bieganiezpsem
6 kwietnia 2023 Łukasz Telejko Lifestyle

Pies, czyli Twój kompan biegowy. Jak wybrać odpowiednią rasę dla biegacza?


Zawsze gotowy na trening, chętnie dotrzymuje kroku, nie narzeka na zmęczenie i dodatkowo nie zawraca głowy mało istotnymi tematami, a po powrocie do domu będzie ci wdzięczny za wspólnie spędzony czas – brzmi jak idealny partner biegowy? Oczywiście, ale w tym przypadku nie chodzi o człowieka. Okazuje się, że nie tylko ludzie mogą być dobrymi towarzyszami w trakcie aktywności fizycznej, tym razem chodzi o futrzanego przyjaciela, czyli psa.

Z psem można stworzyć idealną parę treningową, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy jest stworzony do joggingu. Choć wydawałoby się, że większość psów uwielbia biegać, to trzeba pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich ras. Dlatego jeżeli jesteś biegaczem i myślisz o sprawieniu sobie czworonożnego towarzysza, który dodatkowo będzie wybiegał z tobą na niektóre treningi, to warto z góry zgłębić temat i sprawdzić jaki pies będzie odpowiedni do twojego aktywnego trybu życia.

Nie zależnie od tego w jakim terenie biegasz: czy wybierasz szybkie pętle w okolicy, dłuższe wybieganie poza miastem, czy wolisz eksplorować mniej znane, leśne ścieżki- zawsze znajdzie się odpowiednia rasa do takiej aktywności. Bieganie z psem to jedno z najlepszych ćwiczeń cardio dla obu stron, które dodatkowo pozwoli wam zbudować większą więź.

pies biegajacy po plazy

Biegi Terenowe

Jeżeli twój trening przebiega głownie na terenach pozamiejskich, pokonujesz kilometry na urozmaiconych nawierzchniach, trasa usłana jest podbiegami i zbiegami- powinieneś postawić na rasy dla których ukształtowanie terenu nie stanowi problemu, a ich cechą przewodnią jest wytrzymałość i radzenie sobie z naturalnymi przeszkodami:

  • Border collie – to zarazem jedne z najszybszych oraz najbardziej inteligentnych psów. Przedstawiciele tej rasy cechują się wysokim poziomem energii oraz  łatwością przyswajania komend treningowych.  Jest to zwinny pies pasterski, uwielbiający mieć „pracę do wykonania”.
  • Jack Russell Terrier – ci niepozorni, mali sprinterzy są w stanie dotrzymać kroku zarówno podczas szybkich jednostek treningowych, jak i dłuższych wybiegań po urozmaiconym terenie. Ta żądna przygód rasa posiada nieograniczone pokłady energii i potrafi biegać przez zaskakująco długi czas. Nie są im straszne strome podbiegi oraz długie zbiegi, a biorąc pod uwagę ich niewielkie rozmiary, są również świetne dla biegaczy, którzy mieszkają w mieszkaniach lub mniejszych domkach. Jacki to również bardzo mądre psy, które z łatwością przyswajają komendy.
  • Owczarek australijski – psy uwielbiające wyzwania. Są wystarczająco energiczne i zwinne, aby pokonać trudniejsze trasy przełajowe, a ich żywa osobowość sprawi, że będą szczęśliwe widząc kolejną przeszkodę do pokonania. Ta rasa jest idealnym rozwiązaniem dla aktywnej rodziny i dla każdego, kto lubi odkrywać nowe tereny. Jednak trzeba poświecić sporo czasu na odpowiednie wyszkolenie tych psów.

Szybkie Pętle – pies sprinter

Nie każdy biegacz jest długodystansowcem. Tak samo jest z psami, niektóre rasy radzą sobie lepiej z krótkim, ale szybkim treningiem. Chwilowy „wybuch” energii pozwoli na dotrzymanie kroku nawet przy zawrotnych prędkościach:

  • Charty – to psy gończe X grupy ras FCI. Wyróżnia je smukła sylwetka, dzięki której, biegając, osiągają duże prędkości. Najszybsi przedstawiciele mogą rozpędzić się aż do 71 km/h.  Co prawda podczas wspólnego treningu nie będziecie biegać tak szybko, to charty nie powinny mieć problemu z utrzymaniem wspólnego tempa. Te psy nie są jednak idealnymi partnerami do biegów długodystansowych. Dobrze jest je trzymać na krótkiej smyczy podczas treningu.
  • Amerykański pitbulterier – popularnie zwany po prostu pitbullem. W powszechnej świadomości funkcjonuje jako groźna bestia, pies nieprzewidywalny i skłonny do agresji- jednak nic bardziej mylnego. W rzeczywistości stanowią przede wszystkim wiernego i przyjaznego towarzysza, z którego obecności może cieszyć się cała rodzina. Rasa charakteryzuje się dużą inteligencją oraz niespożytą ilością energii. To silne i odważne psy o dużej inteligencji oraz niespożytej ilości energii. Nie znoszą nudy, aby pozostać spokojne i szczęśliwe, potrzebują dużej ilości różnorodnych rozrywek. Bardzo dobrze radzą sobie z krótkimi i intensywnymi treningami.
  • Owczarek niemiecki – Od pracy policyjnej po pomoc w poszukiwaniach i ratownictwie. Te psy wykonują różne- ważne, wymagające fizycznie prace. Są niesamowitymi sprinterami i bardzo dobrze trenują, co czyni ich idealnym partnerem dla każdego szybkiego biegacza.
bieganie z psem

