21 maja 2015 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

50 tys. funtów za kolce Bannistera


Kolce lekkoatletyczne, w których Roger Bannister, jako pierwszy człowiek w historii, pokonał dystans 1 mili w czasie poniżej 4 minut trafią na aukcję. Szacuje się, że buty mogą zostać sprzedane za 30-50 tys. funtów.

Wyczyn Bannistera został uznany przez Forebesa za największe indywidualne osiągnięcie sportowe w ostatnich 150 latach. Wszystko dzięki temu, że przebiegnięcie mili poniżej czterech minut wydawało się wówczas nieosiągalne.

Ludzie sądzili, że pokonanie tej bariery było jak przebicie się przez murowaną ścianę – wyjaśnia bliski rywal Bannistera, John Landy, który przebiegł jedna milę poniżej granicy 4 minut sześć razy.
– To było sensem naszego życia – mówi Bannister, odtwarzając to doniosłe wydarzenie w 50 lat później. – Była to rzecz dla nas niepojęta, nie wierzyliśmy, że można tego dokonać. Jednak myślę, że była to bardziej psychologiczna niż fizyczna bariera.
Bannister historycznego wyczynu dokonał na bieżni Oxford Iffley 6 maja 1954 roku. Ukończył bieg na 1609 metrów w 3 minuty i 59.4 sekundy. Ten czas pozwolił mu nie tylko na zostanie nowym rekordzistą świata, ale sprawił też, że Bannister stał się inspiracją dla innych sportowców, którzy dążyli do pokonywania granic ludzkich możliwości.

Ponad 60 lat od tego wydarzenia kolce, w których Roger Bannister ustanowił nowy rekord świata trafią na aukcję. 

– Myślę, że to właściwy czas na to by rozstać się z nimi – mówi Sir Bannister. – Część wpływów, które uda się uzyskać ze sprzedaży kolców mam zamiar przeznaczyć na rzecz organizacji charytatywnej, która zajmuje się badaniami w obszarze neurologii, z którą byłem związany przez większość życia.

Aukcja odbędzie się 10 września w South Kensington w Londynie. Kilka dni wcześniej kolce będzie można podziwiać na wystawie Out of the Ordinary sale. 

Źródło: http://www.christies.com/features/Roger-Bannister-Shoes-6108-3.aspx

Możliwość komentowania została wyłączona.