cross
26 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Brytyjskie przełajowe trialsy z imponującą frekwencją

Wielka Brytania, podobnie jak Polska, na 2 tygodnie przed Mistrzostwami Europy w biegach przełajowych zorganizowała kwalifikacje do tej imprezy. Jak zwykle kolebka biegów przełajowych imponowała frekwencją i poziomem rywalizacji. Tylko w seniorskim biegu udział wzięło 645 zawodników.

Zwycięzcą biegu seniorów na 10 kilometrów okazał się podopieczny Renato Canovy Emile Cairess, który posiada imponujące rekordy życiowe: 10000 metrów – 27:34.08, a półmaraton 60.32. Cairess będzie na pewno jednym z faworytów Mistrzostw Europy w Turynie. Barwy Brytyjczyków będzie reprezentował bardzo silny zespół, w skład którego wchodzą pozostali zawodnicy z pierwszej czwórki zawodów w Liverpoolu: Hugo Milner, Marc Scott i Jack Rowe.

Bieg seniorek kobiet wygrała Jessica Warner-Judd, która w tym roku łamała już 15 minut na 5000m (14:57.19). Podium dopełniły Megan Keith oraz Abbie Donnelly. Na 14 pozycji finiszowała Gemma Steel, była mistrzyni Europy, która aktualnie ma 37 lat. Inne znane biegaczki na mecie to m.in. Lily Partridge (17.) oraz Stephanie Twell (22.). Bieg kobiet ukończyło 357 zawodniczek.

Silnym punktem reprezentacji U23 będzie z pewnością zwycięzca ostatnich zawodów NCAA Charles Hicks, którego nie było w Liverpoolu Zostanie jednak powołany do reprezentacji Wielkiej Brytanii na Turyn wraz z Zakiem Mahamedem, Mattem Stonierem, Joe Wigfieldem i Tomerem Tarragano – czołowymi zawodnikami trialsów, którzy zajęli miejsca od 8 do 11 w klasyfikacji generalnej seniorów.

Pełne wyniki tutaj.

Wielka Brytania okazała się najlepsza w klasyfikacji medalowej zeszłorocznych Mistrzostw Europy w biegach przełajowych w Dublinie, zdobywając łącznie 7 medali.

O fenomenie angielskich biegów przełajowych pisaliśmy w ubiegłym roku.