25 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kenijczycy będą rządzić w biegach górskich?


Czy zawodnicy z Afryki, po tym jak zdominowali biegi na bieżni oraz biegi uliczne, pójdą dalej i będą rządzić także w biegach górskich? Niewykluczone. Ostatni bieg w austriackim kurorcie narciarskim – Kitzbühle pokazał, że Kenijczycy mogą być silni także w górach.

DSC 2153

Czwórka ugandyjskich liderów, dwóch z nich, w tym zwycięzca w klasycznych szosowych startówkach Nike Zoom Streak, foto: strona organizatora

W ubiegłym roku podczas Mistrzostw Świata w biegach górskich, które odbyły się w Krynicy, w seniorskim biegu mężczyzn cztery pierwsze miejsca zajęli reprezentanci Ugandy. Wówczas pisaliśmy:

W tym roku Uganda pokazała, że nie ma sobie równych. Być może jest to potwierdzenie dla komentarzy niektórych obserwatorów, że dotychczasowa dominacja „białych” w tej konkurencji wynika z braku zainteresowania tą dyscypliną przez Afrykanów. Gdyby występ Ugandyjczyków miał świadczyć o rosnącym zainteresowaniu biegami górskimi w Afryce (oczywiście, ze względu na mniejsza niż na ulicy konkurencję a zatem pewnie i zarobienie jakichś pieniędzy), to być może już za kilka lat podium biegów górskich będzie wyglądało tak samo jak w biegach ulicznych, czyli Kenia, Etiopia… i reszta świata. Poczekamy, zobaczymy. 

Teraz okazuje się, że te prognozy nie były przesadzone. Dowodem tego są wyniki  ulicznego biegu górskiego na szczyt góry Horn w Austrii, gdzie w pierwszej piątce znalazło się aż czterech Kenijczyków.

Andrzej Długosz siódmy

W biegu na dystansie 12,9 km z przewyższeniem 1324 m siódme miejsce zajął Andrzej Długosz. Polak przez pierwszą część dystansu utrzymywał się na prowadzeniu, jednak, podobnie jak podczas ubiegłotygodniowego biegu w Norwegii (przeczytaj: Andrzej Długosz 31 w Skaala Uphill, zwycięstwo weterana Jonathana Wyatta), w drugiej części wyścigu osłabł i dał się wyprzedzić 6 zawodnikom, w tym 4 Kenijczykom.

Zwyciężył mało znany Francis Muigai Wangari, który o blisko minutę wyprzedził swojego kolegę z reprezentacji, Isaaca Kosgei’a Toroiticha, legitymującego się rekordami życiowymi 1:03:56 w półmaratonie i 2:09:17 w maratonie.

W imprezie wystartowało 600 zawodników.
Wyniki 36. Sparkassen Kitzbüheler Horn-Bergstraßen-Lauf 2014
1. Francis Muigai Wangari (Kenia) – 1:00:26,3
2. Isaac Kosgei Toroitich (Kenia) – 1:01:14,9
3. Robbie Simpson (Wielka Brytania) – 1:02:11,4
4. Francis Njoroge Maina (Kenia) – 1:03:36,4
5. Robert Surum Panin (Kenia) – 1:03:44,8
6. Gerd Frick (Włochy) – 1:04:51,8
7. Andrzej Długosz (Polska) – 1:06:09,9
8. Jozef Urban (Słowacja) – 1:08:29,7

Pełne wyniki: http://my3.raceresult.com/

Możliwość komentowania została wyłączona.