philips
 
9 stycznia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kenenisa Bekele wystartuje w Maratonie Paryskim!


Niedawno podaliśmy informację o tym, że nie dojdzie do pojedynku Kenenisy Bekele z Mo Farahem podczas Maratonu w Londynie (przeczytaj artykuł: Kenenisa Bekele nie zmierzy się z Farahem w Londynie?). Teraz okazuje się, że Etiopczyk na swój maratoński debiut wybrał Paryż.

Kenenisa Bekele Berlin 2009
Kenenisa Bekele (fot. André Zehetbauer, wikipedia.org)

Nie w Londynie, nie w Dubaju, a w Paryżu będzie miał miejsce oficjalny debiut maratoński Kenenisy Bekele. Rekordzista świata w biegu na 5000 i 10000 m zdecydował, że pierwszy raz z dystansem 42,195 km zmierzy się w stolicy Francji.

Informację o udziale Bekele w Maratonie Paryskim zdążył skomentować agent zawodnika, Jos Hermens: – Paryż to idealne miejsce na debiut. Przypominam, że debiutował tu aktualny rekordzista świata w maratonie – Wilson Kipsang (w debiucie uzyskał czas 2:07:13, co dało mu 3 miejsce w 2010 roku – przyp. red.). Celem Bekele będzie zajęcie pierwszego miejsce oraz próba poprawienia rekordu trasy (2:05:11 ustanowionego w 2012 roku przez Stanleya Biwotta – przyp. red.).

Aktualne przygotowania Kenenisy idą dobrze – dodaje Hermens. – Kwietniowy maraton będzie ważnym sprawdzianem, który wpłynie na jego dalszą karierę. Udany start oznaczałyby podjęcie próby przygotowań maratońskich do Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku.

Decyzja trzykrotnego mistrza olimpijskiego sprawia, że nie dojdzie do zapowiadanego pojedynku z Mo Farahem. Obaj stoczyli w ubiegłym roku bardzo zacięty bój na dystansie półmaratonu i wielu spodziewało się, że do rewanżu dojdzie na dwukrotnie dłuższym dystansie w Londynie. Niestety Bekele nie doszedł do porozumienia z londyńskimi organizatorami i na wiosnę zobaczymy go podczas Maratonu w Paryżu.

38. Schneider Electric Marathon de Paris odbędzie się 6 kwietnia 2014 roku.

Źródło: albertostretti.org, iaaf.org