Bieganie z psem to dobry sposób na wspólne spędzanie czasu ze swoim czworonożnym kumplem. Dla ciebie, to może być jedna z form urozmaicenia treningowej rutyny, pomocy w zrzuceniu zbędnych kilogramów, zadbania o lepsze samopoczucie lub zwiększenia poczucia bezpieczeństwa podczas aktywności na zewnątrz. Dla psa, będzie to za każdym razem ekscytująca przygoda, dzięki której będzie stymulował swój umysł, rozładowywał energię, łagodził nudę, poznawał nowe tereny i zapachy.
Zabieranie psa na wspólny trening może być przydatne w przypadku czworonogów, które w domu przejawiają destrukcyjne zachowania- choć nie tylko. Nowe bodźce jakich doznają podczas wspólnych aktywności mogą pozytywnie wpłynąć na ich codzienne nawyki. Skumulowaną energię będą wykorzystywać podczas biegu, a nie na łapanie i uciekanie z butami domowników lub „znęcanie się” nad ulubionymi poduszkami właściciela. Oczywiście nie jest to pewnikiem, ale regularność i nauka nowych zachowań może mieć spory wpływ na ukształtowanie pupila.
Jednak zanim zapniesz psa na smycz i ruszysz eksplorować z nim biegowe ścieżki, warto poznać kilka zasad w jaki sposób wyszkolić psa na idealnego towarzysza biegania. Te kilka rad może być kluczowe podczas nauki wspólnych treningów i sprawić, żeby ta aktywność była zdrowa i odpowiednia dla obu stron.
Odpowiednia rasa i wiek na początek biegania z psem
Chcąc zacząć biegową przygodę ze swoim pupilem pamiętaj, że nie wszystkie rasy stworzone są do tego typu aktywności. Przykładowo wzmożona aktywność fizyczna może być niebezpieczna dla części psów brachycefalicznych (tych z krótkimi pyskami), zaliczyć do nich możemy m.in. buldogi, shih tzu, mopsy.Warto rozszerzyć się z zakresu kynologii i poznać poszczególne rasy. Są przedstawiciele którzy nadają się do treningów długodystansowych, terenowych oraz sprintów- jeżeli szukasz odpowiedniego psa do biegania, to dokonaj odpowiedzialnego wyboru.
Kolejną kwestią jest wiek psa. Należy pamiętać, że bieganie nie jest bezpieczne dla szczeniąt, ponieważ ich kości wciąż rosną. Zabieranie zbyt młodych czworonogów na trening biegowy może spowodować u nich kontuzje lub zwyrodnienia. W przypadku większości ras poczekaj, aż pies skończy około 1,5 roku. Również nie warto do biegania zmuszać weterana, który od wzmożonej aktywności woli poleżeć przy tobie na kanapie.
Oczywiście pod uwagę trzeba wziąć również temperament psa. Każdy ma różną osobowość – nawet w obrębie jednej rasy. Może okazać się, że terier (który z natury powinien cechować się nadpobudliwością)będzie wolał kanapę od szybkich wybiegań i wzmożona aktywność nie będzie sprawiała mu przyjemności. Aby upewnić się, że twój pupil będzie odpowiednim partnerem treningowym, zabierz go do weterynarza w celu konsultacji podczas której dowiesz się, czy jest to dla niego bezpieczna aktywność. W trakcie takiej wizyty warto wykluczyć ewentualne problemami ze stawami czy sercem.
Spacery i nauka posłuszeństwa
Zanim przejdziesz do biegania z psem, najpierw do perfekcji powinieneś opanować chodzenie z psem na luźnej smyczy. Aby trening był bezpieczny i komfortowy dla obu stron, czworonóg nie może ciągnąć i doprowadzać do momentu, że smycz będzie cały czas napięta. Powinien on trzymać się blisko ciebie, a smycz luźno wisieć. Takiego zachowania możesz nauczyć swojego pupila za pomocą przysmaków, zabawek oraz pochwał.
