Miniatura na glowna 2
22 czerwca 2024 Iza Karwaszewska Newsy

50 lat odkąd Irena Szewińska przebiegła 400m poniżej 50 sekund


Irena Szewińska, jedna z najwybitniejszych lekkoatletek w historii, ustanowiła rekord świata w biegu na 400 metrów 22 czerwca 1974 roku podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego w Warszawie. Jej czas wyniósł 49,9 sekundy, co uczyniło ją pierwszą kobietą, która przebiegła ten dystans poniżej 50 sekund. Ten rekord był znaczącym osiągnięciem w jej karierze i utrzymał się na szczycie tabeli światowej przez kilka lat.

To właśnie Janusz Szewiński, mąż Ireny, namówił ją do startu na dystansie 400 m i bardzo wierzył w jej możliwości oraz to, że ten dystans będzie dla niej idealny. 22 czerwca 1974 roku na Stadionie RKS Skra w Warszawie Irena Szewińska jako pierwsza kobieta na świecie pokonała dystans 400 m poniżej 50 sekund – 49,9 sekundy, bijąc rekord świata 51,0 sekundy, który należał do Jamajki Marylin Neufville i Moniki Zehert z NRD.

W 1974 roku światowe agencje prasowe uznały ją za najlepszą sportsmenkę świata, a rok później prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing osobiście wręczył Szewińskiej nagrodę Francuskiej Akademii Sportu.

Szewińska była wszechstronną sprinterką, zdobywającą medale olimpijskie na różnych dystansach i w skoku w dal. Jej osiągnięcia obejmują siedem medali olimpijskich, w tym trzy złote, oraz liczne rekordy świata w biegach na 100, 200 i 400 metrów. Kariera Szewińskiej jest przykładem niezwykłej wytrwałości i talentu, a jej rekord na 400 metrów jest jednym z wielu dowodów jej dominacji w lekkiej atletyce.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Żyd
Żyd
6 miesięcy temu

Dobry koks i brak badań jak obecnie.

Prawda
Prawda
6 miesięcy temu
Reply to  Żyd

To fakt. Wyniki Koch i podobnych powinny zostać wymazane. Ludzie żyją w zaklalamniu i chwałą swych miszczów koksu lat raju dla takich.

Zibi
Zibi
6 miesięcy temu
Reply to  Żyd

Ja też się zgadzam że zdecydowanai większość starych 30, 40 letnich rekordów to jakiś koks lub błędy pomiarowe bo niemożliwe jest aby przy takim rozwoju technologii na każdym polu taki rekord mógł się zachować