zimne bieganie
17 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Maraton w minus 53 stopniach i inne najzimniejsze maratony


Przed nami zima i temperatury schodzące poniżej zera. Najbliższej nocy temperatura ma spaść poniżej -10 stopni Celsjusza. Czy to jest dobra pogoda na bieganie? Porównajmy najzimniejsze maratony na świecie.

Według księgi rekordów Guinessa najzimniejszym maratonem był maraton rozegrany w 2001 roku Syberyjski Maraton Lodowy. Biegacze w Omsku mieli do pokonania królewski dystans w temperaturze -39 stopni Celsjusza.

W tym roku odnotowano jednak chłodniejszy maraton. 21 stycznia 2022 roku 65 biegaczy rywalizowało na dystansie maratonu w Jakucji na Syberii. Temperatura w dniu maratonu wynosiła -53 stopnie Celsjusza. Bieg wygrał Wasilij Łukin, który uzyskał czas 3 godziny i 22 minuty. Wśród kobiet najlepszy czas uzyskała lokalna biegaczka Marina Sedalischeva, która przekroczyła linię mety w 4 godziny i 9 minut. Dla porównania tej nocy temperatura w Jakucku spadnie jedynie do -50 stopni.

obraz 4
Pogoda w Jakucku w najbliższym tygodniu

Wydawałoby się, że najzimniejsze maratony będą rozgrywane na biegunach, jednak jak się okazuje temperatury tam nie są tak ekstremalne w trakcie rozgrywania biegów. Podczas North Pole Marathon temperatura waha się od -25 do -40 stopni Celsjusza, a podczas Antarctic Ice Marathon temperatura wynosi w granicach -20 stopni Celsjusza.

Cieszmy się więc naszym przyjemnym polskim chłodkiem i do biegu 🙂

20221211 112913

Możliwość komentowania została wyłączona.