Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Rekord Polski z zaskoczenia - Aneta Lemiesz rozprowadzała w Ostrawie

Aneta Lemiesz nie przestaje zaskakiwać. W Ostrawie nasza etatowa pacemakerka poprowadziła Lemlem Hailu do nowego rekordu mitingu na 1500 metrów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że po drodze nasza biegaczka poprawiła własny rekord Polski Mastersów na 800 metrów.

Miting Czech Indoor Gala początkowo rozgrywany był w Pradze, potem w Jabłońcu nad Nysą, a od sezonu 2017 miastem gospodarzem jest Ostrawa. Zawody zaliczane są do serii European Athletics Permit Meeting. W środę 5 lutego do Czech w roli „zająca” wybrała się Aneta Lemiesz – kiedyś wicemistrzyni świata juniorek na 400 metrów, a obecnie halowa mistrzyni świata Masters na 400 i 800.

Afrykanki chciały szybciej

Polka od zeszłego sezonu regularnie sprawdza się w roli pacemakera na największych mitingach świata, włącznie z prestiżową Diamentową Ligą. Nasza biegaczka ceniona jest za pełen profesjonalizm i „zegarek w głowie”. Jeśli czterysetka ma być pokonana w 57 sekund, to można być spokojnym, że tak właśnie będzie, o ile za rozprowadzanie biegu bierze się Lemiesz (jak choćby podczas DL w Londynie, na filmie poniżej).

W Ostrawie nasza zawodniczka prowadziła wyścig na 1500 metrów mocnym zawodniczkom z Etiopii – Lemlem Hailu i Tigist Ketemie. Pierwszą możemy pamiętać z niedawnych zawodów w Karlsruhe, gdzie zajęła 3 miejsce, na końcówce spychając poza podium utytułowaną Chepkoech. Lemiesz została w Czechach zatrudniona na dystansie 800 metrów, które przebiegła w 2:08.64. Jest to czas o ponad sekundę lepszy niż jej własny halowy rekord Polski Masters (2:09.85 ze stycznia tego roku).

- Miało być trochę wolniej, bo 2:12 – zdradziła nam Aneta Lemiesz. - Jednak Afrykanki były mocne i chciały szybciej, więc musiałam się dostosować. Finalnie zwyciężczyni pobiła rekord mitingu, więc robota wykonana - podsumowała z uśmiechem pacemakerka.

Łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że Hailu, która wygrała zawody z wynikiem 4:05.08, zabrała rekord imprezy Sofii Ennaoui (4:05.22 z zeszłego sezonu). Rezultat Etiopki jest jej rekordem życiowym i szóstym czasem na tegorocznych światowych listach.

Zapytaliśmy Anetę Lemiesz o kolejne plany startowe.

- W Toruniu 8 lutego prowadzę bieg na 1500 metrów. Później 12 lutego w Dublinie będę biegać, jako pacemaker na 800, a 15 lutego czeka mnie jeszcze prowadzenie biegu na 1000 metrów w Glasgow - wyliczała zapracowana zawodniczka.

W Ostrawie zobaczyliśmy też innych naszych reprezentantów. Wymieńmy najciekawsze rezultaty. Patrycja Wyciszkiewicz zajęła 2 miejsce na 400 m (52.65), Marika Popowicz-Drapała była 3 na 60 m (7.41), Martyna Galant przybiegła na 4 pozycji na 1500 m (4:11.52). W konkurencjach niebiegowych, pchnięciem na miarę World Lead popisał się Konrad Bukowiecki, posyłając kulę na 21.88.

 

PEŁNE WYNIKI CZECH INDOOR GALA 2020

 

Fot. Marta Gorczyńska