CAM1683974472 0
17 maja 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Bou Samnang – biegaczka z Kambodży, która zainspirowała cały biegowy świat


Mogła po prostu zrezygnować i przerwać wyścig, który był już rozstrzygnięty. Deszcz lał się strumieniami, jednak Bou Samnang biegła dla swojego kraju. Walczyła samotnie i za to została okrzyknięta wielką inspiracją, a filmik z jej walką na bieżni stał się prawdziwym viralem.

Wieści o wytrwałości Bou Samnang szybko się rozeszły. Media sportowe i serwisy informacyjne na całym świecie udostępniły wideo, na którym w strugach deszczu ukończyła bieg kobiet na 5000 metrów podczas Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej, które Kambodża po raz pierwszy organizowała.

Na nagraniu ryk deszczu jest przerywany okrzykami zachęty kibiców, a kiedy w końcu Bou Samnang przekracza linię mety, składa podziękowania kibicom, którzy również stawili czoła deszczowi, by ją dopingować. Jej twarz była mokra od łez i deszczu, gdy podnosiła flagę swojego kraju. Zawodniczka powiedziała później, że była rozczarowana, że zajęła ostatnie miejsce, ale także szczęśliwa, że ludzie ją wspierają, a dodatkowo zaskoczona, że wideo wywołało takie poruszenie.

Bou Samnang ukończyła bieg w 22 minuty i 54 sekundy, prawie sześć minut za najszybszą tego dnia zawodniczką z Wietnamu Thi Oanh Nguyenem. Jak się potem okazało, zawodniczka z Kambodży ścigała się tego dnia, pomimo anemii, którą przechodziła.

Wiedziałem, że przegrywam. Deszcz był tak ulewny. Miałam prawo zrezygnować z wyścigu, ale przede wszystkim mam obowiązek reprezentować Kambodżę, więc się nie poddałam

Bou Samnang

20-letnia zawodniczka dołączyła do krajowego programu lekkoatletycznego w 2016 roku. Większość 2022 roku spędziła w Chinach, trenując przed pierwszymi igrzyskami w swoim kraju. Od dawna jednak cierpiała na anemię i również w dzień biegu czuła się osłabiona.

Od zeszłotygodniowego biegu Bou Samnang nadal zdobywa fanów w Kambodży i poza nią. Premier Hun Sen ogłosił, że zawodniczka otrzyma 10.000 dolarów w nagrodę za swoją determinację (przeciętny pracownik zarabia w Kambodży około 10 dolarów dziennie). Nawet król Kambodży pochwalił Samnang, stwierdzając, że „sport to coś więcej niż wygrywanie i przegrywanie”. Samnang jest teraz uosobieniem wytrwałości dla wielu i zainspirowała miliony ludzi, którzy ją obserwują.

W weekend Samnang wróciła na stadion Morodok Techo, by trenować i pozować do zdjęć z fanami. Jeśli chodzi o to, co zrobi z pieniędzmi z nagrody, powiedziała, że chce spłacić długi swojej matki.

Igrzyska Azji Południowo-Wschodniej (SEA Games) to odbywające się co dwa lata zawody, w których sportowcy z 11 krajów regionu walczą ze sobą w 581 konkurencjach. Organizacja zawodów to wielkie wydarzenie dla Kambodży, kraju, który sam borykał się z wieloma przeciwnościami losu, a wojna domowa i ludobójstwo wciąż są żywe w pamięci obywateli. Rząd w ostatnich latach próbował promować i finansować sport w okresie poprzedzającym to wydarzenie.

Możliwość komentowania została wyłączona.