9 kwietnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Premiera filmu „Kumple”


8 kwietnia odbył się pokaz premierowy filmu dokumentalnego „Kumple” w reżyserii Joanny Kaczmarek. Film został wyprodukowany przez Studio Filmowe Kronika i jest współfinansowany przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. 

premiera Kulmpe 1 fot.B.Mrozowski

Felek Platowski (bohater), Ryszard Sawa (bohater),
Krystyna Oleszczuk (bohaterka), Joanna Kaczmarek (reżyserka)

„Kumple” to historia przyjaźni i pasji sportowej Ryszarda Sawy i Felka Platowskiego. Bohaterowie wspólnie startują w maratonach i nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Ryszard jest niewidomy, a Felek to jego oczy czyli przewodnik podczas biegów. 
Zamknij oczy i spróbuj zrobić parę kroków. Zamknij oczy i spróbuj przebiec 42 km! 

Ryszard Sawa nie widzi od dziecka, jednak nie przeszkodziło mu to w staniu się najbardziej utytułowanym niepełnosprawnym maratończykiem w Polsce. Ma 70 lat i wciąż jest pełen siły i pasji. Przebiegł już ponad 100 maratonów, a wiele z nich ze swoim przyjacielem i przewodnikiem Felkiem.

premiera_Kumple_2_fot_B_Mrozowski.jpg

Joanna Kaczmarek (reżyseria), Jan Kidawa-Błoński jr (montaż),
Joanna Napieralska (udźwiękowienie), Krzysztof A. Janczak (muzyka)
Premierowy pokaz filmu „Kumple” spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem widzów. – Usłyszałam wiele pozytywnych opinii. To dla mnie tym bardziej cenne, że na premierze oprócz ludzi ze środowiska filmowego było sporo osób, które po prostu interesują się filmem albo biegają. To widzowie, tacy jak oni będą oglądać film w przyszłości – powiedziała po premierze reżyserka filmu Joanna Kaczmarek.

Ryszard Sawa każdego dnia udowadnia, że wszystko jest możliwe. Bohater uczy nas cieszenia się z małych rzeczy i wiary we własne możliwości. Film przełamuje stereotyp postrzegania osoby niepełnosprawnej. – Wiele osób obawiało się kolejnego „czarno-białego” filmu o niepełnosprawnej osobie. Dostali za to pełną humoru historię o męskiej przyjaźni, pasji i radości życia. Takie opinie cieszą, bo to oznacza, że nie tylko ja zauroczyłam się tym niezwykłym człowiekiem, jakim jest Rysiek Sawa. W dodatku to moje „zauroczenie” udało się przenieść na ekran i oddać widzom – dodała Joanna Kaczmarek. 

premiera Kumple 3 fot B Mrozowski

Felek Platowski (bohater), Joanna Kaczmarek, Ryszard Sawa (bohater)

W najbliższych miesiącach film będzie prezentowany na festiwalach w Polsce i za granicą, zaś pod koniec roku zobaczymy go w telewizji.

Więcej informacji o filmie, reżyserce oraz pozostałych twórcach znajdziecie w artykule: 8 kwietnia premiera filmu „Kumple”.