Kelvin Kiptum RIP
2 marca 2024 Adam Kszczot Lifestyle

Śmiertelna seria w Kenii


Tragiczna Śmierć Kelwina Kiptuma: Cień nad Kenią

Kenia, kraj położony na wschodnim wybrzeżu Afryki, słynie z legendarnych biegaczy, malowniczych krajobrazów i bogatej kultury. Jednakże, pomimo swoich wielkich osiągnięć sportowych i przepięknej natury, Kenia czasami staje w obliczu niebezpieczeństw, które rzucają cień na jej piękno i siłę. Jednym z takich tragicznych wydarzeń było przedwczesne odejście Kelwina Kiptuma, jednego z wielkich maratończyków, w wypadku samochodowym.

Marcin Lewandowski komentuje śmierć rekordzisty świata.
„Sam fakt, że do takich sytuacji dochodzi tak bardzo często, to jest przykre, ale to też chyba trzeba spojrzeć trochę z innej strony. Wielki mistrz umiera w Kenii, tym razem w wypadku samochodowym, ale wielokrotnie gdzieś słyszeliśmy jak Kenijczyk, biegacz został postrzelony, zastrzelony czy zadźgany nożem. Albo w drugą stronę, czy znany sportowiec kiedyś strzelał do swojej żony, w czasie awantury. Naprawdę jest dużo takich sytuacji. To tylko świadczy o tym, jaka w Kenii panuje sytuacja na co dzień. Szkoda, że musimy przyglądać się temu z boku, ale tak to niestety wygląda, my nie jesteśmy w stanie tego zmienić i trzeba albo się do tego przyzwyczaić i zaakceptować, albo po prostu nie jechać tam (przypis redakcji: w domyśle w celach obozowych). Pewnie na pewno coś ryzykujemy, jadąc tam.”

Te słowa ukazują trudną rzeczywistość Kenii, gdzie przemoc i niebezpieczeństwo są częstym zjawiskiem, co wymaga zarówno zaakceptowania, jak i podejmowania działań w celu poprawy sytuacji.

Oto krótka lista Kenijskich Lekkoatletów, którzy zmarli w wypadkach samochodowych [1]:

  • Kelvin Kiptum (2023)
  • Samuel Kosgei (2023)
  • Nicholas Bett (2018)
  • Francis Kiplagat (2018)
  • David Lelei (2010)
  • Jefferson Siekei (2009)

Na końcu artykułu znajduje się lista Kenijskich biegaczy, którzy zginęli w wypadkach samochodowych lub zostali zamordowani w ostatnich latach.

Kenia z Perspektywy Marcina Lewandowskiego

Marcin Lewandowski, doświadczony biegacz, podzielił się swoimi doświadczeniami z podróży do Kenii. Rozmowa ta rzuca światło na niezwykłe zdarzenia i kontrasty tego kraju.

Jego pierwsza podróż do Kenii była pełna mieszanych uczuć, jak wspomina: „Do wyjazdów do Kenii to mam uczucia dość mieszane… (przypis redakcji: pierwszy wyjazd Marcina odbył się w 2009 roku)… kiedy pierwszy raz jechałem do Kenii, to nie był to tak często odwiedzany kierunek.” Jednak, zaproszenie od mistrza olimpijskiego Alfreda Bugeia wywołało w nim niezwykłe uczucia: „Byłem mega podekscytowany… spędzać z nimi czas.” Mimo trudności, które napotykał na miejscu, Kenia zawsze miała pozytywny wpływ na jego wyniki sportowe.

Marcin w rozmowie wspomina o problemach, jakie niesie wyjazd na czarny ląd. Choćby kompletnie różna flora bakteryjna wywołała nie tylko pierwszym razem problemy żołądkowe, na tyle poważne, że „leciało i górą i dołem”.

Komunikacja i podróże drogami to kolejna trudna część takich wypraw. Kiedyś z Eldoret jechaliśmy Matatu do Nairobi 600 km we względnie dobrych warunkach z własnym kierowcą. My jechaliśmy autem 12-osobowym w ósemkę, taki sam pojazd na trasie publicznej miałby 20-24 pasażerów. Po prostu tam tak jest.

„Prawda jest taka, że do Kenii nigdy nie jeździłem z przyjemności a dla wyników sportowych … Zaciskałem zęby żeby tylko przeżyć … miałem uzyskiwać fajne rezultaty które uzyskiwałem właśnie dzięki Kenii”. ~Marcin Lewandowski

Wywiad z Marcinem Lewandowski.

