25 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Bieganie wieczorem tylko z odblaskami


Od 31 sierpnia każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poboczem poza terenem zabudowanym będzie musiał nosić odblaski. Pamiętajmy o tym wychodząc na trening wieczorową porą.

1472035 746215395407205 119016235 n

Rok temu Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę dotyczącą noszenia odblasków przez osoby poruszające się po zmierzchu po terenie niezabudowanym. 31 sierpnia 2014 r. wejdzie ona w życie. 

Art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602)

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oznacza, że od końca sierpnia już nie tylko dzieci, ale każdy pieszy, poruszając się po zmierzchu poboczem, będzie musiał nosić odblaski. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach, gdzie widoczność jest gorsza.
W przypadku złamania tego prawa policjant może zastosować mandat, wniosek do sądu lub pouczenie. Policjanci w ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej będą przekazywali odblaski pieszym popełniającym wykroczenie z tego artykułu.

To ważna informacja dla osób, które trenują wieczorami. Pamiętajcie, że posiadanie odblasków zwiększa waszą widoczność na drodze kilkukrotnie. Warto więc pomyśleć o wyborze takiej odzieży, która na stałe wyposażona jest w elementy odblaskowe. Na szczęście kurtek, spodni, a nawet butów wyposażonych w odblaski nie brakuje.

Możliwość komentowania została wyłączona.