Jacek Ksiąszkiewicz – czy istnieje ładne bieganie?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Przemkurius
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3485
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:26
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 08 wrz 2023, 16:01 Pan Kazio ma syna, który ma warunki, że aż zazdro. Anatomiczna maszyna do biegania. Ale pan Kazio zaczął go wyciągać na swoje endorfinki i syn teraz rzyga tym na sam widok. Skończył z bieganiem zanim zaczął.
Jak myślicie, ile jest takich zjebów jak pan Kazio, co nie dostrzegają nic poza swoje zwiedzanie i męczenie tym innych?
Czyli mamy tutaj:
- wine pana kazia, bo nie znał potrzeb i zainteresowań syna
- brak wiedzy pana kazia na temat biegania i wszystkiego co się z tym wiąże
- wine syna pana kazia, który nie umiał powiedzieć swojego zdania na dany temat
- brak szczęścia syna pana kazia, u którego nikt w szkole na sks lub teście na 1000m nie dostrzegł potencjału i petardy anatomicznej.

Cos pominąłem?
viewtopic.php?f=27&t=60705 BLOG
viewtopic.php?f=28&t=60706 KOMENTSY

800m: 2:11.97 - 06.2022
1000m: 2:49.94 - 06.2022
1609m: 5:03.80 - 06.2022
3000m: 10:23.18 - 12.2020
5km: 17:39 - 09.2022
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1631
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Poszedłem wczoraj z synem na zajęcia z piłki Stadionu Śląskiego. Przyznam że oniemiałem jak profesjonalnie to jest zorganizowane od 3-latkow wzwyż. Teraz wyniki kadry to jest jakiś śmiech ale za 10 lat to chyba będziemy jakąs potęgą piłkarską patrząc jak prowadzony jest ten sport od najmłodszych lat*.

Piszę o tym dlatego, że lekka totalnie niedomaga pod tym kątem. Pobiegłem w gimnazjum 100m najszybciej w roczniku. I co? I kija. WFista wziął tam kogoś innego na jakieś inne dłuższe dystanse na miedzyszkolne zawody, a mnie olał, bo przecież i tak jeździłem na zawody z piłki, kosza i tenisa stołowego. I to na etapie kiedy byłem 12-15 latkiem. A wcześniej to nie kojarzę żeby w ogóle była jakaś promocja biegania dla dzieci. Nie wiem, może jak dziecko szło do szkoły sportowej, może wtedy, ale to i tak nic w porównaniu do tego co się dzieje w dziecięcej piłce noznej.

Jeden plus, że teraz sporo biegów na dokoptowane biegi dla dzieci i to są często dystanse 100 i 200m.

* A tak serio to raczej nie tak działa, ale na pewno porządne kształcenie młodzieży to jest istotny czynnik.
Awatar użytkownika
Viki_83
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 291
Rejestracja: 06 kwie 2023, 14:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 07 wrz 2023, 18:51
Łukasz Biega pisze: 07 wrz 2023, 18:37 Ktoś mi się śmiał że dłużej mi się schodzi dojechać na bieg na 5 km niż będę biegał to bez sensu jechać.

A piątki to biegają albo początkujący albo ci co trenują pod 5km
No pewnie ze ma racje. Juz lepiej na żywo przeżyć "Żywe trupy (ang. The Walking Dead)" biegnąc 42km.

"biegnąc" to tylko taki synonim tego, co tam sie na końcu dzieje.
Haha, mam taką fotkę z jednego biegu z przeszkodami (24km), tam wszyscy wyglądają jak Walking Dead :bum: I nikt nie biegnie :bum:
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

Co do Pana Kazia, to ja myślę, że ok można dać czasem przykład nienajlepszego (złego) postępowania, ale może warto się skupić na tym co jest dobre.

Macie pomysły jak zachęcić dzieci do biegania? Do lekkiej?

Wg moich obserwqcji, to nawet samo pokazywanie świata lekkoatletyki i chodzenie na meetingi, albo nawet pokazanie na chwilę Mistrzostw świata w tv to juz jest coś.
W przypadku kilkuletnich dzieci na prawdę efekt jest bardzo szybki.Po oglądaniu skoku o tyczce, tekturowa 1 metrowa rolka z jakiegoś papieru już staje się tyczka.
Piaskownica, to okazja do skoku w dal.

W większości przypadków przykład idzie od rodziców, kuzynostwa, wujków, ciotek itp.

