adela grafika 1200x675
23 marca 2023 Łukasz Telejko Lifestyle

5 sposobów na przełamanie nudy podczas biegania


Każdemu, który zaczyna swoją przygodę z bieganiem, towarzyszy wiele emocji. Na początku tej drogi bywa ciężko, jednak z czasem z utęsknieniem czekamy na kolejny trening, podczas którego założymy nowy strój i buty biegowe. Ta ekscytacja sprawia, że podczas biegu napawamy się każdym kilometrem, pozdrawiamy innych biegaczy i eksplorujemy kolejne trasy, gdzie możemy podziwiać nieznane wcześniej obszary oraz zaczerpnąć świeżego powietrza. Z czasem jednak bieganie staje się naszą rutyną, a wraz ze stopniowym wydłużaniem dystansu i czasu trwania treningu, może zacząć wkradać się nuda. Jakie są sposoby na przełamanie biegowej nudy?

Systematyczne bieganie niesie ze sobą ogrom korzyści. Począwszy od obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę, wystąpienia problemów z cholesterolem i nadciśnieniem, a skończywszy na poprawie naszego komfortu psychicznego. Niestety wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z bieganiem, rezygnują zanim naprawdę zobaczą pozytywne efekty. Jest to często związane z monotonią i nudą, która towarzyszy im podczas jednostajnego pokonywania kilometrów. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób najłatwiej przełamać biegową rutynę. Warto spróbować odwrócić swoją uwagę od znudzenia i zmęczenia. Na szczęście istnieje wiele łatwych sposobów na osiągniecie tego celu!

Dołącz do grupy biegowej

Trudno się nudzić, gdy biegasz z innymi. Bieganie w grupie, to jedna z najskuteczniejszych strategii kształtowania i utrzymywania nawyków biegowych oraz pokonania codziennej rutyny treningowej. Bieganie w towarzystwie pomaga zachować motywację i zwiększyć efektywność treningu . Podczas spotkań biegowych poznasz osoby, o podobnych zainteresowaniach (przynajmniej sportowych), które zrozumieją twój wysiłek treningowy. Większość biegaczy, którzy dołączyli już do grup biegowych uważa, że ​​treningi mijają dużo szybciej i łatwiej, gdy spotykają się z innymi amatorami podczas biegu. Warto zaznaczyć, że treningi w grupach są, w większości przypadków,  przeznaczone zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, jak i tych, które ambitnie walczą o nowe rekordy życiowe.

adidasrunners
Autor zdjęcia: Marek Ogień

Bieganie w grupie to także świetny sposób na poznanie wskazówek dotyczących techniki, tempa i zróżnicowania treningu. A to z kolei pomoże Ci stać się lepszym biegaczem. Biegając z innymi, będziesz  to robił trochę szybciej i dłużej, niż myślałeś, że  jesteś w stanie. Społeczność biegowa pomoże ci w poprawie twojej wydajności. Jedną z takich inicjatyw, która zrzesza biegaczy na różnym poziomie jest adidas Runners. Dla wielu biegaczy przynależność do takiej grupy jest jedną z największych radości związanych ze sportem, a biegający przyjaciele dają nam motywację i zachętę, a także pozwalają nam wstać z łóżka, kiedy nie mamy ochoty biegać.

Jak mówią sami inicjatorzy: wierzymy, że dzięki holistycznemu podejściu do treningów każdy może osiągać niemożliwe, a przy tym dobrze się bawić. Grupy adidas Runners Warsaw, adidas Runners Poznań i adidas Runners Tricity są otwarte dla wszystkich. Aby wziąć udział w zróżnicowanych, bezpłatnych treningach i aktywacjach wystarczy zapisać się na nie przez aplikację adidas Running. Gwarantujemy, że po dołączeniu do jednej z grup, już  żaden trening nie będzie nudny. Co warto podkreślić, bieganie w grupie będzie jednym z wiodących trendów biegowych na 2023 rok.

Słuchaj treści stymulujących umysł

Oczywiście nie zawsze mamy możliwość uczestniczenia w treningu grupowym. Podczas długiego biegu, często może wydawać się tobie, że minuty zwalniają wraz z pokonaniem każdego kilometra. Mamy dość tej samej muzyki, a patrzenie na wszystkie drzewa i budynki w okolicy przestaje być interesujące. Nasze ciało zaczyna odczuwać zmęczenie i nie możemy się doczekać końca biegu. Jednym z dobrych sposobów na uniknięcie tego „biegowego marazmu”  jest słuchanie treści stymulujących nasz umysł, zamiast kolejnej muzycznej playlisty.

