DSC01318
14 listopada 2022 Jakub Jelonek Newsy

Bydgoszcz chce zorganizować przełajowe mistrzostwa Europy 2025


Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki, który niedawno organizował Cross Country Bydgoszcz na Start, walczy o mistrzostwa Europy w biegach przełajowych w 2025 r. Ta wielka międzynarodowa impreza ma uświetnić przypadający wtedy jubileusz stulecia KPZLA.

Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki dwukrotnie organizował już mistrzostwa świata w biegach przełajowych – w 2010 r. i w 2013 r. – To były wielkie wyzwania. Wcześniej nie organizowaliśmy biegów, w ogóle Bydgoszcz nie była jeszcze wtedy tak rozbiegana, jak dzisiaj. Zrobiliśmy pierwsze mistrzostwa świata, a trzy lata później je powtórzyliśmy. Do dzisiaj wspominamy te imprezy. Brakuje nam tego, bo zauważyłem, że choć odbywa się wiele imprez biegowych, to właściwie same na ulicach: piątki, dziesiątki, półmaratony, maratony, a my wracamy do Myślęcinka biegając cross – powiedział prezes KPZLA Krzysztof Wolsztyński. Partnerami „Cross Country Bydgoszcz na start!” były Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasto Bydgoszcz, Citroen oraz InterRisk. Sponsorem wydarzenia był Citroen Polmozbyt Holding.

Czołowi polscy zawodnicy deklarują, że będą chcieli wystąpić w tych zawodach.

Moim najważniejszym celem teraz są igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024, ale po igrzyskach, w 2025, czemu nie? Może przeniosę się nawet na przełaje – mówiła Angelika Mach po swoim starcie w Cross Country Bydgoszcz na start, gdzie zajęła 6. miejsce. Angelika to brązowa medalistka drużynowo w maratonie podczas tegorocznych mistrzostw Europy w Monachium i olimpijka z Tokio.  

Postaram się wystartować, bo na pewno będę chciał uczestniczyć w tych mistrzostwach – dodaje Michał Meggier, który zajął czwarte miejsce w bydgoskim crossie.

Krzysztof Wolsztyński deklaruje, że chce, by „Cross Country Bydgoszcz na start!” był imprezą cykliczną, co podnosi szanse Bydgoszczy na organizację europejskiego czempionatu.

Chcemy organizować co roku takie spotkanie amatorów, którzy biegają razem z zawodowcami. Właśnie połączenie młodzieży, amatorów, mastersów i profesjonalistów jest wspaniałe. Wspólne bieganie na świeżym powietrzu i w pięknej scenerii – powiedział prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Decyzję o organizacji mistrzostw Europy w 2025 r. poznamy w przyszłym roku.

Możliwość komentowania została wyłączona.