Gdy biegam na bieżni np. 100m (bieżnia jest w pobliżu m.in. placu zabaw), to jakieś 30-50% dzieci też próbuje się przebiec. Natomiast, rodzoc który pobiegnie z dzieckiem, to może 1/10 się zdarzy i to raczej na prośbę dziecka;-)

Czytaliście? https://bieganie.pl/sport/sklad-repreze ... MmW9dG81YY

Nie ma nikogo w półmaratonie, ale wystartują na mile i 5000m :-) Żywko może wykorzystać powołanie, którego nie miał jakiś czas temu.
----------------------------------------------------------
1440miles
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1631
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Biskup też może zrobić dobry wynik. Fajnie, oby im sie pogoda udała do szybszego biegania.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Trzymam kciuki za chłopaków na piątce. Szkoda, że Seba nie może z nimi lecieć i będzie sam rzeźbił w Rydze. Zobaczymy jak to wyjdzie. Zbieramy doświadczenia.
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

Czyli pobiegnie 2 godziny wcześniej w starcie masowym?
Może będzie miał lepsze warunki pogodowe i kogoś do biegania na podobnym poziomie.
----------------------------------------------------------
1440miles
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Tak. Szkoda, że nie jest łączony jak w przypadku połówki. W ogóle tak sobie myślę, że po uj biegom długim pzla. A może po prostu nie dostrzegam ich ważnej roli?...
Łukasz Biega
Wyga
Wyga
Posty: 65
Rejestracja: 19 kwie 2022, 11:57
Życiówka na 10k: 40:58
Życiówka w maratonie: 3:27

Nieprzeczytany post

Mnie to dziwi czemu takie imprezy nie są organizowane przy dużych masowych biegach jak choćby półmaraton praski gdzie były lepsze wyniki
gokish
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 584
Rejestracja: 30 kwie 2021, 16:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Łukasz Biega pisze: 10 wrz 2023, 20:57 Mnie to dziwi czemu takie imprezy nie są organizowane przy dużych masowych biegach jak choćby półmaraton praski gdzie były lepsze wyniki
Bo za organizację trzeba PZLA jeszcze zapłacić jak dobrze kojarzę :D
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 10 wrz 2023, 20:39 Tak. Szkoda, że nie jest łączony jak w przypadku połówki. W ogóle tak sobie myślę, że po uj biegom długim pzla. A może po prostu nie dostrzegam ich ważnej roli?...
Na ten temat była już dyskusja przy okazji "odchodzenia" Tomka Lewandowskiego, że może warto byłoby stworzyć jednostkę "równoległą" typu biegi przełajowe i długodystansowe (wytrzymalościowe). Albo coś o zbliżonej nazwie.

A na co potrzebne PZLA biegom długim? Pewnych rzeczy pewnie nie widać. Ale domyślam się, że atest PZLA na trasie się przydaje, żeby wynik był akceptowany (choć tutaj też bywają odstępstwa).
Pamiętam, że czasem ktoś zostawał (niejasno) wykluczony z szkolenia kadrowego. Czyli wnioskuję, że PZLA daje "szkolenie".

Ale myślę, że warto zapytać osób z kadry, bo osoby z poza kadry, to raczej nie korzystają... No bo jak zapytasz Amatora, co daje mu PZLA, to:
- cześć powie, że nic.,
- część, że licencje - która pozwala startować w zawodach na bieżni i na na ulicy (w przypadku braku wymogów minimów nawet na MP).
----------------------------------------------------------
1440miles
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Już myślałem, że pierdoła zrozumiał, że hamowanie w konsekwencji popycha nas do przodu, ale jest blisko. :hahaha:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ten artykuł już był, lecz wciąż mało takich przemyśleń, dlatego lektura do powtórki.
Które mięśnie są kluczowe dla biegacza?

Dotychczasowe przemyślenia doprowadzają nas do punktu, w którym należy zastanowić się, które mięśnie biegacza są odpowiedzialne za generowanie tej „eksplozywnej” pracy (gdyż to pozwoli nam lepiej dopasowywać ćwiczenia mające na celu poprawę wyników sportowych).
Obrazek
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Teraz mięśnie? Juz nie powiezie? Co sie stało?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Faktycznie, ale pretensje to do Filipa, nie do mnie.
A jak tam twoje doświadczenia z taśmami, próbujesz?
ODPOWIEDZ