31 grudnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Podsumowanie biegowego roku 2015 w Polsce

Za nami kolejny rok. Dla polskiego biegania wyczynowego był to rok wielu sukcesów, wśród których najważniejszy to srebrny medal wywalczony przez Adama Kszczota na Mistrzostwach Świata w Pekinie. Starty naszych najlepszych biegaczy to jednak nie wszystko. Co jeszcze wydarzyło się w ostatnich 12 miesiącach w polskim bieganiu? Co najbardziej zapamiętamy? Listę najważniejszych wydarzeń postarałem się zebrać w niniejszym podsumowaniu.
Podobnie jak w ubiegłym roku (sprawdź podsumowanie roku 2014) W tym roku uznałem, że ograniczę się tylko do polskiego biegania, polskich imprez i polskich biegaczy. Wybrałem też tylko te najważniejsze wg mnie wydarzenia.

3 lutego w Toruniu odbył się pierwszy dobrze obsadzony mityng Copernicus Cup. Podczas zawodów padło wiele wartościowych wyników, których autorami byli przede wszystkim Polacy. Zwycięstwo na oczach licznie zgromadzonej publiczności odniósł Adam Kszczot, zaś druga na 800 m wśród kobiet była Joanna Jóźwik, która uległa jedynie utytułowanej Jenny Meadows.
008

W marcu nasi najlepsi lekkoatleci wzięli udział w Halowych Mistrzostwach Europy. Z Pragi reprezentanci Polski przywieźli 7 medali, z czego 4 wywalczone w konkurencjach biegowych. Nasi biegacze, którzy w Czechach stawali na podium to Marcin Lewandowski, Angelika Cichocka, Rafał Omelko i zawodnicy startujący w sztafetach 4x 400 m kobiet i mężczyzn.

Warto dodać, że bardzo dobrze w sezonie halowym spisywała się Ewa Swoboda, która w Pradze ustanowiła swój najlepszy wynik w biegu na 60 m – 7.20, będący nie tylko nowym rekordem Polski juniorek, ale przede wszystkim nowym rekordem Europy w tej kategorii wiekowej.

IMG 2254

W marcu w Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów. W zawodach udział wzięło kilka tysięcy lekkoatletów wśród nich wielu byłych zawodników. Naszą relację opublikowaliśmy w pierwszym z odcinków „Z biegu”.

W sumie w całym roku opublikowaliśmy kilkanaście odcinków naszego programu. Najpopularniejsze z nich to Adam Kszczot i Marcin Lewandowski: trening tempowy przed Mistrzostwami Świata, Trening mocy z Sofią Ennaoui i Wojciechem Szymaniakiem i Trening grupy Wołkowyckiego – Asia Jóźwik i Artur Kuciapski.

Aż 12 995 osób ukończyło pod koniec marca 10. PZU Półmaraton Warszawski. Wynik ten to najlepszy rezultat w historii polskich biegów, nieznacznie lepszy od tego jaki kilka miesięcy wcześniej uzyskano podczas warszawskiego Biegu Niepodległości.

W rywalizacji sportowej najszybszą z kobiet była Amane Beriso (1:10:54), zaś wśród mężczyzn Kiprop Limo, który osiągnął czas 1:00:52.

Rekord frekwencji padł również podczas półmaratonu w Poznaniu, który ukończyło 8050 biegaczy z 27 państw. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Polak, Paweł Ochal, natomiast wśród pań najszybsza była jego żona, Olga Ochal.

Piotr Łobodziński i Dominika Wiśniewska-Ulfik wywalczyli medale w rozegranych po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata w bieganiu po schodach. Wspomniana dwójka wielokrotnie zajmowała wysokie lokaty na najważniejszych biegach po schodach organizowanych na całym świecie.

261 km, tyle wynosi Rekord Polski w biegu 24 godzinnym, który w kwietniu w Turynie ustanowił Paweł Szynal. Polak we Włoszech osiągnął wielki sukces zdobywając srebrny medal w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Nowy Rekord Polski podczas tych samych zawodów ustanowiła także: Patrycja Bereznowska, która przebiegła ponad 231 km.

DSCN0012

Bereznowska poza rekordem sięgnęła indywidualnie po srebro mistrzostw Europy oraz z Aleksandrą Niwińską i Agatą Matejczuk – po brąz MŚ i srebro ME w drużynie.

