Athletics Weekly
20 maja 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Diamentowa Liga w Marakeszu. El Bakkali wygrywa u siebie

Za nami kolejne w tym sezonie zawody z cyklu Diamentowej Ligi. Tym razem czołowi lekkoatleci rywalizowali w Marakeszu, a bohaterem Marokańczyków ponownie został Soufiane El Bakkali.

Mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata potwierdził swój prymat i wygrał bieg na 3000 metrów z przeszkodami w czasie 8:09.40. Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo i jeszcze na ostatniej prostej stoczył zacięty pojedynek z Etiopczykiem Getnetem Wale (8:09.78). Trzeci był Kenijczyk Amos Serem (8:10.82).

W biegu na 800 metrów najlepsi okazali się zawodnicy z Kenii. Zwyciężył wicemistrz świata Emmanuel Wanyonyi (1:43.84). Drugi był Wyclife Kinyamal (1:43.98), a podium uzupełnił Francuz Yanis Meziane (1:44.13).

Francuski zawodnik okazał się najlepszy na dystansie 1500 metrów. Mowa tu o Azeddine Habz, który niejako wygrał przed własną publicznością. Biegacz ten urodził się i wychował w Maroku, a we Francji mieszka od 2012 roku. Habz osiągnął na mecie czas 3:32.86. Na kolejnych miejscach byli Brytyjczycy – George Mills (3:33.47) i Elliot Giles (3:33.50). Tuż za podium był rekordzista świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami Etiopczyk Lamecha Girma (3:33.54).

Jeśli chodzi o rywalizację kobiet, to w biegu na 800 metrów trzy zawodniczki pobiegły w czasie poniżej 2 minut. Wygrała Prudence Sekgodiso z czasem 1:57.26. 22-letnia biegaczka z RPA poprawiła rekord życiowy i osiągnęła najlepszy w tym roku wynik na świecie. Za nią były: Etiopka Habitam Alemu (1:57.70) i Noelie Yarigo w Beninu (1:59.96).

Najdłuższym dystansem, na którym ścigano się w Marakeszu był bieg na 5000 metrów kobiet. Pierwsze dwa miejsca zajęły Etiopki – Media Eisa (14:34.16) i Fotyen Tesfay (14:34.21). Na trzeciej pozycji uplasowała się Edinah Jebitok (14:35.64).