bieganie z psem
11 października 2023 Łukasz Telejko Lifestyle

Dlaczego warto biegać z psem? Poznaj największe zalety wspólnego joggingu!


O tym, dlaczego warto rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, można by napisać niejedną pracę naukową, a ilość argumentów przemawiających za rozpoczęciem tej przygody, jest prawie niezliczona. Ogólnie rzecz biorąc, ma ono pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Jeżeli jesteś już biegaczem, a przy tym właścicielem czworonoga, to twoje hobby, może być idealnym czasem, który możesz spędzić ze swoim psem.

Bieganie ze swoim pupilem, to nie tylko dobry sposób na wspólne spędzanie czasu ze z czworonożnym kumplem. Dla ciebie to może być jedna z form urozmaicenia treningowej rutyny oraz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa podczas samotnych treningów lub w przypadku, gdy rozpoczynasz przygodę z tym sportem, pomocą w zrzuceniu zbędnych kilogramów, oraz zadbaniu o lepsze samopoczucie. Dla psa wspólny trening będzie za każdym razem ekscytującą przygodą, dzięki której będzie stymulował swój umysł, rozładowywał  energię, łagodził nudę, poznawał nowe tereny i zapachy.

Oczywiście, zanim zapniemy psa na smycz i wyruszymy w biegową podróż, warto poznać kilka podstawowych zasad, w jaki sposób wyszkolić psa na idealnego towarzysza biegania. O tym możesz przeczytać w poprzednich artykułach: Bieganie z psem – jak się do tego zabrać? oraz Pies, czyli Twój kompan biegowy. Jak wybrać odpowiednią rasę dla biegacza?

Powody, dla których warto biegać ze swoim pupilem

Podobnie jak ludzie, psy (oczywiście nie tyczy się to wszystkich ras) muszą być aktywne, aby żyć długo i zdrowo. Bieganie z psem jest jedną z aktywności, która zapewnia doskonałe korzyści zdrowotne dla zdrowia fizycznego i psychicznego zarówno dla ciebie, jak i twojego zwierzaka. 

pies biegajacy po plazy

Oto kilka podstawowych korzyści płynących ze wspólnej aktywności:

  • Lepszy sen– już zaledwie 30 minut biegania może pomóc w zrelaksowaniu się na tyle, aby  szybciej zasnąć i poprawić jakość snu. Również w przypadku większości ras psów przystosowanych do aktywności potrzebują one około 30 minut ćwiczeń (od 30 min do 2 h), a jogging lub bieganie z nimi to jeden z najłatwiejszych sposobów na osiągnięcie tego celu. Pomoże mu to w m.in. zrelaksowaniu się.
  • Utrzymanie odpowiedniej wagi– konsekwentne treningi mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi, zarówno u ciebie, jak i u twojego pupila. Dodanie wspólnego biegania do codziennej rutyny pomoże w utracie zbędnych kilogramów, które mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia psa.  
  • Zadbanie o stan zdrowia– tak jak u człowieka, tak i u psa jogging pomoże nie tylko utrzymać odpowiednią wagę, ale poprawi również jego napięcie mięśniowe, utrzyma silny układ sercowo-naczyniowy i zbuduje wytrzymałość. Przykładowo bieganie pod górę rozwinie jego tylny napęd, co poprawi jakość jego ruchu oraz wzmocni grzbiet. Ta aktywność jest również korzystna dla zdrowia psychicznego twojego psa: pozwala mu poznawać świat poprzez widoki, dźwięki i zapachy.
  • Socjalizacja– niektóre psy boją się zamieszania i zgiełku, są nieufne wobec innych osób i zwierząt. Wspólny jogging to dobry sposób na poznawanie nowych bodźców i stopniowe zanikanie dyskomfortu u psa.
  • Wzmocnienie więzi– najlepszym sposobem na budowanie zdrowej relacji pomiędzy tobą, a twoim czworonożnym towarzyszem, jest wspólne spędzanie czasu. Gdy wychodzisz do pracy, a później masz do wykonania trening, na który wychodzisz sam, to powiększasz czas spędzony osobno. Biorąc pupila na bieganie, pogłębiasz więź między wami.  
  • Zmniejszanie stresu– wspólne trenowanie może pomóc w zmniejszeniu stres u psów, który jest spowodowany lękiem separacyjnym lub samotnością. Jeżeli dajesz swojemu pupilowi możliwość regularnego joggingu, zapamięta on to jako stały element dnia, co finalnie pomoże w zmniejszaniu poziomu stresu, który może powodować zachowania destrukcyjne.
  • Zachowanie motywacji– chociaż bieganie może pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób, wzmocnić układ odpornościowy i spalić kalorie szybciej niż inne formy ćwiczeń, wytrwanie w bieganiu może być trudne. Gdy przyzwyczaisz pupila do wspólnych treningów, będzie ci łatwiej zachować odpowiedni poziom motywacji.
  • Towarzystwo– twój pies zapewni niezachwiane towarzystwo. Nigdy więcej nie będziesz musiał czuć się samotny podczas treningu. Twój towarzysz podniesie również poziom twojego bezpieczeństwa. Jest on w stanie ochronić Cię przed wieloma zagrożeniami, w tym może odstraszyć niechcianych intruzów.
  • Unikanie zachowań destrukcyjnych– nowe bodźce, jakich psy doznają podczas wspólnych aktywności, mogą pozytywnie wpłynąć na ich codzienne nawyki. Skumulowaną energię będą wykorzystywać podczas biegu, a nie na destrukcyjne zachowania w domu, podczas których niszczą przedmioty codziennego użytku. Oczywiście nie jest to pewnikiem, ale regularność i nauka nowych nawyków może mieć spory wpływ na ukształtowanie pupila.

