Diamentowa Liga 2021
17 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Czy Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim jest zagrożona?


Jak ostatnio informowaliśmy, władze World Athletics po raz kolejny obdarzyły zaufaniem Stadion Śląski, powierzając mu organizację jednego z mitingów Diamentowej Ligi w 2023 roku i przedłużając jednocześnie umowę na kolejne lata. Zawody te mają być rozegrane w ramach Memoriału Kamili Skolimowskiej już 16 lipca 2023 roku. Jednak jak podaje „Wyborcza„, prokuratura bada czy ze Stadionu Śląskiego, który jest organizatorem zawodów, wyprowadzano pieniądze. Czy to może oznaczać, że Diamentowa Liga w Polsce jest zagrożona?

Organizatorem Memoriału Kamili Skolimowskiej jest Fundacja Kamili Skolimowskiej, a współorganizatorem Stadion Śląski. Stadion działa jako spółka, która w całości jest własnością województwa śląskiego, który jednocześnie zgodził się, by do 2030 roku województwo śląskie wyłożyło na Memoriał prawie 93 mln zł. W ramach spółki stworzono specjalny oddział z wydzielonym rachunkiem bankowym, którego wielomilonowym budżetem zarządzał Marcin Rosengarten, czyli jeden z menedżerów działających na polskim rynku.

Marcin Rosengarten, oprócz tego, że jest menedżerem największych polskich gwiazd lekkiej atletyki (Maria Andrejczyk, Konrad Bukowiecki, Ewa Swoboda i wielu innych), jest również prokurentem spółki Stadion Śląski i pełnomocnikiem zarządu ds. organizacji III Igrzysk Europejskich.  

Duże wątpliwości budzą przygotowania do Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w 2023, które będą częścią Igrzysk Europejskich. W ramach przygotowań Stadion Śląski poszukiwał koordynatorów oraz dyrektora wykonawczego ds. organizacji zawodów. Rosengarten miał wysłać do pracownika Stadionu Śląskiego opis przedmiotu zamówienia dla stanowisk koordynatorów, a sam poinformował, że interesuje go stanowisko dyrektora wykonawczego, które wycenił na 178 350 zł brutto.

21 września Stadion Śląski ogłasza przetarg na usługi koordynatorów i dyrektora wykonawczego zawodów, a 30 listopada ogłasza wyniki. Stanowisko dyrektora wykonawczego obejmie … Marcin Rosengarten (formalnie jako firma Athleteam Marcin Rosengarten) z wynagrodzeniem 107 500 zł (bez VAT).

Czy to możliwe, że menedżer przygotowywał opis przedmiotu zamówienia do którego przystąpił i który wygrał? Jak twierdzi Jan Widera – prezes Stadionu Śląskiego – Rosengarten przygotowywał opis przedmiotu zamówienia „w związku z wykonywaniem swoich obowiązków dla Stadionu Śląskiego jako Pełnomocnik zarządu ds. Organizacji Igrzysk Europejskich„, jednak akurat tego w którym wystartował nie przygotowywał.

Co ciekawe Marcin Rosengarten jest również od 2010 roku członkiem zarządu Fundacji Kamili Skolimowskiej. W odpowiedzi na nasze pytania Marcin Rosengarten skierował nas do spółki Stadion Śląski, informując, że zapisy umowy nie upoważniają go, aby odnieść się do sprawy.

Wszystkie okoliczności sprawiły, że toczy się śledztwo wobec nieprawidłowości na Stadionie Śląskim. – Ze względu na początkowy charakter sprawy mogę powiedzieć tylko, że śledztwo jest prowadzone pod kątem niegospodarności i działania na szkodę Stadionu Śląskiego – powiedział prokurator Cezary Golik, szef Prokuratury Rejonowej w Chorzowie w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Możliwość komentowania została wyłączona.