KFB2 1
6 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Kudowski Festiwal Biegowy – Sztafeta Górska. Nowy rekord, Polacy na podium

To był weekend biegowych wyzwań i niesamowitych przeżyć w naprawdę wymagających warunkach – Kudowski Festiwal Biegowy po raz 6. przyciągnął biegaczy z całej Polski. W wydarzeniu wzięło udział 1200 biegaczy walczących na pięciu dystansach. 1 i 2 kwietnia Kudowę-Zdrój odwiedzili biegacze z elity biegów górskich oraz młodzi zawodnicy – szybcy i ambitni, o których w temacie biegów górskich na pewno będzie jeszcze głośno.

Kudowski Festiwal Biegowy – Sztafeta Górska to jedna z największych imprez z cyklu biegów, które tworzy m.in. najważniejsze trialowe święto – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. KFB, nazywany również „małym DFBG”, to znane i lubiane przez biegaczy zawody, których trasy są wymagające technicznie oraz wyjątkowe pod względem krajobrazowym.

Sztafeta Górska – Polacy zdominowali podium

Stało się – w dotychczasowych, pięciu edycjach Kudowskiego Festiwalu Biegowego pierwsze miejsce Polacy zajęli raz, ustępując miejsca Czechom. Emocje były ogromne, 1 kwietnia o 5.30 na starcie Sztafety Górskiej stanęli mocni biegacze – pretendentów do podium było kilku. Ścigały się takie zespoły, jak: Hoka Garmin Team, Orłowski Team, Black Hat Pro, Przedwojewski Team, oraz teamy z Czech: BK Náchod i Kalokagathia Aliance. Różnica między pierwszym a drugim miejscem wyniosła zaledwie minutę, a przypomnijmy – Sztafeta Górska to w sumie 75 km trailowych zmagań!

Każda sztafeta to trzech biegaczy, którzy w kolejności mieli do pokonania 29 km, 21 km i 25 km. Trasa przebiegała przez Park Narodowy Gór Stołowych i Broumovskie Steny. Biegacze przemierzali kilometry przez spektakularne formacje skalne.

kfb22

Walka między zawodnikami trwała do samego końca – różnica między pierwszym a drugim miejscem to minuta! Przypomnijmy – 60 sekund na odcinku 75 km.

W kategorii OPEN pierwsze miejsce zajęła sztafeta Hoka Garmin Team z czasem 06:39:07! Jej skład to Michał Rajca, Cezary Baliga i Kamil Leśniak. Drugie miejsce na podium wywalczył zespół Orłowski Team – Dawid Malina, Marcin Kubica i Gabriel Kuropatwa. Na trzeciej pozycji uplasowała się czeska sztafeta BK Náchod – Vítězslav Šolc, Ondřej Volák i Jan Nápravnik. Kolejne miejsce zajęły znakomite zespoły: Black Hat Pro, Przedwojewski Team 2, Kalokagathia Aliance.

W kategorii MIX, czyli sztafeta mieszana, zwyciężył zespół Run100love z czasem 07:57:42 – Jarek Gonczarenko, Kinga Kwiatkowska i Rafał Bielawa. Na drugim miejscu uplasował się team Rób swoje #R z czasem 08:38:33 – Wojciech Szkoła, Anna Leśniak i Sławomir Waszek. Trzecie miejsce na podium wywalczyła sztafeta Przedwojewski Team: Czarne Złoto z czasem 08:48:08 – Andrzej Mika, Szymon Jastrzębski, Aleksandra Harasimowicz.

W kategorii OPEN KOBIET pierwsze miejsce zajął zespół Ach Te Baby z czasem 08:48:47 – Alicja Białobłocka, Małgorzata Łabuz, Małgorzata Moczulska. Na drugim miejscu team ITMBW Kraków z czasem 09:41:09 – Anna Gburek, Magdalena Oświęcimka, Judyta Lech. Ostatnie miejsce na podium należy do zespołu Kudowianki z czasem 9:41:15– Barbara Radoszek-Zakrzyńska, Agata Pietrala i Wioletta Nizar.

75 km, czyli SOLO – najdłuższa trasa KFB

Start Sztafety Górskiej i SOLO odbył się w tym samym czasie – 1 kwietnia o godzinie 5.30. Zawodnicy tego dystansu pokonywali dokładnie tę samą trasę, co Sztafeta Górska. W kategorii OPEN pierwsze miejsce zajął Grzegorz Małyga z teamu RMT TEAM PRO pokonując trasę w 08:38:05. Drugie miejsce zajął Jan Mrazek z INOV-8 TEAM z czasem 08:38:55. Tak jest – różnica między dwoma zawodnikami to zaledwie 22 sekundy! Na trzecim miejscu pojawił się Marcin Pawłowski z czasem 08:43:02.

Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Nina Graboś z czasem 10:18:17. Na drugim miejscu Katarzyna Iwańciów z teamu planybiegowe.pl z czasem 11:46:09. Trzecie miejsce zajęła Sylwia Śliż z Run_To_Be_Ultra, która pokonała trasę w 11:49:00.

O!Błędny Maraton – nowy rekord trasy

Niedziela to drugi dzień wyzwania KFB. Trudne warunki nie przeszkodziły w pobiciu dotychczasowego rekordu na trasie maratonu! Michał Jurek z teamu Milmet Mieroszów/Salomon pokonał ten dystans w 03:47:50. Drugie miejsce zajął zawodnik, który nie wie, co to zmęczenie – Kamil Leśniak, który dzień wcześniej wygrał Sztafetę Górską z zespołem Hoka Garmin Team zajął drugie miejsce z czasem 04:19:35! Jako trzeci na mecie pojawił się Roman Kołodziej, meldując się na mecie z czasem 04:22:20.

W kategorii OPEN KOBIET wygrała Agnieszka Fogiel-Pawłowska z czasem 05:12:30. Jako druga przybiegła Dominika Niemiro, która O!Błędny Maraton pokonała w 05:24:24. Następniet trzecia linię mety przekroczyła Katarzyna Paczkowska z teamu Biegające Krejzole z czasem 05:24:40.

kfb13

Półmaraton Błędne Skały – sekunda różnicy między pierwszym a drugim zawodnikiem!

Ależ to był wyścig – na dystansie półmaratonu sekunda zadecydowała o zwycięstwie. I tak z czasem 01:52:29 półmaraton wygrał Bartłomiej Stajniak z Stajniak Team/AZS PO. Tuż po nim linię mety przekroczył Daniel Żuchowski z Hoka Runners Poland, a na trzeciej pozycji zameldował się Łukasz Przybylski z KS IDMAR z czasem 01:54:40.

Wśród kobiet wyrównana walka toczyła się między drugim i trzecim miejscem. Bieg jako pierwsza ukończyła Urszula Paprocka z Nowa Huta Team z wynikiem 02:08:18. Drugie miejsce wywalczyła Karolina Obstój reprezentująca On Running z czasem 02:13:36. Jako trzecia zameldowała się Katarzyna Florek z AW-Szybciej-Team z czasem 02:14:03.

Kudowska Dziesiątka – zawrotne tempo biegaczy

Trzech pierwszych zawodników z czasem poniżej 5 minut na kilometr – oczywiście po górach. Na pierwszym miejscu jeden z członków najszybszej sztafety, która ścigała się dzień wcześniej – Cezary Baliga z Hoka Garmin Team z czasem 00:46:47 wpadł na metę. Za nim Paweł Trojnar z wynikiem 00:48:20. Jako trzeci pojawił się mniej niż minutę później, z czasem 00:49:18 Filip Buchert z teamu Juvenia Głuchołazy.

Klasyfikacja kobiet wygląda następująco – jako pierwsza metę przekroczyła Nina Wieczorek z SBG Salco z czasem 00:53:31. Na drugim miejscu Magdalena Bednarczyk z teamu Strzegomska Dwunastka i czasem 00:54:39. Jako trzecia dobiegła Kamila Pękała z czasem 01:01:38.

kfb38

Dzieci na start!

Kudowski Festiwal Biegowy to wydarzenie dla całych rodzin. Tradycyjnie organizowane były również zawody Kids Trail – trzy kategorie wiekowe, od maluszków po kilkulatków. Kto był, ten z pewnością potwierdzi, że emocje sięgały zenitu, a zabawa była fantastyczna zarówno dla samych młodych biegaczy, jak i rodziców, bliskich i kibiców.

Jednym z celów wydarzeń organizowanych przez Fundację Maratony Górskie, w tym Kudowski Festiwal Biegowy, jest promocja działań sportowych i aktywności wśród dzieci i młodzieży. Maluchy otrzymują na mecie medal, zaprojektowany specjalnie na konkretne wydarzenie – to dodaje skrzydeł, zachęca do kolejnych aktywności i jest piękną pamiątką udziału w sportowym święcie.

Partnerzy 6. Kudowskiego Festiwalu Biegowego – Sztafety Górskiej

KFB to już sześcioletnia historia sportu w uzdrowisku Ziemi Kłodzkiej. Kudowa-Zdrój w kwietniowy weekend zamienia się w centrum trailowych wydarzeń, wyzwań, walki z czasem, ograniczeniami, walki z samym sobą. Za organizacją KFB stoi ultramaratończyk Piotr Hercog, który organizuje również jedne z największych w Polsce zawody biegów trailowych – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, a także Zimowy Półmaraton Gór Stołowych oraz Supermaraton Gór Stołowych.