Badania naukowe dotyczące wspólnej aktywności z psem

W 2020 roku marka karmy dla zwierząt Canagan poinformowała, że podjęła współpracę w badaniu naukowym z University of Chichester, aby dokładnie określić, jakie są te pozytywy wspólnej aktywności człowieka z psem. Wykazano w nich, że jeśli możesz połączyć swój trening z ćwiczeniami psa, to poczujesz się bardziej pobudzony i zmotywowany do działania właśnie w towarzystwie swojego psa. Co więcej, ćwiczenia z pupilem są nie tylko dobre dla Ciebie, ale także poprawią ogólny stan zdrowia, nastrój i kondycję Twojego psa . To dowodzi, że z wielu powodów zdrowotnych o wiele korzystniejsze jest łączenie treningu z psem w porównaniu do pójścia samemu.

cdn13.myairbridge
Słuchawki do biegania Philips A7607

Wyniki przeprowadzonego badania potwierdziły również, że  ćwiczenia o wysokiej intensywności poprawiają szereg cech zdrowotnych. Bieganie z psem nie tylko pozwoli mu wykorzystać różne mięśnie, które poprawią jego stawy i masę mięśniową, ale bieganie pomaga psom, które mogą być agresywne, destrukcyjne i nadpobudliwe w redukcji złych cech behawioralnych. Zabieranie psa ze sobą na jogging wystawia go na nowe widoki, dźwięki i zapachy, które działają stymulująco. Jest to także świetny sposób na uspołecznienie swojego zwierzaka, ponieważ po drodze będzie miał okazję nawiązać kontakt z innymi psami i ludźmi.

O czym warto pamiętać, wychodząc z psem na trening?

Tak jak i my, psy muszą stopniowo budować swoją wytrzymałość, więc stopniowo dozuj swojemu pupilowi pokonywany dystans i tempo biegu. Pamiętaj również o takich aspektach jak:

  • Rozgrzej swojego psa przed biegiem i schłodź go po trening, spacerując przez kilka minut,
  • Weź ze sobą wodę dla psa. Ich sposobem na ochłodzenie jest dyszenie, co może szybko doprowadzić do odwodnienia,
  • Bądź obecny i zwracaj uwagę na znaki, które daje ci twój pies,
  • Nie nastawiaj się na rekordy życiowe- pamiętaj, żeby dać psu czas na wąchanie i załatwianie swoich potrzeb oraz przerwę na odpoczynek,
  • Nie zapomnij o torbach na odchody,
  • Unikaj biegania po asfalcie i innych twardych nawierzchniach, gdzie może uszkodzić sobie opuszki (pies nie ma butów, które go chronią),
  • Nie karm psa bezpośrednio po treningu. Zaleca się odczekać godzinę po ćwiczeniach, aby było to dla niego bezpieczne.

Podsumowanie

Podsumowując, bieganie z psem niesie ogrom korzyści dla każdej ze stron. Zapobiega otyłości, pomaga w uzyskaniu formy i zwiększa wytrzymałość. Okazuje się, że co, co jest dobre dla nas, jest również dobre dla naszych pupili: pomoże im utrzymać zdrową wagę, jeśli kondycja jego ciała nie jest idealna- zbudować mięśnie i zachować zdrowie. Utrzymanie psa w dobrej kondycji i zdrowiu to najlepszy sposób na uniknięcie drogich rachunków za wizyty u weterynarza w przyszłości.

Jogging może być szczególnie przydatny, gdy dostrzegasz u swojego psa destrukcyjne zachowania. Aktywne rasy, które są trzymane w pomieszczeniach przez długi czas, mogą się nudzić, co może skutkować złym zachowaniem. Utrzymywanie ich umysłu i ciała w aktywności, pomoże pozbyć się tej stłumionej energii, a także zbuduje wspaniałą więź między wami. Wszystkie pupile cieszą się widokami, dźwiękami i zapachami na świeżym powietrzu, a czas spędzony z tobą na bieganiu zawsze będzie dla niego powodem do radości i z pewnością nigdy ci nie odmówi wspólnego treningu.

cdn11.myairbridge 1
Słuchawki do biegania Philips A7607

W artykule lokowano słuchawki Philips A7607.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.