27 lutego 2014 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Biegamy maraton coraz szybciej?


Jak zmieniał się poziom poszczególnych konkurencji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i pokazać Wam, która z nich zanotowała największy regres, a która największy progres. Po przeanalizowaniu konkurencji rozgrywanych na bieżni i półmaratonu – pora na dystans maratonu. To ostatni odcinek z tej serii.

kipsang.jpg
Wilson Kipsang bijący rekord świata w maratonie w 2013 roku, w Berlinie

Z pewnością niejeden kibic lekkoatletyki zastanawiał się nad tym, która z konkurencji Królowej Sportu jest w tej chwili najlepsza, w której poziom był w tym roku najwyższy, a w której najniższy. Na te oraz na inne pytania próbujemy odpowiedzieć za pomocą statystyki.
W analizie uwzględniliśmy wyniki z 13 ostatnich sezonów (od 2001 do 2013 roku). Porównaliśmy najlepsze czasy w danym roku oraz średnie z 10 najlepszych rezultatów w każdej konkurencji w każdym sezonie (przy założeniu 1 wyniku na 1 zawodnika). Całość pokazaliśmy na wykresie.

maraton m

Komentarz

Podobnie jak w przypadku półmaratonu (przeczytaj artykuł: Rozwój konkurencji biegowych w ostatnich latach – półmaraton), tak i w maratonie widać znaczny wzrost poziomu najlepszych wyników. Od 2005 roku niemal co roku poziom średniej wartości z 10 najlepszych rezultatów w sezonie poprawia się o kilka sekund i wiele wskazuje na to, że tendencja ta może się utrzymać.

2_1.jpg
Jedna z czołowych obecnie zawodniczek światowego maratonu – Priscah Jeptoo

Wynikiem takiego wzrostu jest rosnące zainteresowanie biegami ulicznymi i maratonami w szczególności. Ich dynamiczny rozwój, ogromna liczba tego typu imprez rozgrywanych na całym świecie oraz nierzadko wysokie nagrody finansowe dla kilku lub nawet kilkunastu najlepszych sprawiają, że coraz więcej wyczynowych zawodników decyduje się na starty na tym dystansie. 

Obecnie zanika tendencja wskazująca kierunek rozwoju młodym zawodnikom, którzy karierę rozpoczynali na bieżni, a starty w maratonie rozpoczynali dopiero po zakończeniu kariery na stadionie. Dziś coraz więcej nastolatków startuje w biegach ulicznych i odnosi sukcesy w biegach maratońskich.

maraton w

Komentarz

Co zaskakujące podobnej tendencji nie dostrzega się w przypadku analizy najlepszych wyników w maratonie kobiecym. Tu poziom najlepszych wyników w ostatnich kilkunastu sezonach znajduje się na podobnym poziomie.

W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy dość często poprawiali w ostatnich latach rekord świata, żadna z kobiet nie zbliżyła się od 2003 roku do rekordu świata Pauli Radcliffe (2:15:25) i wydaje się, że długo nikt nie będzie w stanie tego uczynić.

Mimo to wierzymy, że poziom kobiecego maratonu będzie się podnosił. Ze względu na te same czynniki jak w przypadku maratonu męskiego – coraz większa liczba maratonów, coraz większe nagrody – zainteresowanie maratonem kobiecym wśród biegaczek wyczynowych powinno rosnąć, a co za tym idzie powinien wzrosnąć także jego poziom.

*** Dane zaczerpnięto z serwisu All-Athletics.com

Możliwość komentowania została wyłączona.