vancouver
9 listopada 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Amatorzy też koksują. Biegacz z Kanady z 3-letnią dyskwalifikacją


Mohamed Aagab z Campbellton w stanie New Jersey, został zawieszony na trzy lata za naruszenie przepisów antydopingowych przez Kanadyjskie Centrum Etyki w Sporcie (CCES). W próbce moczu biegacza wykryto obecność rekombinowanej erytropoetyny (rEPO).

Aagab urodził się w Maroko, jednak od 2018 roku mieszka w Kanadzie, gdzie startuje w lokalnych biegach. 28 maja tego roku wystartował w maratonie w Ottawie, w którym zajął 15. miejsce z czasem 2:18.34. Trzy tygodnie wcześniej okazał się najlepszy podczas półmaratonu w Vancouver, który wygrał z czasem 1:06.55.

To właśnie podczas tego ostatniego biegu pobrano mu próbkę moczu, która okazała się zawierać niedozwolone środki. Wyniki badania wykazały obecność rekombinowanej erytropoetyny (rEPO), zabronionego hormonu peptydowego stosowanego w celu poprawy wydajności poprzez zwiększenie zdolności krwi do przenoszenia tlenu.

Według śledczych Aagab przyznał się do naruszenia przepisów i zaakceptował okres dyskwalifikacji i wszelkie inne konsekwencje. W efekcie przyznania się do winy czteroletnia dyskwalifikacja, która należy się w takim przypadku zawodnikowi, została skrócona do trzech lat. Zawieszenie obowiązuje od 12 września 2023 i wygasa 11 września 2026 roku. W tym czasie Aagab nie może uczestniczyć w jakimkolwiek charakterze w żadnym wydarzeniu będącym sygnatariuszem Kanadyjskiego Programu Antydopingowego (CADP).

Wszystkie wyniki od momentu uzyskania pozytywnego wyniku kontroli antydopingowej zostaną anulowane, w tym wspomniany maraton w Ottawie oraz bieg na 5000 metrów w Moncton, gdzie zajął trzecie miejsce z czasem 15:27.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wieslaw
Wieslaw
8 miesięcy temu

Jeszcze u nas się powinni zabrać za tych co biegają maraton 2:25 a na drugi dzień kolejne zawody. I to nie tylko zagraniczni tak robia

Zibi
Zibi
8 miesięcy temu
Reply to  Wieslaw

Potępiając w 100% doping to tak myślę że na poziomie amatorskim to jak ktoś chce oszukiwać sam siebie to jego sprawa, dopóki nie jest medalistą MP za co są jakieś stypendia czy wyjazdy to nie szedł lbym w kierunku testów na zawodach gminnych bo to tylko podniesie ich koszty a za bardzo nic nie da.

Tymoteusz
Tymoteusz
8 miesięcy temu
Reply to  Zibi

Powiedz to tym z Tychów 😀