adobestock 510540674
10 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Dieta

Czym jest naturalny doping i kiedy warto z niego korzystać?

Doping w sporcie? To słowo nie kojarzy się dobrze. Spożywanie sztucznych „wspomagaczy” jest oczywiście surowo zabronione i źle postrzegane. Co jednak gdybyś jako biegacz, mógł korzystać z naturalnego wsparcia, które pomoże Ci osiągać więcej? To możliwe! Dowiedz się, na czym polega naturalny doping i jak zwiększyć wydolność organizmu.

Po pierwsze – odpowiednia dieta. Czym charakteryzuje się dieta dla biegaczy?

Jeśli regularnie biegasz i chcesz krok po kroku poprawiać swoje wyniki, musisz zadbać o stan swojego organizmu. Absolutną podstawą jest to, co jesz. To z pożywieniem dostarczasz sobie cennych makroskładników, ale również witamin czy składników mineralnych. Bez takiego „paliwa” daleko w sporcie nie „zajedziesz”.

A zatem co jeść przed zawodami biegowymi? Jak powinna wyglądać dieta biegacza? Przede wszystkim Twój jadłospis musi być zdrowo zbilansowany. Zadbaj, aby pojawiły się w nim odpowiednio dobrane źródła:

  • węglowodanów – to w szczególności produkty pełnoziarniste, takie jak kasze, ryż czy makarony;
  • białka – sięgaj zwłaszcza po białe, chude mięso, ryby, a także po warzywa strączkowe czy nabiał;
  • tłuszczów – szczególnie polecane są te roślinne (np. oliwa z oliwek).

W diecie nie pomijaj również warzyw i owoców – powinny być obecne w każdym Twoim posiłku, ponieważ to najlepsze źródła wielu witamin oraz składników mineralnych.

Istotne jest także odpowiednie nawodnienie – i to nie tylko w trakcie treningów.

Naturalny doping – wsparcie organizmu przy zwiększonym wysiłku

Przemyślana dieta biegacza to tylko jeden aspekt – taki, o który dobrze jest zadbać na co dzień. Co jednak zrobić, kiedy zbliża się ważny dla Ciebie event sportowy? Co jeść przed zawodami biegowymi? Ostatni etap przygotowań to dobry moment na zastosowanie tzw. naturalnego dopingu. Chodzi o produkty spożywcze, które będą sprzymierzeńcami we wzmacnianiu siły oraz wydolności.

  • Buraki są wymieniane w kontekście naturalnego dopingu niemal zawsze. To doskonałe źródło kwasu foliowego, żelaza, potasu, a także witamin A, C i tych z grupy B. Zawierają również duże ilości tlenku azotu wspierającego rozszerzenie naczyń krwionośnych, co wspomaga transport substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu, a w efekcie – poprawę wydolności i odporności na zmęczenie.
  • Kofeina jest zawarta m.in. w kawie oraz herbacie, która naturalnie wspiera koncentrację, nastrój, pobudzenie oraz niwelację zmęczenia podczas wysiłku.
  • Zioła. Na przykład bazylia oraz cytryniec chiński, które mogą wspierać walkę ze stresem, pobudzenie, a także regenerację mięśni po wysiłku (m.in. z uwagi na zawartość kwasu ursolowego).

Jak jeszcze można zwiększyć wydolność organizmu?

Z myślą o wydolności organizmu zadbaj też o zdrowy sen dobrej jakości. Nocny wypoczynek to absolutna podstawa dobrej kondycji i coraz lepszych wyników sportowych! Co jeszcze możesz zrobić, aby wesprzeć organizm?

Żele energetyczne

Żele energetyczne to świetne wsparcie podczas treningów oraz zawodów. Przy intensywnym wysiłku organizm potrzebuje łatwo dostępnego „paliwa” w postaci węglowodanów – to źródło energii, które szybko „naładuje baterie” i pomoże utrzymać optymalną wydolność. Dobrym wyborem mogą być np. żele energetyczne ALE Active Life Energy, dostępne w kilku wariantach smakowych.

Suplementy i witaminy dla biegaczy

Osoby aktywne fizyczne mogą również pomyśleć o suplementach dla biegaczy. Po jakie preparaty sięgać przed bieganiem? Suplementacja może uwzględniać m.in. L-karnitynę, BCAA czy – z myślą o kondycji stawów – kolagen, kwas hialuronowy lub glukozamina. Niektórzy biegacze sięgają też po preparaty magnezu czy, szerzej, elektrolity.

Świadome, naturalne wsparcie organizmu może pomóc zbudować jeszcze lepszą wydolność i cieszyć się coraz bardziej imponującymi wynikami sportowymi. Warto się zainteresować tym tematem.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
7 miesięcy temu

ale że polecacie BCAA…. wstyd