Redakcja Bieganie.pl
Czy biegacz lubi opowiadać o swoich biegowych osiągnięciach, przeżyciach? Bazując na tym jak chętnie ludzie dzielą się danymi ze swoich treningów to chyba lubi. Znacznie rzadziej ale jednak często widać na zawodach biegaczy, którzy startują z różnymi przymocowanymi w różnych miejscach kamerami. Zazwyczaj GoPro, czasem Sony Action Cam, czasem są to telefony na różnych wyciągnikach. Czy jednak efekty tych nagrań są zadowalające? Można się założyć, że nie. W 99% są niestety beznadziejne i może poza samym zainteresowanym nikt efektów tych nagrań nie ogląda. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów:
– brak stabilnego obrazu
– nuda, nuda, nuda, zrobienie z tego materiału czegoś ciekawego wymaga jednak sporo pracy montażowej
Stabilność obrazu
Sportowe kamery są (a w każdym razie do tej pory były) raczej bez stabilizacji obrazu. Biegacz, który kupuje kamerę z różnymi super mocowaniami na klatce piersiowej czy na głowie nie zdaje sobie sprawy z tego, że do biegania to się nie nadaje. To znaczy można w tym biegać ale nie da się tego potem oglądać. Dla rowerzysty się nadaje ale dla biegacza nie. Z osobistych doświadczeń biegania z różnymi tego typu urządzeniami uważam, że najlepszym rozwiązaniem były okulary ze zintegrowaną kamerą marki PivotHead. Problem tylko taki, że bardzo szybko się zepsuły (3-4 miesiące) a nie miałem czasu zająć się naprawą gwarancyjną.
Nagrywamy też oczywiście filmiki wykorzystując GoPro ale dzieje się to wtedy z wykorzystaniem przenośnego stabilizatora (z którym da się trochę biec ale raczej bez napinki na wynik) będąc wtedy skupionym na filmowaniu.
Czasami, nawet w profesjonalnych materiałach można znaleźć nagrania z GoPro w biegu ale są to zaledwie migawki pokazujące po prostu ruch (np program Marcina Rosłonia w Canal+).
Nuda
Nuda wiąże się z tym, że jeśli już włączymy kamerę to ona nagrywa ile baterii starczy a potem koniec. Po prostu w trakcie zawodów zawodnik skupiony jest na biegu a nie na tym, żeby co chwila włączać lub wyłączać kamerę którą w dodatku ma na głowie. Czasami widzę zawodników biegających z GoPro w jakichś biegach ultra, trwających przynajmniej 8 godzin. Nie wiem co oni tam nagrywają (chyba, że robią zdjęcia) ale więcej niż 2 godziny się raczej nie da. Mamy więc 2 godziny powolnie zmieniającego się, trzęsącego się krajobrazu.
GoPRO
GoPRO wprowadziła pewien standard. Sony, Garmin, TomTom próbują, próbowały go łamać wprowadzając nowe rozwiązania. Ale Garmin właśnie się poddał, TomTom nie wiadomo a Sony zawsze chciało wprowadzac własne standardy (chronologicznie: MiniDisc, format zapisu AVCHD, Memmory Stick).
W przypadku sportowych kamer standard wiąże się z wyglądem i sposobem mocowania. Standard GoPro daleki jest od wyglądu kamery a jednak się sprawdza: zwarta obudowa, minimum przycisków, brak wyświetlacza (to też się zmienia).
Garmin VIRB Ultra 30
To trzecia próba Garmina ze sportowymi kamerami i wydaje się, że pierwsza udana. Nie chodzi o to, że kamera kształtem przypomina GoPro, ale o funkcje. Z punktu widzenia biegacza mamy tutaj kilka ważnych, funkcji:
– 3 osiowa stabilizacja obrazu (do formatu 1080 60 kl/s) – możemy liczyć na to, że obraz będzie mniej trzęsący się
– głosowa komunikacja z kamerą, tylko po angielsku, ale dla biegacza to może być naprawdę wartościowa funkcja. Chcąc zacząć nagrywanie mówimy: „OK Garmin, Start recording”.
