobaczyć poniżej.

Szóste miejsce w finale biegu na 200 metrów zajął Łukasz Żok (21,05). W rywalizacji pań tę samą lokatę zajęła Nikola Horowska (23,53), która wyprzedziła w finale koleżankę z reprezentacji, siódmą w finale Monikę Romaszko (23,77).

W rzucie oszczepem czwarta z rezultatem 56,48 m była Małgorzata Maślak, która przez moment plasowała na się na medalowej pozycji. Szóste miejsce zajęła Gabriela Andrukonis (55.04). Złoto zdobyła zdecydowana faworytka, mistrzyni Europy z Monachium, Greczynka Elina Dzenggo (60.73).

Siódme miejsce w finale rzutu dyskiem zajęła Weronika Muszyńska (52,76 m).

W biegu na 10 000 metrów przez około 8 km liderem był Mateusz Gos, ale ostatecznie został dogoniony przez grupę pościgową i ukończył na siódmym miejscu z czasem 29:37,65. W biegu na 3000 metrów z przeszkodami Maciej Megier był jedenasty (8:53,70), a Adam Kołodziej trzynasty (8:57,38).

Dwa brązowe medale to najgorszy występ reprezentantów Polski w historii tej imprezy, rozgrywanej od 1997 r. Najwięcej złotych medali zdobyła Wielka Brytania – 7, a najwięcej medali Francja – 15. W klasyfikacji punktowej na czele Francja (145,5 pkt.), druga Hiszpania (135).

Kolejna, piętnasta edycja mistrzostw Europy do lat 23 zorganizuje w 2025 r. norweskie Bergen.

Pełne wyniki Mistrzostw Europy U23 w Espoo.