Redakcja Bieganie.pl
8 stycznia w serwisie PLoS One opublikowano wyniki badań dotyczących częstości występowania przewlekłych chorób, liczby opuszczonych dni w pracy ze względu na chorobę oraz liczby urazów związanych z uprawianiem biegów ultradługodystansowych.
Badanie opierało się na analizie 1212 aktywnych ultramaratończyków, wśród których 94,7% ukończyło w roku poprzednim co najmniej jeden wyścig na dystansie 50 km lub dłuższym.
Wyniki badań wykazały, że biegacze ultra są zdrowsi od ogółu populacji. Wskazuje na to m.in. średnia liczba dni opuszczonych w pracy z powodu kontuzji lub choroby, która wynosiła 2,2 dni przy 3,7 średniej dla ogółu populacji. Ponadto ultramaratończycy spędzili podczas choroby lub kontuzji mniej czasu na leżenie w łóżku (średnio 1 dzień w roku), podczas gdy średnia ogólna wynosi 4,7 dnia.
Minusy
O ile bieganie długich dystansów pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i może mieć wpływ na ograniczenie występowania poważnych chorób (choć należy dodać, że wg badań biegacze ultra częściej niż inni chorowali na astmę i alergię lub katar sienny), o tyle biegi ultra zwiększają ryzyko występowania kontuzji.
Biegacze ultra częściej niż inne osoby odnoszą urazy związane z wysiłkiem. Częściej też, nawet w porównaniu do innych biegaczy (dla których najdłuższy dystans to maraton), narażeni są na złamania zmęczeniowe kości śródstopia. Dotyczy to przede wszystkim młodych i mniej doświadczonych ultramaratończyków oraz kobiet.