– bardzo czuły mikrofon działający nawet pod wodą, czyli możemy zakładać, że jeżeli trochę deszczu spadnie na kamerę nie będzie problemu z głosem
– funkcje GPS – wraz z filmem rejestrowane są dodatkowe dane (tempo, tętno – jeżeli mamy w tym momencie pulsometr) które przekazywane są wraz ze ścieżką video do dalszej edycji w specjalnym programie (to była już funkcja w pierwszej wersji kamery VIRB), kamera wyposażona jest w wysokościomierz i akcelometr.
Do tego dochodzi jeszcze sporo różnych wartościowych z punktu widzenia filmowca funkcji.
Obudowa pozwala zakładać, że kamera będzie pasowała do większości akcesoriów GoPro, niestety jest chyba minimalnie za wysoka do posiadanego przez nas elektrycznego stabilizatora. Ale z ciekawością czekamy na jej pojawienie się na rynku, bo do zastosowań „profesjonalnych” (czyli dla obserwatorów biegów a nie dla uczestników biegów) może nadać się bardzo dobrze, cena to około 2 tys zł.
Specyfikacja ze strony Garmina:
Wymiary fizyczne
Wymiary urządzenia (szer. × wys. × gł.): 57,5 × 45,9 × 31,3 mm; 79,0 × 75,5 × 39,9 mm, z wodoszczelną obudową
Rozmiar ekranu: przekątna 44,5 mm
Masa urządzenia: 87,9 g z baterią; 65,2 g bez baterii
Wodoszczelność: tak, do 40 m w wodoszczelnej obudowie dołączonej do zestawu
Pamięć (wymaga karty microSD™ Class-10/UHS-1): karta microSD do 128 GB (do nabycia osobno — sprawdzić zgodność na stronie Garmin.com/VIRBcards)
Bateria: akumulator litowo-jonowy (1250 mAh)
Czas pracy baterii: do 2 godzin przy 1080p / 30 kl./s, do 1 godziny przy 4K / 30 kl./s
Wideo
Jakość: 4K / 30 kl./s; 2,7K / 60 kl./s; 1080p / 120 kl./s; 720p / 240 kl./s i 480p / 300 kl./s
Bardzo czuły mikrofon: tak, doskonałe działanie nawet w wodoszczelnej obudowie
Stabilizacja obrazu: 3-osiowa
Ręczne sterowanie kamerą: tak, z podglądem na żywo
Maksymalna szybkość kompresji: 60 Mb/s
Szerokokątny widok (niezwykle szerokie pole widzenia): tak
Oznaczanie ważnych chwil: automatyczne i ręczne
Automatyczne tworzenie filmu: tak, za pomocą aplikacji komputerowej
Zdjęcia
Rozdzielczość: 12 MP, 8 MP
Tryb seryjny: do 60 kl./s
Ręczne sterowanie kamerą: tak, z podglądem na żywo
Zdjęcia nocne: tak
Łączność
Czujniki zewnętrzne: ANT+, Bluetooth®, Wi-Fi®
Dźwięk przez Bluetooth: tak
Aplikacja mobilna (sterowanie, edycja, udostępnianie): tak
Przesyłanie na żywo do YouTube® w jakości HD (z aplikacją): tak
Prostota
Sterowanie jednym dotknięciem: tak
Zdalne sterowanie: urządzenia Garmin, aplikacja mobilna
Synchronizacja wielu kamer: automatyczna
Oznaczanie ważnych chwil: automatyczne i ręczne
Sterowanie głosowe: tak
Kolorowy ekran dotykowy: tak
Wizjer (umożliwia oglądanie rejestrowanego materiału): tak
Odtwarzanie (umożliwia oglądanie nagranego materiału: tak, z dźwiękiem
G-Metrix™
Bardzo czuły odbiornik GPS: 10 Hz
Akcelerometr: tak
Żyroskop: tak<
Wysokościomierz: tak
Kompas: tak<