Redakcja Bieganie.pl
"Na wstępie krótki komentarz do ćwiczeń z piłką lekarską. Mimo że ćwiczenia zatytułowane są dla początkujących to nie chodzi tutaj o osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Chodzi tutaj o początkujących z piłką lekarską. Takie ćwiczenia polecamy tylko tym, którym ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała nie sprawiają żadnego problemu i szukają urozmaicenia w treningu. Jeśli już podejmujecie próbę takich ćwiczeń pamiętajcie żeby na początku używać lekkich piłek 0,5 – 1 kg. To samo dotyczy zestawu ćwiczeń, nie jest to zestaw obligatoryjny, jedne ćwiczenia są prostsze, inne trudniejsze. Dla jednej osoby będą łatwe dla innej trudne, trzeba podchodzić do nich z rozsądkiem, one nie mają nas zamęczyć tylko wzmocnić." – trener Krzysztof Janik
Większość Naszych stałych czytelników już wie, a „nowi” muszą się do tego przekonać, że trening biegowy to nie tylko bieganie. Że kształtowanie wydolności w szerokim tego słowa znaczeniu to za mało, aby myśleć o szybkiej poprawie wyników, a co ważniejsze zapobieganiu nieprzewidywanym urazom. Bieganie trzeba trenować wielotorowo, sam bieg jest tylko częścią układanki. Samo bieganie tylko uchyla drzwi do rozwoju sportowego. Jednym z bardzo ważnych aspektów treningowych jest wzmacnianie mięśni, nie tylko nóg ale także brzucha, grzbietu, rąk. Cały nasz aparat ruchu poddany jest dużemu obciążeniu, a nieprzygotowany podlega szybszemu zużyciu!
Na zdjęciu trening z piłką lekarską podczas obozu bieganie.pl
Dlatego chcielibyśmy przedstawić Państwu kolejny zestaw ćwiczeń wzmacniających. Tym razem z wykorzystaniem piłki lekarskiej. Nie wiem czy wiecie ale ten jakże prosty przyrząd do ćwiczeń wykorzystywany był już przez sportowców w Persji prawie 3000 lat temu. Oczywiście piłki nie wyglądały jak dzisiejsze, były to sakwy wypełnione piaskiem. Nawet pacjenci słynnego Hipokratesa wykonywali ćwiczenia piłkami, notabene własnoręcznie wykonanymi przez samego „ojca medycyny”. Nazwa piłka lekarska utrwaliła się na przełomie XIX i XX wieku kiedy to były wykorzystywane w szpitalach do terapii leczniczej. Dzisiaj piłki lekarskie wykorzystywane są globalnie w treningu i rehabilitacji jako przenośny przyrząd pozwalający w szybki i komfortowy sposób wzmacniać wiele partii mięśniowych poprzez różnorodne ćwiczenia statyczne i dynamiczne.
Trening z piłkami jest dużo trudniejszy od ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała. Dlatego polecamy je osobom, które uważają że proste ćwiczenia wzmacniające są dla nich już za mało efektywne i szukają innych rozwiązań. To trochę jak z poszukiwaniem nowych bodźców treningowych, które maja popchnąć nas na wyższy poziom. Oczywiście nie twierdzimy, że trening z piłkami to najważniejszy element treningu, bez którego nie można poprawić swoich rezultatów, ale na pewno może pomóc Wam poprawiać swoje możliwości siłowe, a za tym idzie lepsza ekonomika i motoryka biegu.
Piłki lekarskie pozwalają na bezpieczne rzuty i chwyty. Poprzez różnorodność wagową, można używać ich na różnych poziomach zaawansowania, a także u osób w różnym wieku. Trening należy dostosować do indywidualnych możliwości, w szczególności dobrać ciężar piłki odpowiedni do naszej aktualnej formy. Poniżej przedstawiamy 12 ćwiczeń, mimo że są nazwane dla początkujących nie są takie proste. Zalecamy na początku wykonanie 8-10 powtórzeń każdego ćwiczenia. Jeśli któreś z nich wywołuje jakiś niespotykany ból lub nie potraficie go wykonać powinniście je opuścić. Zwracajcie szczególną uwagę na poprawność wykonywania każdego ćwiczenia. Pamiętajcie, trenujcie zarówno jedną jak i druga stronę ciała, nawet jeśli w filmie pokazane jest ćwiczenie tylko na jedną z nich (ćwiczenie nr 6). Przed przystąpieniem do ćwiczeń wykonajcie rozgrzewkę, wszystkie partie mięśniowe powinny być pobudzone i przygotowane do wysiłku. Ćwiczenia z piłkami mają na celu zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni, zwiększyć ruchomość w niektórych stawach. Główne obszary które pracują podczas ćwiczeń to brzuch, grzbiet oraz ręce.
Taki zestaw ćwiczeń można wykonywać po treningu biegowym o ile nie był dla nas zbyt męczący, a także w dni nie treningowe ale wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na rozgrzewkę. Trening z piłkami jest także świetnym sposobem utrzymywania dobrej dyspozycji podczas kontuzji, o ile nie dotyczą one miejsc, które biorą udział w tych ćwiczeniach.