Autor zdjęcia: Marek Ogień

Audiobooki i podcasty dają możliwość poszerzania naszej wiedzy w trakcie trwania treningu. Zastosowanie tego rozwiązania może być nawet bardziej wciągające i efektywne niż słuchanie muzyki.  Zarówno wsłuchiwanie się w treści książek, jak i ciekawych podcastów wymaga od nas większej koncentracji, dzięki czemu bardziej aktywujemy mózg. Ponieważ koncentrujesz się na słowach, nie zwracasz uwagi na tempo i kilometraż biegu. Zaletą tego wyboru jest to, że możesz wybrać treści, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom i pozostać zaangażowanym przez cały czas treningu. Dodatkowym atutem jest fakt, że treści słuchanych książek mogą zacząć kojarzyć się z konkretnymi miejscami z tras biegowych. A napięta fabuła, pozwoli pokonywać kolejne kilometry (czasami nawet nadprogramowe), żeby tylko dociągnąć do końca rozdziału lub dowiedzieć się, co będzie dalej z głównym bohaterem. Niesamowitą inspiracją może być dla nas kanał, które prowadzą nastoletnie siostry Zaksiążkowane. Jedna z nich pojawi się wkrótce w podcaście bieganie.pl, dzieląc się swoją pasją.

Zagraj w grę umysłową

Ilość zabaw logicznych, które możemy wykorzystywać podczas treningu jest nieograniczona. Aby odwrócić swoją uwagę od pokonywanego dystansu możesz zacząć bawić się swoim myśleniem. Na początek mogą to być proste zabawy, takie jak szukanie słowa ,reprezentującego każdą literę alfabetu, w otoczeniu którym biegniesz. Możesz w pamięci sporządzać różne listy (niekoniecznie te zakupowe) m.in. ilu znasz maratończyków, kto zdobył Oscara w danej kategorii na przestrzeni lat lub wymienić wszystkich premierów RP.

Zamiast liter i słów, baw się również liczbami- czymkolwiek co sprawia tobie przyjemność. W trakcie biegu postaraj się określić jaki procent dystansu już pokonałeś, ile minut lub kilometrów brakuje ci do osiągnięcia 75% treningu lub za ile wypadnie jedna trzecia twojego biegu. Możesz próbować przeliczać tempo pokonanego kilometra na prędkość, a kilometry na mile.  Lub wybierz coś do policzenia, na przykład rowery, dęby, ludzi  na spacerze z psami lub kobiety w kapeluszach itp. Jeżeli chodzi o gry umysłowe, to wszystkie chwyty są dozwolone. Jeśli znasz język obcy, to ćwicz liczenie, słownictwo lub tłumaczenie.

Zmień trasę biegu

Jeśli każdy ze swoich treningów wykonujesz na tej samej trasie, wszystkie punkty orientacyjne znasz na pamięć i wiesz dokładnie, w którym miejscy zegarek wskaże kolejny kilometr biegu, być może nadszedł czas, aby odkryć nowe trasy biegowe. Kiedy regularnie biegasz tą samą trasą, w końcu się znudzisz. Nic nie będzie wstanie cię zaskoczyć na tej oklepanej pętli, gdzie spokojnie mógłbyś zostać już przewodnikiem. Dlatego zacznij odkrywać nowe miejsca. Pobiegnij do innego parku, skręć w nieznaną dotąd uliczkę lub pobiegaj w sąsiedniej miejscowości. Zmiana terenu na nowo pobudzi bodźce w twoim organizmie, a ty z zaciekawieniem będziesz „zwiedzał” okolicę.

Jeżeli większość treningów wykonujesz na ulicach miast, zasmakuj terenowej przygody biegowej. Taki trening  łączy w sobie bieganie z elementami wędrówki po nieutwardzonych nawierzchniach, pełnych wzniesień i nieznanych zakrętów.  Twój umysł będzie stale zaangażowany podczas eksploracji nierównego terenu, który będzie zawierał przeszkody, takie jak skały, korzenie, błotniste ścieżki i zbiorniki wodne.  Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z bieżni mechanicznej, gdzie możesz ustawiać różne parametry takie jak tempo lub nachylenie.

Baw się tempem

Bieganie ciągle tym samym, jednostajnym tempem, może doprowadzić do sporej nudy biegowej. Dlatego jednym z najlepszych sposobów, aby trening stał się ciekawszy i bardziej stymulujący dla naszych bodźców, jest regularna zmiana tempa biegu. Możesz stosować bieg z narastającą prędkością, biegi progresywne w których pierwszą połowę dystansu pokonujesz w spokojnym tempie, a w drugiej  stopniowo zwiększasz prędkość. Wypróbuj także ćwiczeń szybkościowych na krótszych dystansach.

Dobrym sposobem może być Fartelek, czyli zabawa biegowa.  Podczas takiego treningu musisz zmieniać prędkość i wkładany wysiłek.  To rozwiązanie powinno być zróżnicowane za każdym razem. Kryje się za tym swobodny, lekki bieg ciągły przeplatany odcinkami, podczas których przyspieszasz. Trening możesz wykonać opierając się na czasie lub przypadkowych punktach orientacyjnych.

Sposobów na biegową nudę jest naprawdę wiele, jednak dołączenie do grupy biegowej wydaje się być tym najbardziej korzystnym.  Przykładowo, członkowie społeczności biegowej adidas Runners z pewnością podzieli się z tobą sowimi indywidualnymi sposobami na walkę z nudą, więc będziesz miał w czym wybierać aby raz na zawsze pożegnać się z monotonią treningową.

Ilustracja tytułowa: Adela Madej

adidas
adidas
Partner publikacji

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.