Oprócz luźnej smyczy ważne jest również nauczenie psa trzymania się jednej strony. Gdy już przejdziecie do treningów biegowych, przemieszczanie się z boku na bok może doprowadzić cię do zaplątania nogi w smycz i utraty równowagi. Rozpocznij trening w tempie spacerowym (z czasem przejdź do szybkiego marszu) i pamiętaj o nagradzaniu . Zawsze podawaj swojemu psu smakołyki lub chwal go, kiedy jest w pozycji którą chcesz u niego wypracować. Z czasem, gdy będzie opanowywał podstawowe zasady, możesz włączać dodatkowe komendy np. prawo, lewo, stój, zmiana nogi itp. Podczas wyjścia na spacer dobrze jest wykorzystywać hasło: „idziemy”- które będzie kojarzył z chodzeniem.
Zacznijcie biegać razem z psem
Przejście ze spaceru do regularnego biegania również musi następować etapami. Gdy osiągnęliście już wspólny sukces i twój pies grzecznie spaceruje obok ciebie i rozpoznaje dotychczasowe komendy, nadszedł czas, aby przyspieszyć. Jest to odpowiedni moment na kolejne wskazówki słowne dla pupila: „biegnij” bądź „przyśpiesz”. Aby nauczyć nowych komend dotyczących biegania, przeplataj krótkie serie joggingu lub biegania z marszem. Po prostu daj psu sygnał bezpośrednio przed zwiększeniem prędkości, a następnie nagradzaj go.
Im więcej wskazówek przekażesz swojemu psu na temat tego, czego oczekujesz w danej chwili, tym łatwiej będzie odpowiednio reagować na twoje komendy. Jeśli w którymś momencie twój towarzysz nie nadąża, zwolnij do jego tempa- to ma sprawiać również mu przyjemność. Stopniowo zwiększaj dystans, aż pies poczuje się komfortowo biegając ciągłe dystanse. Tak jak ludzie muszą powoli budować siłę i wytrzymałość, tak samo dzieje się z twoim nowym partnerem biegowym.
Dobierzcie odpowiednią trasę biegu
Wybierając odpowiednią trasę na wspólne treningi z psem pamiętaj, żeby była ona bezpieczna. Najlepiej niech nie przebiega przy głównych ulicach miasta, gdzie panuje duży ruch samochodowy, a chodniki są pełne przechodniów. W zależności od upodobań twoich i twojego towarzysza postaw na mniej uczęszczane drogi lub leśne ścieżki. Podczas wspólnego treningu pamiętaj o tym, że jest wiele rozpraszaczy, które mogą wpływać na twojego psa: dzikie zwierzęta, zapachy innych psów, roślinność, leżące gałęzie itp. Dlatego bardzo ważne jest, aby pies zawsze był blisko ciebie i słuchał komend.
Trasę wybieraj również w zależności od panujących warunków atmosferycznych. W upalne dni bieganie po chodniku może uszkodzić łapy psa- dlatego najpierw sprawdź swoją ręką temperaturę chodnika. W mroźne dni wystrzegaj się natomiast ścieżek posypanych solą- może to doprowadzić do bolesnych ran. Staraj się unikać również nierówny chodników, kamienistych ścieżek oraz zwracaj uwagę na rozbite szkło, odsłonięte korzenie drzew, ostre przedmioty – to wszystko może zranić psa. Dlatego obowiązkowo po powrocie do domu sprawdź jego łapy pod kątem nacięć i zadrapań. Pamiętaj, że pies nie ma butów, które chronią go przed nawierzchnią!
Wypracuj rutynę
Wybiegając na wspólny trening, , oboje powinniście być nawodnieni. Należy unikać wyjścia na bieg od razu po posiłku- może to być niebezpieczne dla pupila, tak samo jak dla ciebie. Po wyjściu z domu nie zaczynajcie od razu biegu- daj chwile psu na załatwienie potrzeb fizjologicznych i rozruszanie się. Trening zacznijcie po kilku minutach, stopniowo zwiększając tempo.
