doping
30 września 2022 Jakub Jelonek Newsy

Co będzie dopingiem w 2023 roku?


Reklama

Komitet wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej zatwierdził w Sydney w Australii nową Listę Substancji i Metod Zakazanych, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 r. Oto główne zmiany wprowadzone w stosunku do poprzedniego roku.

Dwa najbardziej godne uwagi punkty w nowym dokumencie to dodanie na listę Tramadolu, będącego dość popularnym (szczególnie wśród kolarzy) środkiem przeciwbólowym oraz pozostawienie kannabinoidów (THC) na liście substancji zakazanych.

Witold Bańka relacjonuje

Byłem dziś bardzo zadowolony z wysokiego poziomu dyskusji i współpracy pomiędzy członkami Komitetu Wykonawczego – przyznał prezes WADA Witold Bańka po spotkaniu Komitetu Wykonawczego. – Wzięliśmy pod uwagę wiele zaleceń odpowiednich ekspertów, a następnie podjęliśmy szereg ważnych decyzji, w tym zatwierdzenie Listy Substancji i Metod Zabronionych 2023, która wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. Chciałbym podziękować naszym kolegom z rządu Australii za dobrą organizację spotkania w Sydney oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniu, za ich nieustające zaangażowanie w czysty sport, w tym australijskiej minister sportu Hon Anice Wells – dodał Witold Bańka.

WADA podała również, jakie substancje będą w przyszłym roku monitorowane, a więc można się spodziewać, że część z nich może być dodana do listy substancji zakazanych w 2024 r.

Środek na ból jeszcze tylko rok

Silnie działający przeciwbólowo Tramadol będzie zakazany dopiero od 1 stycznia 2024 r. (a zakaz będzie obowiązywał tylko na zawodach), więc do tego czasu odpowiednie instytucje powinny przekazać sportowcom, że obecność tej substancji w organizmie będzie skutkowało dyskwalifikacją. Jak podaje Agencja, Tramadol zostanie dodany po przeanalizowaniu projektu finansowanego przez WADA, który udowadnia, że środek ten może poprawiać wyniki sportowe. Tramadol jest opioidem, a w wielu krajach jest ściśle kontrolowaną substancją z powodu możliwości uzależnienia i nadużywania jej. Tramadol był wcześniej w Programie Monitorowania i znane są przypadki stosowania do podczas zawodów.

Marihuana wciąż zakazana

14-osobowy Komitet Wykonawczy WADA potwierdził również, że kannabis, czyli aktywny składnik marihuany pozostanie w 2023 r. na liście środków zakazanych. Do włączenia na Listę Substancji i Metod Zakazanych muszą być spełnione przynajmniej dwa z następujących trzech kryteriów:

  • środek musi potencjalnie poprawiać wyniki sportowe,
  • substancja przejawia ryzyko zdrowotne dla sportowca,
  • sprzeciwia się duchowi rywalizacji w sporcie (definiowanego przez Kodeks Antydopingowy).

Badania przytaczane przez WADA podają, że kannabis spełniają ten wymagany próg i dlatego powinny pozostać na Liście, ale są zakazane tylko na zawodach, kiedy to ich stężenie w moczu przekracza wartość 150 ng/mL. Jeśli sportowiec udowodni, że środek był wzięty poza zawodami, wtedy okres dyskwalifikacji będzie skrócony do 1 miesiąca (o pozostawieniu THC na liście informowaliśmy już wcześniej).

Dyrektor Generalny WADA, Olivier Niggli przyznaje: – Pytanie, jak THC (kannabis) powinny być rozpatrywane w kontekście sportowym nie jest proste. WADA jest świadoma różnorodnych opinii i poglądów związanych z tą substancją na całym świecie, a nawet w poszczególnych krajach z osobna. WADA jest również świadoma, że było w ostatnim czasie kilka wniosków o usunięcie THC z Listy Substancji Zakazanych, ale nie są one poparte dokładną analizą ekspertów. Jesteśmy również świadomi, że prawo wielu krajów – a także szerokie międzynarodowe przepisy i polityki regulacyjne – wspierają utrzymanie w dalszym ciągu konopi indyjskich na Liście. WADA planuje kontynuować badania w tym obszarze, w związku z potencjalnymi skutkami poprawy wyników sportowych przez THC, jego wpływu na zdrowie sportowców, a także w odniesieniu do postrzegania konopi przez sportowców, ekspertów i inne osoby na całym świecie – wyjaśnia Niggali.

Substancje monitorowane 2023

W Programie Minitorującym w 2023 r. będą następujące substancje:

  • Dermorphin i jego analogi,
  • analogi GnRH u kobiet poniżej 18 roku życia, które zostały dodane do Programu Monitorującego zarówno na zawodach, jak i poza nimi,
  • Hypoxen (polyhydroxyphenylene thiosulfonate sodium) został włączony do programu, by ocenić przypadki jego nadużyć w sporcie podczas zawodów i poza nimi.

Podczas spotkania Komitetu wykonawczego omówiono również zgodność nowej listy z Kodeksem WADA, sprawę RUSADA i inne sprawy.

Podsumowanie głównych zmian w przyszłorocznej liście można sprawdzić tutaj.

Pełną listę Substancji i Metod Zakazanych WADA na 2023 r. (w języku angielskim) można. przeczytać tutaj

Możliwość komentowania została wyłączona.