17 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Rozwój konkurencji biegowych w ostatnich latach – 800 m


Jak zmieniał się poziom poszczególnych konkurencji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i pokazać Wam, która z nich zanotowała największy regres, a która największy – progres. Poprzednio analizowaliśmy dystanse sprinterskie. Teraz pora na biegi na 800 m.

lewy oslo2

Z pewnością niejeden kibic lekkoatletyki zastanawiał się nad tym, która z konkurencji Królowej Sportu jest w tej chwili najlepsza, w której poziom był w tym roku najwyższy, a w której najniższy. Na te oraz na inne pytania próbujemy odpowiedzieć za pomocą statystyki.
W analizie uwzględniliśmy wyniki z 13 ostatnich sezonów (od 2001 do 2013 roku). Porównaliśmy najlepsze czasy w danym roku oraz średnie z 10 najlepszych rezultatów w każdej konkurencji w każdym sezonie (przy założeniu 1 wyniku na 1 zawodnika). Całość pokazaliśmy na wykresie.

800m m

Komentarz

Bieg na 800 m mężczyzn to z pewnością jedna z najbardziej interesujących konkurencji w ostatnich latach. Wszystko za sprawą rekordów świata ustanawianych przez Davida Rudishę oraz – co dotyczy polskich fanów – z uwagi na bardzo dobre występy Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego. Cała trójka oraz pozostali specjaliści od biegów na dystansie dwóch okrążeń mają bezpośredni wpływ na poziom tej konkurencji. A czy ten jest wysoki?

Możemy zaryzykować stwierdzenie, że tak. Na podstawie powyższego wykresu możemy zauważyć, że w ostatnich latach poziom biegu na 800 m mężczyzn wzrósł (za wyjątkiem ostatniego sezonu, w którym Rudisha i kilku innych zawodników nie startowało tak często z powodu kontuzji), a najwyższy punkt (możliwe, że najwyższy w historii) osiągnął w 2012 roku.

To w ubiegłym sezonie padł rekord świata (1:40.91), a także nieoficjalne rekordy ustanowione przez zawodników zajmujących miejsca 2-8 (pisaliśmy o tym w artykule: Najszybsi przegrani na Igrzyskach w Londynie).

800m w

Komentarz

Inną sytuację mamy w biegu kobiet na 800 m. Tu trudno mówić o rosnącym poziomie konkurencji, gdyż niemal co sezon mamy do czynienia ze wzrostem i spadkiem – wykres z średniej najlepszych 10 wyników z danego sezonu przypomina sinusoidę. 

Podobnie jest w przypadku najlepszych wyników w tabelach rocznych. Niemal wszystkie znacznie odbiegają od rekordu świata Jarmiły Kratochwilowej. Wyjątkiem jest rezultat Pameli Jelimo uzyskany w 2008 roku, który zwiastował lepsze czasy dla tej konkurencji. Niestety te nie nadeszły. Kenijka nie potrafiła powtórzyć bardzo udanego sezonu, a pozostałe zawodniczki wciąż uzyskiwały wyniki słabsze. Nic nie wskazuje na to, że coś miałoby się w najbliższych latach zmienić.

*** Dane zaczerpnięto z serwisu All-Athletics.com.

Możliwość komentowania została wyłączona.