21 grudnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Wystartował projekt – maraton poniżej 2 godzin


Każda udana próba poprawienia rekordu świata w maratonie wywołuje dyskusje o tym czy możliwe jest pokonanie dystansu 42,195 km poniżej 2 godzin. W tej chwili wydaje się, że nie. Są jednak tacy, którzy w to wierzą. Co więcej, 17 grudnia ruszył projekt o nazwie Sub-2:00 Marathon, którego celem będzie odnalezienie i wyszkolenie pierwszego maratończyka, który sprosta temu wyzwaniu.

jro_0833.jpg
fot. SCC EVENTS/Jiro Mochizuki

Twórcy Sub-2:00 Marathon Project na swojej stronie internetowej informują, że niewiadomą nie jest to czy kiedykolwiek będzie możliwe pokonanie maratonu poniżej 2 godzin, a to kiedy to się stanie. Autorzy wierzą, że prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto tego dokona. Mało tego, sądzą, że przy zapewnieniu odpowiedniego wsparcia taki wynik może paść w ciągu najbliższych 5 lat!

Na czym ten projekt ma polegać? Na razie nie wiadomo wszystkiego, już teraz dowiedzieć się jednak można, że twórcy będą chcieli znaleźć i wytrenować zawodnika idealnego. Takiego, który spełniać będzie określone kryteria (mowa o jeszcze nie w pełni określonym profilu genetycznym, wskazanym wzroście, wadze, odpowiedniej ekonomice biegu i wielu innych czynnikach) i dzięki zaawansowanemu wsparciu naukowemu, prawidłowej diecie oraz skutecznemu treningowi za kilka lat osiągnie wyznaczony cel.

W projekt, którego liderem jest profesor Yannis Pitsiladis zaangażowani są czołowi naukowcy mający doświadczenie w badaniu sportowców, sami sportowcy, jak np. Haile Gebrselassie oraz inne instytucje w tym m.in. Global Sports Communication – chyba najbardziej znana firma menadżerska współpracująca z czołowymi lekkoatletami świata, której reprezentantem jest Jose Hermens.

Projekt składać się będzie z trzech głównych etapów:
1. Etapu rozwoju (12 miesięcy), w którym ukształtuje się grupa współpracujących ze sobą osób i podmiotów, a także będzie czas na pozyskanie głównych sponsorów na realizację projektu,
2. Etapu realizacji (od 2 do 5 lat), czyli czasu poświęconego na przygotowanie zawodnika i w końcu osiągnięcie celu, jakim jest uzyskanie przez niego czasu w maratonie poniżej 2 godzin,
3. Etapu podsumowania, w którym zostaną opracowanie wyniki wszystkich badań, które będą mogły stać się cenne dla rozwoju sportu.

trening sub2
źródło: https://www.facebook.com/Sub2hrs

W tej chwili projekt jest początku pierwszej fazy. 17 grudnia na konferencji w Newcastle zostały zaprezentowane jego założenia, gdzie przedstawiono np. urywek z planu treningowego (widoczny powyżej).

Czy projekt ma szanse powodzenia? Wielu podchodzi do takich rewelacji z dystansem. Wydaje się, że do uzyskania wyniku 1:59:59 jest jeszcze tak daleka droga, że 5 lat na jej pokonanie może być czasem niewystarczającym. Niezależnie od tego projekt wydaje się być dobry głównie ze względów marketingowych i dlatego będziemy go uważnie śledzić.

A jak wy oceniacie ten pomysł? Czy już teraz zawodnik trenujący przez 5 lat w idealnych warunkach będzie w stanie pokonać maraton poniżej 2 godzin? 

Więcej o projekcie: http://www.sub2hrs.com/

Możliwość komentowania została wyłączona.