Jedyny taki Europejczyk, który podobno otrzymał łapówkę od policjanta

Łapówki na drogach są częstym procederem, przy rutynowych kontrolach. Faktycznie zdarzyła mi się sytuacja, w której policjant wyjął plik pieniędzy, które chciał mi wręczyć.

Właśnie w trakcie jednej z takich rutynowych akcji Policjant zatrzymano akurat nasz pojazd. Z reguły zadają kilka pytań i oczekują na łapówkę. Wywiązała się nieco dłuższa rozmowa i zapytał: „skąd jesteśmy? co tu robimy?”, widząc Europejczyków. Kiedy dowiedział się, że biegam 3:31 na 1500m, nie mógł uwierzyć. Wszystko stało się jasne, kiedy się przedstawiłem i kompletnie nie spodziewałem się takiego obrotu spraw, Policjant w Kenii chciał wręczyć mi pieniądze. Oczywiście kategorycznie odmówiłem.

Stan Dróg i Aut w Kenii

Stan dróg i jakość pojazdów często pozostawiają wiele do życzenia. Marcin opowiada: Po prostu była dziura na dziurze i to takie dziury, że koło odpadało jak się wjechało z troszeczkę większą prędkością. Te drogi były tragiczne, nie były oświetlone. Teraz zdecydowanie jest lepiej, dużo lepiej to wygląda… ale to są tylko główne drogi.

Dodaje również swoje spostrzeżenia na temat aut używanych na kenijskich drogach: Auta, które są skupywane… przypuśćmy z Europy czy z Azji… są tam sprzedawane i tam ludzie je biorą i dalej używają kolejne 20 lat.

Auta które są dopuszczone do ruchu lub po prostu używane w ruchu drogowym pozostawiają wiele do życzenia. O samych wypadkach samochodowych niestety często się słyszy- każdego dnia.

Zakrojone na Szeroką Skale Wypadki Samochodowe

Wypadki samochodowe są niestety częstym zjawiskiem na kenijskich drogach, gdzie niebezpieczne warunki i nieodpowiednia infrastruktura przyczyniają się do licznych tragedii. Pomimo starań władz i organizacji, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach, liczba ofiar wypadków drogowych jest ogromna. Niestety do tej niechlubnej statystyki dołączył wielki mistrz Kelwin Kiptum. Ta tragiczna strata pozostawia trwałe piętno w sercach wszystkich Kenijczyków.

Wiem jak kierowcy jeżdżą w Kenii „sam publikowałem nagarnia w swoich mediach społecznościowych jak to funkcjonuje”.

W rozmowie z Błażejem Brzezińskim wspomina:

Widziałem czarny scenariusz, kiedy auto wjechało na Olę. (red. Aleksandra Brzezińska) Niewiele brakowało do prawdziwej tragedii.” ~ Błażej Brzeziński

Wywiad z Błażejem Brzezińskim – Adam Kszczot

Aleksandra i Błażej znajdowali się na poboczu drogi w okolicy Iten (Kenia), kiedy zawracające auto niemal nie rozjechało Oli. Skończyło się na tym, że zwalniający pojazd przepchnął ją maską o jakieś 10m. Szybko interweniowali gapie, krzycząc na kierowcę i zatrzymując pojazd.

Podsumowanie

W obliczu tych wydarzeń, społeczność sportowa Kenii, jak i cała społeczność, musi podjąć wysiłek w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach i zapobiegania kolejnym tragediom.

W ten sposób, pomimo żalu i smutku po stracie Kelwina Kiptuma, Kenijczycy mogą połączyć się w dążeniu do lepszej przyszłości, w której wszyscy będą mogli bezpiecznie podróżować po kenijskich drogach, a talenty sportowe będą miały szansę rozwijać się i błyszczeć na światowej scenie.

