przedw
10 października 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

Polacy w finale Golden Trail World Series

Zbliża się finał jednej z najbardziej prestiżowych serii biegów górskich Golden Trail World Series. W październiku we Włoszech poznamy zwycięzców tegorocznej edycji GTWS. Murowanymi faworytami do zwycięstwa w tegorocznej serii GTWS jest Sophia Laukli i Remi Bonnet. Wśród biegaczy zapraszanych do finału mamy aż czterech Polaków.

GTWS 2023 składa się z 6 biegów klasyfikacyjnych: Zegama, Marathon du Mont-Blanc, Sierre-Zinal, Dolomyths Run, Pikes Peak Ascent and Mammoth 26K. Po 6 wyścigach:

• 30 najlepszych zawodników, którzy zgromadzili największą liczbę punktów
  • i którzy wzięli udział w co najmniej 3 biegach klasyfikacyjnych,
  • otrzymuje zaproszenie na Wielki Finał oraz wsparcie w postaci sfinansowania podróży, zakwaterowania i wyżywienia.

TOP5 GTWS

Po 6 biegach klasyfikacyjnych najwięcej punktów zgromadzili:

1. Remi Bonnet – 600 pkt. – Szwajcaria – Zdobył maksymalną ilość punktów (za zwycięstwo w każdym z biegów klasyfikacyjnych dostaje się 200 punktów). Zwyciężył w 3 z 4 biegów, w których brał udział. Zdecydowany lider i faworyt do zwycięstwa w całej serii.
  2. Roberto Delorenzi – 520 pkt. – Szwajcaria.
  3. Manuel Merillas – 516 pkt. – Hiszpania – zwyciężył w Zegamie, na której pokonał Remiego Bonneta.
  4. Eli Hemming – 514 pkt. – USA.
  5. Patrick Kipngeno – 512 pkt. – Kenia

TOP5 kobiet:

1. Sophia Laukli – 600 pkt. – USA – Wygrała 3 z 4 biegów klasyfikacyjnych, w których brała udział. Amerykanka jest zdecydowaną faworytką do zwycięstwa w tegorocznym GTWS.
  2. Judith Wyder – 588 pkt. – Szwajcaria – Zwyciężyła w Dolomyths Run i Mammoth, a na Pikes Peak Ascent zajęłą drugie miejsce za Sophią Laukli.
  3. Malen Osa – 488 pkt. – Hiszpania.
  4. Sylwia Nordskar – 472 pkt. – Norwegia
  5. Miao Yao – 463 pkt. – Chiny.

Polacy w GTWS

Wśród biegaczy z TOP30 GTWS 2023, którzy zakwalifikowali się do Wielkiego Finału znajduje się 3 Polaków. Bartek Przedwojewski zajmuje 7. miejsce (446 pkt.), Marcin Kubica zakwalifikował się z 16. miejsca (351 pkt.), a Marcin Rzeszótko z 20. miejsca (312 pkt.). Ich miejsce w ostatecznej klasyfikacji z pewnością ulegnie zmianie po biegu finałowym, który odbędzie się we Włoszech podczas Il Golfo dell Isola Trail Race. Finał składa się z dwóch biegów:

• Prolog – bieg na dystansie 8,7 km i przewyższeniu 400 m. Start odbędzie się w grupach 4-osobowych co minutę. Prolog zostanie rozegrany na dwa dni przed Biegiem Głównym. Osobno startują kobiety i mężczyźni (19 października – kobiety, 20 października  – mężczyźni).
  • Bieg Główny – bieg na dystansie 24 km i 1430 m przewyższenia. Kobiety startują 21 października, a mężczyźni 22 października.

Seria krajowa GTNS
Równolegle z Wielkim Finałem GTWS odbędzie się rywalizacja krajowa w ramach Golden Trail National Series (GTNS). Biegacze wyłonieni z dwunastu krajowych serii będą rywalizować na tej samej trasie, ale prowadzony będzie osobny ranking dla biegaczy rywalizujących w ramach GTWS oraz ranking indywidualny GTNS, a także ranking drużynowy GTNS. Z serii krajowej, w ramach której odbywały się biegi w Polsce, Czechach i na Słowacji, do Wielkiego Finału zakwalifikował się Dominik Tabor, o czym pisaliśmy tutaj.