3 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Rozwój konkurencji biegowych w ostatnich latach – 200 m


Jak zmieniał się poziom poszczególnych konkurencji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i pokazać wam, która konkurencja zanotowała największy spadek, a która największy wzrost. Po analizie 100 m przyszedł czas na dystans dwukrotnie dłuższy – 200 metrów.

200m.jpg
Z pewnością niejeden kibic lekkoatletyki zastanawiał się nad tym, która z konkurencji Królowej Sportu jest w tej chwili najlepsza, w której poziom był w tym roku najwyższy, a w której najniższy. Na te oraz na inne pytania próbujemy odpowiedzieć za pomocą statystyki.
W analizie uwzględniliśmy wyniki z 13 ostatnich sezonów (od 2001 do 2013 roku). Porównaliśmy najlepsze czasy w danym roku oraz średnie z 10 najlepszych rezultatów w każdej konkurencji w każdym sezonie (przy założeniu 1 wyniku na 1 zawodnika). Całość pokazaliśmy na wykresie.
200m m

Nasz komentarz

Jak widać – podobnie jak to było w przypadku 100 m – poziom najlepszych wyników uzyskiwanych na dystansie 200 m wzrósł. Bardzo duży skok odnotowano dzięki świetnym rezultatom Usaina Bolta oraz innych Jamajczyków, którzy zdominowali tę konkurencję.

Co ciekawe dość wyraźny spadek – zarówno pod względem najlepszego wyniku, jak i średniej z 10 najlepszych rezultatów w sezonie – odnotowaliśmy w bieżącym sezonie. Możliwe, że jest to efekt coraz skuteczniejszej walki z dopingiem, w efekcie której zawieszeni zostali m.in. Asafa Powell i Tyson Gay.

200m w

200 m w wydaniu żeńskim

Wśród kobiet sytuacja jest inna. Obserwując wykres od razu można zauważyć, że dla kobiet startujących na dystansie 200 m bezwzględnie najważniejszą imprezą są igrzyska olimpijskie. To bowiem latach olimpijskich (2004, 2008, 2012) uzyskiwano zdecydowanie najlepsze wyniki w odpowiednim czteroleciu. Podobnie jest ze średnią z 10 najlepszych wyników danego sezonu.

O jakimś dużym wzroście poziomu kobiecych 200 m trudno mówić. Od blisko 10 lat utrzymuje się on bowiem na względnie stałym poziomie (nie licząc powyższych wyjątków w postaci IO).

*** Dane zaczerpnięto z serwisu All-Athletics.com.

Możliwość komentowania została wyłączona.