Mikołaj Raczyński
Trener biegania. Zwolennik upraszczania treningu i sprowadzania biegania do maksymalnej dawki radości. W wolnych chwilach podbija scenę amatorskiego kolarstwa szosowego. Znany także jako Biegający Filozof.
adidas Terrex Agravic Flow 2.0 GTX to druga edycja uniwersalnych butów przeznaczonych do biegów terenowych. Można je nazwać uniwersalnymi, bo jak zapewnia producent – sprawdzą się nie tylko na skalistych zboczach, ale także na leśnych duktach. Cholewka stworzona została z produktów pochodzących częściowo z recyklingu. Jest przewiewna, zapewnia dobrą oddychalność. Dodatkowo całość wzmocniona jest gumą. But wyposażony jest także oddychającą membranę GORE-TEX, która jest odporna na wilgoć i wodoszczelna.
Podeszwa zewnętrzna została stworzona z mieszkanek gum Continental, a wypukłe kołki są ułożone w różnych kierunkach. Natomiast podeszwa środkowa zawiera pełnowymiarową piankę Lightstrike, która ma odpowiadać za sprężystość i zwrot energii. But dostępny jest w jesiennej kolekcji butów do biegania od eobuwie.pl.
Dane techniczne adidas Terrex Agravic Flow 2 GTX
Przeznaczenie: treningowe / przełaj
Drop: 8 mm
Waga: około 320 (w rozmiarze 44)
Amortyzacja: średnia
To oczywiście subiektywna ocena, ale moim zdaniem buty są ładne, kolorystyka testowanego modelu jest wyróżniająca, estetyczna, a zarazem niezbyt przesadna. Przy pierwszym dotyku buty są dosyć sztywne i niezbyt lekkie. Oczywiście bez najmniejszych problemów można znaleźć cięższe modele, ale dla kogoś lubiącego lekkość taka waga (około 320g) może trochę przeszkadzać.
Buty są bardzo dopracowane i przemyślane. Już po 10-15km czuć, że dobrze współpracują z nogą, dopasowują się do stopy. Na pewno dużym plusem jest membrana GORE-TEX, która z jednej strony sprawia, że nie musimy się bać biegnąc przez kałuże czy błoto, ale z drugiej strony dobrze odprowadza wilgoć i stopy aż tak bardzo się nie pocą.
Cholewka jest wzmocniona gumą, co po pierwsze chroni przez małymi kamyczkami, a po drugie powoduje, że buty będą trwalsze i bardziej odporne na przetarcia.
Zapiętek jest dosyć twardy, to istotna informacja dla osób mających problem z okolicami ścięgna achillesa. Jednak dzięki temu trzymanie stopy jest na bardzo dobrym poziomie i nawet przy stromych i gwałtownych zbiegach stopa nadmiernie nie porusza się w bucie.
Buty powinien być wygodny nawet dla osób z szerokimi stopami.
Sercem każdego buta przełajowego/górskiego jest podeszwa, a w tym modelu producenci naprawdę się postarali. Bieżnik jest agresywny, ale najważniejsze jest to, że wypustki (czy też kołki) ułożone są w różnych kierunkach. Dzięki temu przy biegu na nierównym, śliskim podłożu but nie ma problemów z trzymaniem równowagi. Amortyzacja nie jest przesadnie duża, jednak z pewnością nie można powiedzieć, że jest to but z tych minimalistycznych.
Im trudniejszy teren tym te buty lepiej się sprawują. Przy asfaltowym dobiegu do lasu te wypustki przeszkadzają, czuć je na każdym kroku, jednak po wbiegnięciu na trudny, leśny teren sytuacja zmienia się diametralnie i czuć pewne trzymanie podłoża.
W butach można bez problemu utrzymać równowagę nawet na bardzo gwałtownych zbiegach ze skarp, zresztą błoto także nie jest dla nich większym problemem.
Mimo swojej wagi te buty potrafią być dynamiczne, na mniej wymagających odcinkach podeszwa całkiem nieźle oddaje energię i powala się rozpędzić.
To uniwersalny but dla osób lubiących bieganie przełajowe i górskie. Dla początkujących góralek i górali sprawdzi się jako but treningowo-startowy, a dla doświadczonych przełajowców może służyć jako obuwie na terenowe rozbieganie.
Buty te nie przydadzą się raczej biegaczom miejskim, dla których kros to już utwardzona ścieżka w lesie. Jednak z drugiej strony – nawet dla typowo miejskich biegaczy te buty mogą się przydać w trakcie zimy, bo agresywny bieżni sprawi, że zamiast uprawiać figurowe bieganie po śniegu będzie można spokojnie skoncentrować się na tempie.
Podsumowując – jeśli lubisz biegać w przełaju czy po skalistych trasach górskich to adidas Terrex Agravic Flow 2.0 GTX może być ciekawą opcją i to bez znaczenia czy jesteś bardzo zaawansowanym czy początkującym biegaczem. Natomiast jeśli biegasz przede wszystkim po utwardzonych nawierzchnia, to poza zimą ciężko będzie wykorzystać wszystkie możliwości tych butów.
Zalety | Wady |
---|---|
agresywny bieżnik, wypukłe kołki skierowane w różnych kierunkach | sztywny zapiętek i podeszwa |
membrana GORE-TEX | waga, gdyby buty ważyły 20-30g, to byłyby naprawdę dobrą opcją startową |
dobre trzymanie stopy | |
atrakcyjny wygląd |
But dostępny w sklepie eobuwie.pl.
Buty do testów użyczył nam sklep eobuwie.pl. W recenzje bieganie.pl nie ingerują marki ani partner publikacji.
Buty testował Mikołaj Raczyński
Wzrost: 179cm
Waga: 63kg
Rekordy życiowe:
– 5000m – 15:12
– 10 000m – 31:20