beasley
18 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Brała doping, zmieniła nazwisko i wygrała maraton


Siedem lat temu Mary Akor została zawieszona na dwa lata za stosowanie dopingu. Teraz pod nowym nazwiskiem Beasley wygrała Detroit Free Press Marathon.

Beasley pobiegła w czasie 2:42:25 i za zwycięstwo zgarnęła 6 tys. dolarów plus bonus za zwycięstwo w kategorii masters.

45-letnia biegaczka pochodzi z Nigerii, w 2004 roku otrzymała obywatelstwo amerykańskie i od tego czasu reprezentowała Stany Zjednoczone.

Startowała na mistrzostwach świata w 2005 (50. miejsce) i 2007 roku (42.). Aż trzykrotnie wygrała maraton w Vancouver (2004, 2008 i 2009). W 2012 r. zajęła drugie miejsce, a rok później wykryto u niej niedozwolone środki wspomagające.

Beasley stosowała clenbuterol. To substancja rozszerzająca oskrzela, stosowana do rozszerzania dróg oddechowych. Nie tylko pomaga w oddychaniu, ale także zwiększa spalanie tłuszczu.

Zawodniczka została przyłapana na dopingu podczas Gobernador Marathon w Meksyku.

Clenbuterol to substancja znana wśród dopingowiczów. Przyjmowali ją m.in. dwukrotny zwycięzca Tour de France Alberto Contador i bokserski mistrz świata w czterech kategoriach wagowych Saul Alvarez.

Stosowanie dopingu to nie jedyny wybryk Beasley. W 2019 roku została zdyskwalifikowana na maratonie w Austin, ponieważ blokowała rywalkę, kiedy ta próbowała ją wyprzedzić.  

W tym roku Beasley była też druga w Orange County Half-Marathon oraz w Maxicali Half-Marathon. Za te sukcesy również otrzymała nagrody finansowe.

Dyrektor Detroit Free Press Marathon Aaron Velthoven mówi, że w przyszłym roku planują chcą wprowadzić przepisy zabraniające nagród pieniężnych dla zawodników przyłapanych wcześniej na dopingu.

Foto: Bill Laitner (Twitter)

Możliwość komentowania została wyłączona.