CC TH
6 lipca 2024 Iza Żaczek Newsy

Dlaczego brytyjska poprzeczka wyboru lekkoatletów jest ustawiona tak wysoko


„Ustalanie surowych standardów pomaga poprawić poziom wyników” – pisze przewodniczący UKA, Ian Beattie, wyjaśniając rygorystyczną politykę selekcji zawodników na Igrzyska Olimpijskie w Wielkiej Brytanii. Wysoka pozycja w rankingu World Athletics nie oznacza powołania do reprezentacji, jeżeli zawodnik nie ma szans na miejsce w pierwszej ósemce podczas igrzysk.

Filozofia UKA opiera się na zdobywaniu wyników w klasie światowej, czyli zdobywaniu medali na poziomie światowym i inspirowaniu narodu. Finansowanie z loterii (National Lottery) jest kluczowym źródłem wsparcia dla brytyjskich sportowców i przeznaczone jest wyłącznie na wspieranie sportowców oraz drużyn przygotowujących się do igrzysk i mistrzostw. UK Sport uważa, że sportowiec bez szans na awans z eliminacji nie zasługuje na publiczne finansowanie, ponieważ nie ma to dużego wpływu na inspirowanie narodu.

Większe zespoły mogą osłabić wsparcie dla medalistów i demotywować zespół, gdy większość zawodników odpada w eliminacjach. System rankingowy World Athletics daje federacjom możliwość wyboru sportowców, ale UKA selekcjonuje tylko tych, którzy mają szanse na miejsce w pierwszej ósemce.

Standardy UKA były znane od lipca 2023 roku i komunikowane wszystkim sportowcom. Te same standardy były zastosowane już rok temu przed Mistrzostwami Świata w Budapeszcie. „Mimo że chcielibyśmy większe zespoły, celem jest więcej sportowców z potencjałem na miejsce w pierwszej ósemce. Rozumiem rozczarowanie tych, którzy nie zakwalifikowali się, ale małe różnice mają ogromne znaczenie. Wyzwaniem dla sportowców jest podnoszenie swojego poziomu, aby spełniać wymagania i być częścią zespołu na przyszłych mistrzostwach” – wspomina przewodniczący UKA.

W wyniku niespełnienia rygorystycznych warunków kwalifikacji ustalonych przez UKA, troje brytyjskich lekkoatletów podjęło decyzję o zakończeniu kariery sportowej, o czym pisaliśmy tutaj.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
6 dni temu

A wszyscy powtarzają, że na Igrzyskach liczy się udział !!!!! Widzę , że Brytyjczycy mają inne podejście do tematu ! Dla nich liczy się sukces i miejsce w czołowej ósemce świata !!!!

Prawda
Prawda
6 dni temu

Robię selekcję wycieczkowiczów. Z Polski pojedzie 95% na wycieczkę i nawet nie będą w top 12 . Nie mówiąc o ósemce lub medalu. Owszem, wolę ich wspierać niż bezsensowna wojenkę Tu i tam . Choć słyszeliście, że z USA jedzie tzw. Kobieta bez jaj na 1500m . Kiedyś i czasem, są babochłopy a teraz przyjęło t9 wariat sodomi. I to jest porażka bo taka baba bez jaj może wygrać Igrzyska i wyeliminowała wiele kobiet ciężko pracujące na wynik. Ciekawe co na to prawdziwe kobiety? Są dwie płcie przypominam . Kobiety i mężczyźni. Reszta to chorzy psychicznie. Ciekawe jakie będą komentarze….bo coś bieganie pl o tym milczy …

Taka prawda
Taka prawda
6 dni temu
Reply to  Prawda

A slyszales o Stefani Walasiewicz, ona tez byla chora psychicznie?
Czy Ty?

Ron
Ron
6 dni temu
Reply to  Prawda

Wyglądasz mi na tęgiego kretyna.