@the.adventure.bakery js51301
21 października 2023 Karolina Obstój Newsy

Madalina Florea wygrywa Bieg Finałowy Golden Trail World Series 2023, a zwyciężczynią całej serii GTWS 2023 została Sophia Laukli

Sobotni Bieg Główny Wielkiego Finału Golden Trail World Series 2023 wygrała Rumunka Madalina Florea, tuż za nią dobiegła Judith Wyder, a na trzeciej pozycji finiszowała Sophia Laukli, dotychczasowa liderka rankingu GTWS 2023. Zwycięstwo w całej serii GTWS 2023 wywalczyła Sophia Laukli, mimo że w klasyfikacji generalnej zdobyła dokładnie tyle samo punktów co Judith Wyder!

Finałowy Bieg Główny rozgrywany był na trasie o długości 26 kilometrów i 1430 metrów przewyższenia. Sporo o trasie opowiedzieli nam polscy zawodnicy, którzy startują w Biegu Głównym w niedzielę. Liczy się na niej zarówno szybkość, jak i umiejętność poruszania się w trudnym, technicznym terenie. Walka na trasie była niezwykle emocjonująca, a dzięki temu, że zawodniczki aż pięć razy przebiegały przez miasto, gdzie znajdował się punkt odżywczy, miały regularny doping kibiców podczas ścigania.

Na pierwszym punkcie odżywczym prowadziła Judith Wyder, a tuż za nią biegły Sophia Laukli i Madalina Florea. Zatem zaskoczenia nie było, bo Laukli i Wyder, to odpowiednio liderka i wiceliderka klasyfikacji generalnej, a Madalina Florea wygrała Prolog, pokazując tym samym, że będzie bardzo groźną przeciwniczką w Biegu Głównym. O Madalinie pisaliśmy więcej przy okazji Prologu. Jest to szybka zawodniczka, której rekord życiowy na 10 000 metrów wynosi 32 minuty i 55 sekund. Oczywiście takie wyniki nie muszą przekładać się na powodzenie w biegach górskich, ale jak widać w przypadku Rumunki, transfer z biegów płaskich na trailowe okazał się strzałem w dziesiątkę.

@the.adventure.bakery js51020

Zgodnie z przewidywaniami Rumunka Madalina Florea wyszła na prowadzenie na 8. kilometrze, a Amerykanka i Szwajcarka biegły razem na drugiej i trzeciej pozycji. Na 11 km Wyder biegła tuż za Floreą, a na trzeciej pozycji biegła Laukli. Przez cały bieg w TOP3 znajdowały się tylko te trzy zawodniczki. Na 15 km nadal na prowadzeniu była Rumunka, a Amerykanka i Szwajcarka biegły obok siebie. Na ostatnim zbiegu do miasta Wyder miała 23 sekundy straty do Florei, ale nie zdołała jej dogonić. Finałowy bieg wygrała Madalina Florea z czasem 2:18:04. Judith Wyder dobiegła na drugiej pozycji, tracąc tylko 16 sekund do Rumunki. Wyder i Florea spisały się fantastycznie i stoczyły piękną i widowiskową walkę. TOP3 zamknęła Sophia Laukli z wynikiem 2:22:24 i całkiem sporą stratą do Szwajcarki. Czwarte miejsce wywalczyła Chinka Miao Yao, a piąte Hiszpanka Malen Osa.

10. Eef Van Dongen 2:33:09

Pełne wyniki z Biegu Głównego kobiet znajdziecie tutaj.

Sophia Laukli zwyciężczynią Golden Trail World Series 2023

Zwycięstwo w Biegu Finałowym nie jest jednak równoznaczne z wygraniem całej serii GTWS 2023. Do końcowej punktacji, która decyduje o tym, kto wygra GTWS 2023, wliczają się punkty z biegów klasyfikacyjnych oraz biegów finałowych Prologu i Biegu Głównego. Niebywała sytuacja spotkała Sophię Laukli i Judith Wyder, które finalnie zakończyły serię z taką samą liczbą punktów! Obie zgromadziły 958 punktów. Zgodnie z regulaminem GTWS 2023:

“W przypadku remisu, przy ustalaniu kolejności zawodników zastosujemy następujące zasady:

1. najlepsze miejsce na jednym z wyścigów GTWS.

2. drugie najlepsze miejsce w jednym z wyścigów GTWS.

3. trzecie najlepsze miejsce w jednym z wyścigów GTWS.

4. Jeżeli zawodnik pokonał swojego bezpośredniego konkurenta w GTWS.”

Moim zdaniem regulamin nie jest jednoznaczny, ale ostatecznie zwyciężczynią GTWS 2023 została Sophia Laukli, gdyż ma na swoim koncie więcej zwycięstw niż Judith Wyder. Amerykanka wygrała 3 biegi klasyfikacyjne, a w finale zajęła 2. miejsce w Prologu i 3. w Biegu Głównym. Natomiast Szwajcarka wygrała 2 z 3 biegów klasyfikacyjnych, a bilans miejsc w finale ma taki sam jak Laukli, czyli 3. miejsce w Prologu i 2. w Biegu Głównym. Dzięki zwycięstwu w obu biegach finałowych Madalina Florea w klasyfikacji generalnej awansowała z 9. pozycji na trzecią. Czwarte miejsce w tegorocznym GTWS wywalczyła Hiszpanka Malen Osa, a piąte Chinka Miao Yao.

@the.adventure.bakery js50823

Poniżej znajduje się tabela porównująca generalny ranking kobiet GTWS 2023:

Klasyfikacja TOP10 przed finałowym Biegiem GłównymKlasyfikacja TOP10 po Biegu Głównym, czyli zwyciężczynie GTWS 2023
MiejsceImię i nazwisko – Team – NarodowośćPunktacjaMiejsceImię i nazwisko – Team – NarodowośćPunktacja
1.Sophia Laukli(Salomon – USA)6941.Sophia Laukli(Salomon – USA)958
2.Judith Wyder(Hoka/Red Bull – Szwajcaria)6762.Judith Wyder(Hoka/Red Bull – Szwajcaria)958
3.Malen Osa (Salomon – Hiszpania)5713.Madalina FloreaCSM Sighisoara – Rumunia)832
4.Sylvia Nordskar(Hoka – Norwegia)5504.Malen Osa (Salomon – Hiszpania)805
5.Madalina FloreaCSM Sighisoara – Rumunia)5325.Miao Yao(Salomon – Chiny)779
6.Miao Yao(Salomon – Chiny)5306.Sylvia Nordskar(Hoka – Norwegia)736
7.Theres Leboeuf(Leboeuf/Compressport – Szwajcaria)5157.Elise Poncet (Millet – Francja)710
8.Elise Poncet (Millet – Francja)5008.Julia Font Gomez(Brooks – Hiszpania)710
9.Julia Font Gomez(Brooks – Hiszpania)4859.Alice Gaggi(Brooks – Włochy)648
10.Daniela Oemus(Salomon – Niemcy)48410.Anna-Stina Erkkila(Asics – Finlandia)615

W niedzielę Wielki Finał Mężczyzn

W niedzielę, 22 października o 10:00 na tę samą trasę wyruszą mężczyźni. Remi Bonnet w klasyfikacji generalnej ma 93 punkty przewagi nad drugim zawodnikiem, więc w zwycięstwie w całej serii może przeszkodzić mu jedynie wielka katastrofa.