19 kwietnia w Polsce odbyły się dwie znaczące imprezy: maraton w Łodzi oraz maraton w Krakowie. Ten pierwszy był zarazem Mistrzostwami Polski kobiet w maratonie. I właśnie ta rywalizacja zasługuje na szczególną uwagę – klasyfikację generalną kobiet wygrała i złoty medal MP wywalczyła Monika Stefanowicz, która okrasiła go nowym, świetnym rekordem życiowym – 2:29:28.

W kwietniu odbył się również ORLEN Warsaw Marathon. Narodowe Święto Biegania zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy osób – wśród nich kilka gwiazd maratonu z naszym Henrykiem Szostem w gronie faworytów. Niestety rekordzista Polski w tym roku nie zdołał zająć miejsca na podium. Zwycięstwo odniósł Etiopczyk Hayle Berhanu Lemi (2:07:57), a Polak był dziewiąty z czasem 2:10:11.

owm 26042015 fot.l.nazdraczew live dsd6483

W tym samym dniu, w którym w Polsce odbył się ORLEN Warsaw Marathon w Londynie rozegrano London Marathon, podczas którego świetny występ zanotowała Iwona Lewandowska. Polka dystans 42,195 km pokonała w czasie 2:27:47, lepszym od jej dotychczasowego rekordu życiowego.

Bartosz Olszewski został zwycięzcą polskiej edycji charytatywnego biegu Wings for Life World Run. W Poznaniu z okolic Jeziora Maltańskiego wystartowało blisko 3 tysiące uczestników, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2014 roku.

Do biegu zarejestrowało się ponad 101 tysięcy uczestników. Światowym zwycięzcą po raz drugi został Lemawork Ketema, Etiopczyk startujący w Austrii pobił swój zeszłoroczny wynik osiągając blisko 80 km.

Polska znalazła się na podium prestiżowych zawodów IAAF World Relays, nieoficjalnych mistrzostw świata w sztafetach, rozgrywanych na bajecznych Wyspach Bahama. Lepsze od naszych reprezentantów okazały się jedynie potęgi sprinterskie – USA i Jamajka.

Aż 12 medali z czego 8 wywalczonych w konkurencjach biegowych zdobyli polscy lekkoatleci startujący na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinie. W Estonii świetnie zaprezentowali się Patryk Dobek, Artur Kuciapski, Sofia Ennaoui, Karol Zalewski, Patrycja Wyciszkiewicz i Karolina Kołeczek i zawodnicy ze sztafet 4x 400 m kobiet i mężczyzn.

dobek 752
Medale mistrzostw Europy, ale w kategorii juniorów, wywalczyli również Ewa Swoboda, Mateusz Borkowski i dwie sztafety 4x 100 m.

Magdalena Łączak wywalczyła srebrny medal na Mistrzostwach Europy w Skyrunning rozegranych w ramach Ice-Trail Tarentaise w Val d’Isère (Francja).

W dniach od 22 do 30 sierpnia rozgrywane były w Pekinie Mistrzostwa Świata. Polacy wywalczyli na nich osiem medali. Dla kibiców polskich biegów najważniejszym sukcesem, który z perspektywy ostatnich 12 miesięcy jest największym polskim wydarzeniem biegowym, był srebrny medal zdobyty przez Adama Kszczota w biegu na dystansie 800 m.

asw ms reporter 23

Katarzyna Kowalska i Yared Shegumo podczas maratonu w Berlinie uzyskali wyniki lepsze od wskaźników na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Shegumo przybiegł na metę w czasie 2:10:47, czyli o 43 sekundy lepiej niż minimum PZLA, zaś Kowalska osiągnęła wynik 2:29:41, który jest lepszy od minimum o 19 sekund.

Słabszą frekwencję zanotowały odbywający się we wrześniu Maraton Warszawski i rozgrywany w październiku Maratonu Poznański. W obu imprezach nie odnotowano rekordów co wywołało dyskusję na temat przyczyn spadku frekwencji na polskich maratonach.

W listopadzie Patrycja Bereznowska i Dominika Stelmach uzyskały wartościowe wyniki w biegach na dystanse 100 km. Bereznowska swój rekordowy wynik – 8:00:56 – uzyskała na bieżni w Deventer, natomiast Stelmach osiągnęła go w Kaliszu (8:01:41).