sieradz
8 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

63. edycja Biegów Ulicami Sieradza, najstarszych biegów ulicznych w Polsce


Biegi Ulicami Sieradza to jedne z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. W tym roku rozegrana zostanie 63. edycja. Początkowo były to biegi sztafetowe, które po wielu edycjach przerodziły się w jedne z najbardziej prestiżowych biegów w Polsce. W tym roku 23 kwietnia w ramach imprezy rozegrane zostaną biegi na 5 i 10 kilometrów.

Po raz pierwszy biegi zostały rozegrane we wrześniu 1960 roku dla uczczenia miesiąca odbudowy stolicy. Na początku traktowane były typowo rekreacyjnie, organizowane w ramach obchodów Dni Sieradza. Inicjatorem i twórcą idei zawodów był sympatyk sportu i twórca masowego ruchu sportowego w Sieradzu, Jan Matusiak. Pierwsze poważniejsze zawody rozegrano 11 września 1971 roku. Bieg główny wygrał Stanisław Podzoba, który na przełomie lat 60. i 70. był czołowym długodystansowcem w Polsce. W latach 1974-85 patronat nad imprezą sprawowała redakcja Przeglądu Sportowego.

Trzykrotnie wyścig wygrywała Wanda Panfil. Inni znani triumfatorzy to: Henryk Piotrowski, Anna Guzowska-Pacholak, Iwona Stasiak, Edward Łęgowski, Ryszard Chudecki, Ryszard Marczak, Kazimierz Maranda, Józef Rębacz, Rafał Snochowski. W ostatnich latach w Sieradzu mogliśmy podziwiać również Marcina Chabowskiego, Arkadiusza Gardzielewskiego, Michała Kaczmarka, Anetę Lemiesz, ale również sieradzanin Artur Kozłowski.

63. Biegi Ulicami Sieradza będą połączeniem biegów ulicznych, biegu rodzinnego dla całych pokoleń, rodzinnych gier i zabaw, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Bieg odbędzie się zabytkowymi ulicami Sieradza, jednego z najstarszych miast w Polsce, położonego w centralnej części kraju, co stanowi jego atut logistyczny w kwestii przyciągnięcia uczestników z całej Polski. Bieg rodzinny ma charakter rekreacyjno-integracyjny, bez klasyfikacji końcowej, nastawiony na dobrą i rodzinną zabawę. Drugi etap to bieg główny na atestowanych trasach 5 i 10 km.

332883221 881502543154035 385440826210758651 n

Możliwość komentowania została wyłączona.