Dariusz Nożyński
7 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

6 godzin pełnej mocy, nadchodzi wielkie święto ultramaratonu


Już 15 kwietnia na odnowionym obiekcie OSiR Targówek przy ul. Łabiszyńskiej w Warszawie odbędzie się wielkie święto ultramaratonu. Impreza biegowa pod szyldem „6 godzin pełnej Mocy” to jedna z nielicznych imprez, w której można zmierzyć się na dystansie 50 i 100 kilometrów, a także w biegu 6-godzinnym. Całość rozgrywana jest na stadionie, czyli zupełnie „po płaskim”, a wygrywa osoba, która przebiegnie najdłuższy dystans. Bieg startuje o godzinie 9, a dekorację planowane są na godzinę 16.

To już czwarta edycja tego biegu. Z każdym rokiem obsada zawodów jest mocniejsza i rozmach imprezy większy. W pierwszej edycji zawodnicy biegali tylko po pierwszym torze. Duże zainteresowanie skłoniło jednak organizatorów do zorganizowania drugiej i trzeciej edycji biegu w dwóch grupach jednocześnie – jedna grupa biegała po pierwszym torze, druga po piątym. Dzięki temu można wydłużyć listę startujących.

„W tym roku poszliśmy jeszcze dalej – puszczamy 3 grupy, w tym sztafety!” – mówi organizator imprezy Paweł Żuk. Podczas zawodów mierzony jest oficjalny międzyczas na 50 kilometrów. Można tutaj uzyskać kwalifikację na Mistrzostwa Świata na dystansie 50 kilometrów, a zawody posiadają Silver Label IAU.

W roku 2022 impreza była rozgrywana na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Zawody miały rangę 1. PZLA Mistrzostw Polski w biegu 6-godzinnym. Niestety w tym roku nie udało się porozumieć z PZLA, aby kontynuować organizację zawodów na tym poziomie. „Trzeba jednak robić swoje i nie zrażać się takimi drobnostkami. Z każdym rokiem prestiż imprezy wzrasta. Organizacyjnie i sportowo to najmocniejszy bieg 6-godzinny na świecie. Potwierdzają to wysokiej klasy zawodnicy, którzy chcą u nas pobiec i liczne rekordy, które padają podczas rywalizacji” – podsumowuje organizator.

Na liście startowej są bardzo mocne zawodniczki i zawodnicy, w tym goście z zagranicy. Aż dwunastu zawodników legitymuje się rekordami życiowymi ponad 80 kilometrów.

Wśród kobiet faworytkami są:

  • Małgorzata Pazda-Pozorska,
  • Hana Vicarowa (rekordzistka Czech w biegu 6-godzinnym na stadionie; wygrała III edycję 6GPM),
  • Patrycja Bereznowska,
  • Aga Kuczko (Mistrzyni Belgii w biegu 24-godzinnym).

Wśród mężczyzn:

  • Dariusz Nożyński (3-krotny zwycięzca tego biegu),
  • Andrzej Piotrowski (świeży rekordzista Polski w biegu 12-godzinnym),
  • Filip Jańczak,
  • Andrei Ailenei (Rekordzista Rumunii na dystansie 100 mil, jego rekord życiowy w biegu na 5 kilometrów to 15:17),
  • Imre Berenyi (wicemistrz Węgier na dystansie 100 kilometrów z życiówką 7 godzin i 15 minut).

Organizator Paweł Żuk to znany ultramaratończyk mający na koncie m.in. biegi 6-dobowe, 10-dobowe, czy bieg na 5000 kilometrów! Zna świat ultra i uważnie wsłuchuje się w potrzeby tego środowiska. Na tym w dużej mierze należy dopatrywać się wielkiego sukcesu tej imprezy.

Zapraszamy do obecności na stadionie i kibicowania. IV edycja biegu 6 godzin pełnej mocy (Mistrzostwa Mazowsza Sztafet w biegu 6-godzinnym) jest współfinansowana ze środków m.st. Warszawy oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Obraz1

Możliwość komentowania została wyłączona.