Śmiertelne wypadki i morderstwa kenijskich biegaczy 2009-2023:

  • 11 Luty 2024 Kelvin Kiptum rekordzista świata w maratonie zginął w wypadku samochodowym pomiędzy Kiptagat i Eldoret;
  • 26 maj 2023: Sameul Kiplimo Kosgei;
  • 19 Luty 2018 Francis Kiplagat zginął w wypadku samochodowym na autostradzie pomiędzy Nakuru-Nairobi;
  • 13 Października 2021: Agnes Jebet Tirop, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata w biegu na 10 000 metrów, została znaleziona martwa w swoim domu w Iten. Została dźgnięta nożem. Policja aresztowała jej męża, Ibrahima Kipkemboi, który został oskarżony o morderstwo;
  • 8 sierpnia 2018: Nicholas Bett, mistrz świata juniorów w biegu na 400 metrów przez płotki z 2012 roku, zginął w wypadku samochodowym w niedaleko Lessos;
  • 15 maj 2011: Samuel Kamau Wanjiru, mistrz olimpijski w maratonie z 2008 roku, zginął w wypadku samochodowym w Nyahururu;
  • 17 Luty 2010: David Lelei i Moses Tanui zgineli w wypadku samochodowym Na Autostradzie pomiędzy Nairobi-Nakuru;
  • 6 Luty 2009: Jefferson Siekei zginął w zderzeniu motocykla który prowadził z ciężarówką w Nyamira;
  • 1 stycznia 2008: Lucas Sang, biegacz na 400m, który brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1988r zginął w zamieszkach po wyborach prezydenckich, miejsce śmierci Eldoret;
  • 21 stycznia 2008: Wesley Ngetich Kimutai elitarny maratończyk, dwukrotnym zwycięzca Grandma’s Marathon w Minnesocie w latach 2005 i 2007. Przyczyną śmierci było ugodzenie zatrutą strzałką w klatkę piersiową w pobliżu rezerwatu Masajów, śmierć Wesleya wiąże się z wyborami prezydenckimi.

Należy zauważyć, że to tylko lista śmiertelnych wypadków i morderstw kenijskich biegaczy, o których donoszono w mediach. Możliwe, że jest więcej takich przypadków, o których nie wiadomo.


[1] https://www.msn.com/en-us/sports/other/7-kenyan-athletes-who-died-in-road-accidents/ar-BB1i9v4E

Bądź na bieżąco
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Majkel
Majkel
7 miesięcy temu

1) Mistrz olimpijski w biegu na 800m z Pekinu nie nazwał się Alferd Bugei czy Wilfred Bungei

2) Samuel Kamau Wanjiru nie zginał w wypadku samochodowym w Nyahururu, a wyniku poniesionych obrażeń, spowodowanych upadkiem przy wypadnięciu z balkonu w swoim domu Nyahururu.

Majkel
Majkel
7 miesięcy temu
Reply to  Majkel

Odnosząc się jeszcze do artykułu i poziomu bezpieczeństwa w Kenii to sam Bungei też brał udział w wypadku samochodowym w 2023 roku:

https://www.the-star.co.ke/news/2023-09-07-former-800m-champion-wilfred-bungei-involved-in-an-accident/

Jeśli chodzi o Wanjiru to w 2017 roku w czasie śledztwa pojawiły się podejrzenia, iż Wanjiru został zamordowany we własnych domu. Po wyskoczeniu z balkonu miał on zostać pchnięty i uderzony tępym narzędziem w tył głowy. Podejrzenia padły na grupę 6 mężczyzn, którzy mieli współpracować z żoną Wanjiru.

https://web.archive.org/web/20201129142424/https://edaily.co.ke/entertainment/samuel-wanjiru-mother-makes-fresh-shocking-claims-as-to-what-caused-her-sons-death-125933/enews/ekenyan/

Kuba
Kuba
7 miesięcy temu

„17 Luty 2010: David Lelei i Moses Tanui zgineli w wypadku samochodowym Na Autostradzie pomiędzy Nairobi-Nakuru;”
—-KOLEJNA nieścisłość!!!! Moses Tanui żyje do dzisiaj. W wypadku doznał licznych złamań m.in nogi. Zginął David Lelei.
Warto sprawdzić co się pisze, …zanim się kogoś uśmierci 😉

Avatar photo
Adam Kszczot

Adam "Profesor" Kszczot profesjonalny lekkoatleta z 16-letnim doświadczeniem specjalizujący się w biegu na 800m. W swoim dorobku medalowym zgromadził 8 tytułów mistrza Europy, mistrzostwo oraz 3 wicemistrzostwa świata. W treningu podejmował wyzwania godne zawsze wysoko postawionych celów. Poza sportem mówca motywacyjny dzielący się swoim bogatym doświadczeniem, jak i również przedsiębiorca zajmujący się przemysłem elektroenergetycznym oraz rozwijaniem technologii hipoksji dzięki której zdobywał prawdziwe szczyty. Prywatnie domator zakochany w najpiękniejszym sporcie świata czyli golfie.