Długodystansowcy

Są osoby dla których kwintesencją biegania jest pokonywanie długich dystansów.  Jeżeli wybierasz większy kilometraż na nieco mniej wymagających trasach, bez większych przewężeń idealnie sprawdzą się taki rasy jak:

  • Labrador Retriever – nie należą do szczególnie szybkiej rasy, jednak mają doskonałą wytrzymałość i doskonale poradzą sobie w treningach na długim dystansie. Ich łagodny temperament sprawia, że ​​są bardzo podatne na tresurę, co jest dużym atutem podczas uczenia chodzenia lub biegania na smyczy.
  • Owczarek belgijski malinois –  średniej wielkości, krótkowłosy pies o masywnej budowie. Słynie z zamiłowania do wykonywania zadań i spędzania czasu z członkami rodziny. Będzie odpowiednim uzupełnieniem pary dla każdego biegacza długodystansowego. Jego umiejętności pasterskie są dodatkowym atutem, tak samo jak niespożyte pokłady energii, które trudno wyczerpać.
  • Wyżeł – psy myśliwskie, wyhodowane na półwyspie Iberyjskim do polowań w wodzie, na polu oraz w lesie. Mają długi, szybki chód, który pozwala im biegać przez długi czas- bezproblemowo poradzą sobie z godzinną sesją treningową. Cechują sią bardzo dużą wytrzymałością. Wyżły węgierskie krótkowłose sprawdzą się również podczas aktywności w szybszym tempie.

Pies też musi biegać

Ilość ras psów z którymi warto wyjść na trening jest bardzo długa, oprócz wyżej wymienionych warto też przyjrzeć się innym rasom, dla których wyjście na trening to czysta przyjemność:

  • Rhodesian Ridgeback –  rasa pierwotnie hodowana z przeznaczeniem do polowania na lwy w Afryce. Dzięki czemu, psy te, są z natury niezwykle wysportowane, radzą sobie z bieganiem w upałach. Obserwując ich bieg, można dostrzec bardzo płynny, wydajny ruch.
  •  Pudel – wydawałoby się, że rasa stworzona do pokazywania głownie na ringach wystawowych- to nic bardziej mylnego. Te psy mają mnóstwo energii, a zarazem cechują się wysoką inteligencją oraz posłuszeństwem.  Można by powiedzieć, że zachowują „atletyczny instynkt”, który z pewnością zadziała podczas długiego, powolnego biegu.
  • Airedale terier – przedstawiciele tej rasy sprawdzą się na dystansach nieprzekraczających 10 kilometrów. Krótka, szorstka sierść sprawdzi się podczas biegania w cieplejsze dni.

Szukając odpowiedniego towarzysza do biegania z pewnością można rozważyć również takie rasy jak bokser, spaniel bretoński, siberian husky, seter angielski, alaskan malamute czy dalmatyńczyk.

Temperatura ma znaczenie

Psy, tak jak i ludzie mają swoje preferencje temperaturowe do biegania. Są rasy, którym niestraszne  minusowe temperatury, a ich anatomia pozwala na aktywność po zaśnieżonych trasach. Są również, te które preferują bieganie w cieplejsze, słoneczne dni.

Rasy psów na treningi mroźne dniRasy psów na treningi upalne dni
Terier TybetańskiFoxhound Amerykański
Mastif TybetańskiLabrador Retriever
Husky SyberyjskiChesapeake Bay Retriever
SamojedGolden Retriever
Szpic WilczyAiredale Terrier
Karelski pies na niedźwiedzieAustralijski pies pasterski
Szwajcarski pies pasterskiBorder Collie
Chow ChowAmerykański spaniel wodny
Berneński pies pasterskiWyżły
AkitaRhodesian Ridgeback

Bieganie z psem, czyli canicross, ma wiele zalet. Ta aktywność to połączenie treningu z opieką nad zwierzakiem, co ma bardzo duży wpływ na więź pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Jednak warto rozszerzyć swoją wiedzę przed pierwszym treningiem z czworonożnym kumplem. Przy wyborze rasy z pewnością pomogą odpowiedzialni hodowcy, psi behawioryści oraz weterynarze. Pamiętaj, że trening ma sprawiać radość nie tylko tobie, ale również psu. Dlatego nie warto zmuszać do aktywności kanapowca oraz psa z obciążeniami chorobowymi.

Pamiętaj: wybieraj mądrze, bo pies to nie para butów, którą można wymienić na inny model.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.