28 lutego 2014 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Bartosz Mazerski z Idee Kaffee na Antarcitica Marathon


W ramach wygranej w II edycji Idee Kaffee Challenge – konkursu na sportowe wyzwanie życia – zwycięzca – Bartek Mazerski – rozpocznie już 1 marca 2014 roku wyprawę na Antarktydę celem udziału w Antarctica Marathon.

Bartek Mazerski

15 edycja Antarctica Marathon odbędzie się 9 marca 2014 roku. Bartosz Mazerski, zwycięzca konkursu na sportowe wyzwanie Idee Kaffee, swoją podróż na Antarktydę rozpocznę w rodzinnym Sztumie, skąd 1 marca pojedzie do Gdańska, by stamtąd udać się samolotem przez Berlin, Amsterdam i Buenos Aires do Ushuaia w Argentynie – najbardziej wysuniętego na południe miasta na świecie.

– 6 i 7 marca będą dniami spędzonymi na morzu. Przepływać będziemy przez kanał Beagle i Drake Passage – mówi Mazerski. – Na uczestników wyprawy czeka między innymi atrakcja w postaci spędzenia czasu na mostku kapitańskim z kapitanem i załogą. Organizatorzy przygotowali również filmy i wykłady o przyrodzie, klimacie i historii Antarktydy.

8 marca dopłyniemy do Antarktydy – dodaje. – Na miejscu czeka mnie zwiedzanie okolicznych zatok, kanałów Wysp Szetlandzkich i Półwyspu Antarktycznego. Odwiedzimy miejsc zamieszkania fok i pingwinów. A dzień później – 9 marca – odbędzie się maraton! Wyścig rozpocznie się o godzinie 9:00. To dla mnie najistotniejszy moment całej wyprawy.   
– Dzień po biegu popłyniemy na południe w kierunku wschodniej części Półwyspu Antarktycnego. Będzie to wyjątkowy rejs pośród fiordów, wysp i gór lodowych. Naszym celem będzie Paradise Bay, jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi.  W tym miejscu odbędzie się uroczystość wręczenia nagród za udział w maratonie

– 11 i 12 marca spędzę na statku,  płynąc fiordami w pobliżu kanału Lemaire, gdzie można spotkać humbaki w ich naturalnym środowisku.  Zwierzęta będę miał okazję podziwiać podczas spływu kajakowego. 

– Po wielu dniach pełnych wrażeń opuścimy "biały kontynent" i udamy się w rejs powrotny do Ushuaia przez Passage Drake. Spędzimy kolejne dwa dni na morzu w naszej podróży powrotnej z nadzieją na spokojne morze. Najpierw przepłyniemy obok Przylądka Horn w Chile, stąd do portu w Ushuaia. 

Zapraszam do trzymania kciuków za mój udział w Antarcitca Maraton oraz  śledzenia  całej trasy mojego wyzwania na www.konkurs.ideekaffee.pl.

Kim jest Bartosz Mazerski?

Bartosz Mazerski doskonale znany jest z tras biegowych w Polsce i zagranicą. Od wielu lat należy do czołówki biegaczy długodystansowych. Swoją przygodę z maratonem zaczął w 2001 roku debiutując i zwyciężając w Maratonie Warszawskim. Od tamtego czasu do chwili obecnej zanotował na swym koncie 25 maratonów, w tym pięć zwycięskich (Warszawa 2001, Val de Reuil 2007, Drezno 2010 i 2012, Cork 2013). 
Bartek Mazerski III
Bartosz biega nie tylko w maratonach w Polsce (Warszawa, Dębno, Toruń), z jednakowym powodzeniem startuje w różnych częściach Europy – we Francji (La Rochelle – tu uzyskał rekord życiowy 2:18:25, Caen, Le Havre, Val de Reuil), Włoszech (Florencja), Anglii (Kielder Maraton koło Newcastle), Bułgarii (Kavarna), Niemczech (Drezno, Bonn) czy Irlandii (Cork). Zwyciężył nawet na odległej Malcie w Malta Challenge Marathon – dystans maratonu podzielony na trzy etapy.
Sukcesy na arenie polskiej i europejskiej nie są dziełem przypadku, ale wynikiem ciężkiej pracy, wielogodzinnych treningów oraz wyrzeczeń, o których najlepiej wie tylko sam zawodnik. Nie poprzestaje jednak tylko na tym, podnosi sobie poprzeczkę coraz wyżej i stawia nowe cele. Jednym z nich jest zdobycie korony maratonów świata. Bartek biegał już w Europie, Azji (Pyongyang 2007), Afryce (Casablanca 2008) oraz Ameryce Północnej (Austin 2012). Zatem do spełnienia marzenia pozostały starty w maratonach na trzech pozostałych kontynentach: w Ameryce Południowej, Australii i na Antarktydzie.

Możliwość komentowania została wyłączona.