Aby zapewnić optymalny i bezpieczny trening , trzymaj się tych kliku zasad:
Rozgrzej swojego psa przed biegiem i schłodź go po trening, spacerując przez kilka minut,
Noś wodę oraz miseczkę i regularnie nawadniaj psa,
Rób swojemu psu przerwy, żeby mógł chwilę odpocząć i „naładować baterię” oraz załatwić swoje potrzeby,
Obserwuj swojego psa pod kątem oznak zmęczenia: nadmierne sapanie lub pozostawanie w tyle – psy mogą biegać, aby zadowolić swojego właściciela, nawet jeśli chcą się zatrzymać.
Nigdy nie dopuszczaj do sytuacji, w której zmuszasz psa do aktywności, mimo że wygląda na chorego lub wyczerpanego. Pamiętaj, że o wiele lepiej jest skrócić sesję biegową, niż zmuszać do przekroczenia granic możliwości. Ten wspólny czas ma się kojarzyć z czymś przyjemnym, co będzie wywoływało radosne machanie ogonem u psiaka, a nie kulenie się i uciekanie w ciemny kąt.
Koniec biegu to nie koniec treningu
Ścieżki biegowe i trawiaste parki często są pełne kleszczy i owadów, dlatego po treningu dokładnie obejrzyj swojego psa pod kątem nieproszonych „pasażerów na gapę”. Po wspólnej aktywności możesz nagrodzić swojego futrzaka przysmakiem – za dobrze wykonaną pracę. Pamiętaj jednak, żeby nie dawać pełnego posiłku zaraz po zakończonym treningu. Zaleca się odczekać godzinę po ćwiczeniach, aby było to dla niego bezpieczne.
Kompletowanie sprzętu
Jeśli chodzi o sprzęt pomocny przy bieganiu z psem, to mamy spory asortyment do wyboru. Istnieje wiele różnych pasów, smyczy, szelek i innych rzeczy, które będą przydatne podczas wspólnych wypadów. Kluczowy czynnik decydujący o wyborze odpowiedniego sprzętu to oczywiście komfort i nie ograniczanie żadnej części naturalnego ruchu psa podczas biegania. Niektóre obroże mogą powodować obtarcia lub podduszać, a źle dopasowane szelki ograniczać ruch ramion. Dlatego sprzęt zakup w specjalistycznym sklepie, gdzie możesz liczyć na fachową poradę. Gdy decydujesz się na zakup internetowy, postaraj się zamówić kilka produktów z możliwością ewentualnego zwrotu.
Bieganie z psem potraktuj jako zdrowe, przyjemne hobby, dzięki któremu możecie wspólnie spędzać więcej czasu. Treningi powinny stać się zabawą i przyjemnym doświadczeniem zarówno dla ciebie, jak i twojego psiaka.
Canicross – oficjalna dyscyplina sportowa, polega na bieganiu z psem upiętym na smyczy z amortyzatorem pomagając tym samym biegaczowi. Uprawiana w warunkach bezśnieżnych.
Dogtrekking – turystyka piesza z psem czyli wędrowanie. Pod tą nazwą występuję również bieganie z psem na zawodach.
Bikejoring – dyscyplina sportu zaprzęgowego, gdzie jeden lub dwa psy ciągną rower. Zawody najczęściej są rozgrywane na dystansach od 4 do 10 km.
Skikjoring – rodzaj sportu zimowego, polegającego na wyścigu na śniegu narciarzy ciągniętych przez psi zaprzęg, konia lub pojazd.
Scootering – dyscyplina sportu, zbliżona do bikejoringu, z tym, że zamiast roweru, pies ciągnie tzw. scooter czyli odmianę hulajnogi (pojazd nie posiada pedałów).
„Obedience” – posłuszeństwo sportowe. Dyscyplina polegająca na wykonywaniu przez psa poleceń i ćwiczeń z dużą dokładnością, szybko, oraz energicznie i radośnie w oficjalnych zawodach.
Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.